şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir de odalari var ki adresi www.ismmmo.org.tr (3 m'ye dikkat etmeli imiş).
 • kısaltması söylenirken çoğunlukla sonuncu "m" unutulur. unutulmamışsa da söylenmesi için kasılır ve kasıldıktan sonra son "m"den önce gereksiz bir duraksama olur. tüm bunlar başarı ile tamamlanır ve "m"nin üzerine gelindiğinde ise gereksiz bir vurgu oluşur.
 • bunlarin bir de yeminli serbest muhasebeci mali musavirleri vardir,
  insan anlamasa da ismin alengirine binaen onunde saygiyla egilebilir
 • kurtuluş caddesi üzerinde şatafatı süsü püsü bol, meslek mensuplarından aldıkları oluk gibi paraların nereye yatırıldığını afişe eden şahane bi binası olan meslek grubu.
  hatta meslek mensuplarının kati suretle"oda" olarak nitelendirdiği yer.
  bugün odaya gittim, benim odada işim var, odanın telefonu kaçtı yahu vb . muhabbetlere hergün konu olan yer.
 • en çok memeli meslek mensubu:)
 • tabelaları mm migros tabelasını andırır.
 • benim de seneye alacağım ünvan.
  yapılacak en zor işlerden biri.mesai saati çok tatili az olan meslek.
  başarılı olmak için mevzuata hakim olmak gerekir.
  büro açmak yerine şirkette çalışmanın daha mantıklı hale geldiği meslek.
  mükelleflerin her türlü işini yapıp para alamadığınız meslek.
  bu mesleği seçeceklere bir kere daha düsünün diyeceğim meslek.
 • öncelikle 1.150 ytl. başvuru ücreti ödenerek staj dosyası alınır. dosyadaki evraklar tamamlanıp staj başlatma sınavına girdikten sonra iki sene boyunca staj yapılır. staj bittikten sonra yedi ayrı dersten sınava girilir. girilen her sınav için 50 ytl. olmak üzere 350 ytl. ödeme yapılır. kazanılamayan ve tekrar girilen her sınav için tekrardan 50'şer ytl. ödeme yapılır. sınav kazanıldıktan sonra ruhsat alabilmek için ruhsat harcı, zart zurt fonu, kimliği, kaşesi, kayıt ücreti, aidatıyla birlikte 1.800 ytl. daha ödeme yapılarak serbest muhasebeci mali müşavir unvanı alınır.
 • yapilan isler hep tek duze oldugu icin disaridan bakilinca insana kolay gibi gorunen meslektir. oysa unutulmamasi gereken asil bu tur islerin daha stresli oldugudur. ayrica bir firmaya bagli olarak calismayan serbest muhasebeci mali musavirler kendi isleri haric her turlu angaryayi ve hamalligi(abc formu doldurmak gibi) yaptiklarindan cok yipranmakta, bir cok saglik sorunlariyla karsilasmakta ve erken yasta hayata veda etmektedirler. asil isleri musavir kelimesinin anlamindan da cikarilabilecegi uzere mali danismalik yapmak, musterilerini her turlu mali konuda yonlendirmektir.
 • turkiye deki yegane gorevleri, uyesi oldugu odalardan nemalanan insanları beslemek olan meslek mensupları. zira bu unvanı alana kadar bugunun parasıyla yaklasık 2,000 ytl (kayıt,kurs,belge...vs) odendigi gibi, her yılda 100 ytl den fazla aidat toplanmaktadır.

  bu paralar onemli tutarlar değildir belki ama alınan hizmet koca bir 0 (yazıyla sıfır) dır.

  zaten insan kalitesi açısından yerlerde surunen bu meslek, orgutlenemediği içinde diğer görece ciddi meslek odaları tarafından ciddiye alınmamaktadır ki dogrusu da budur. zira hatırlanmalıdır ki, bir zamanlar ekonomi den sorumlu devlet bakanımız (3-4 yıl once ecevit atamıştı. cidden ismini anımsayamadım.) buralardan (turmob) yetişmişti, ve kimse kendisini kazımamıştı. hala da dalgası geçilir.