şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mali müşavir olabilmek için 3 yıl boyunca yapılması gereken staj. tabi staj başlatma sınavını kazanmanız gerek öncelikle.
 • (bkz: stajyer smmm)
 • allah belasını versin stajı da denebilir.
 • bazı bünyelerde çeşitli mide hastalıkları yapar. stajda başlmak gerek mideyi zorlamaya
 • öncesinde bir sınavı geçmeniz gerekir bu stajı yapabilmek için. 120 soru olup geçilmesi için gerekli olan 60 puan soru başına çan eğrisi ile hesaplanır, dolayısıyla kaç soru yaparsam 60 alırım sorusunun kesin bir cevabı yoktur. yine de çalışan ve iyi bir üniversite eğitimi almış kimseler için çok kolaydır, 7 kez girip hala kazanamayan kıtlar doğru mesleği seçip seçmediğini bir daha düşünmelidir.
 • öncelikle şunu söylemek gerekir, köle düzeninin güzel bir modelidir. staj 3 yıl kesintisiz yapılmalıdır. istisna durumlar şöyledir: tezli olup olmamasına bakılmadan yüksek lisansiniz varsa staj süreniz 2 yıla düşer. (doktoradaki durumu hatırlamıyorum) dosyanızin bulunduğu odanın açacağı kurslara katılmak suretiyle staj sürenizi 6 ay kadar (yani 2.5 yıla düşecek şekilde) kısaltmaniz mümkün. piyasa öyle berbattır ki staja giriş sınavını kazandıktan sonra staj başlatmak resmen şansa kalır. eğer halihazırda bir işiniz yoksa kolay gelsin. sabah 9 akşam 7 ve cumartesi günü akşam 5'e kadar çalışılan büronun, asgari ücretin 1000 tl olduğu dönemde 700 tl teklif etmişliğini gördü bu gözler. üstelik "2 yıllık tecrübem var, büro işlerinde yalnızca geçici vergi ve gelir vergisini yapmadım onun dışında her şeyi yapabiliyorum" diyen bir çalışan adayına verilen teklifti bu. niye? çünkü stajınızı başlatmak ve tamamlamak zorundasınız. normalde 1500 tl olan piyasada siz stajyer olduğunuz için 700 tl'yi hak ediyorsunuz. niye? çünkü o malı müşavir de aynı süreçten geçti. onun canına okudular, o da seninkine okuyacak. onun emeği sömürüldü, o da seninkini sömürecek. öyle ki "gel, stajını başlatalım, işi de öğretiriz ancak sigortanı yapabiliriz, ücret ödeme durumumuz pek yok" diyen meslek mensupları hatta ve hatta "çalışana ihtiyacımız yok, yardımcı oluruz ama sigortanı da sen ödersin" diyebilen meslek mensuplarınin varlığı bilinmektedir.
  mali müşavirlerin ruhsatı alana kadar geçtikleri süreçleri düşününce paraya olan düşkünlüklerini anlayabiliyorum. örnekse, işini hakkıyla yapan bi mali müşavir, bir alanda (boşanma, iş, icra) uzmanlaşmış avukata göre orantısız bilgiye sahipken orantısız bir az kazanç ve saygınlık ile karşı karşıya kalmaktadır. bu adamın parası tabiiki kıymetli olur arkadaş. her ne kadar aç gözlülüğün mazereti olmadığını düşünsem de sanırım mali müşavirlerdeki durumun sebebi budur.
  şunu da eklemekte fayda var. stajın başlatılabilmesi için yapılan sınavla (sgs) ilgili bir üstteki entry ne yazık ki şu an itibariyle yanlış ve eksik bilgi barındırıyor. sınav kolay değil arkadaşım. hele ki 2014 yılından bu yana hiç kolay değil. sınavı 2014 yılından bu yana ankara üniversitesi (bkz: anküsem) organize ediyor ve epey zor. iddiam da şudur ki, hangi üniversiteden mezun olursan ol en taze bilgilerinle dahi bu sınava girsen eğer düzgün bir önçalışma yapmadıysan sınav sonuç kağıdında "başarısız" yazar. yani babayı alırsın. 2014'ten önce sınavı anadolu üniversitesi düzenlerken görece daha kolaydı, fakat o dönem için de, hiç çalışmadan kazanılabilir bilgisi yanlıştı. bu arada sınavların zor olması da gayet tabii. çünkü meslek mensubu popülasyonu yıllar içinde dengesiz bir şekilde arttı ve bu sayı kontrol altına alınmak isteniyor. zamanında herkese rastgele dağıtılan ruhsatlarin (daha doğrusu sağcı idarenin sağcıya, solcu idarenin solcuya dağıttığı) yarattığı pis ortamda hem mesleğin itibari düştü hem de ucuz ve kalitesiz bir piyasa oluşmasına sebep olundu. hemen hemen hiçbir şeyin hakkıyla icra edilmediği memlekette bunun da böyle olması şaşırtıcı değil tabi. umarım daha güzel yarınlarda daha önemsiz dertlerimiz olur.
 • izmir mali müşavirler odası bu konuda çok ciddi staj öncesi ve sonrası eğitim vermektedir.
  özellikle kurs biriminde yer alan deniz, yeliz ,önder ve erol hoca staj eğitimi konusunda gerçekten hakkını vermektedir.