şükela:  tümü | bugün
 • yine bir kimyasal terim. ancak bunları free radical olarak bilmek daha hayırlıdır. dergisi bile vardır bu adla kendine özel. kanser sebebinden tutun nereye isterseniz oraya çekin, birçok rahatsızlıkta karşınıza karşımıza çıkarlar.
 • bir ya da daha cok sayida ciftlesmemis elektron iceren atom ya da atom gruplarina verilen ad. olusmalari icin genel olarak gunes isigi ya da yuksek sicaklik gerekir. baglarin homolitik ayrilmasi sonucu olusurlar. alkil radikallerin kararlilik siralamasi 3>2>1 seklindedir.
 • never say neverda james bondun patronu min takintisi olan maddeler.
 • organizmada oksidasyon reaksiyonları sonucu ortaya çıkan ve hasara sebep olan reaktif oksijen partiküllerine verilen isim. antioksidanlar tarafından etkisiz hale getirilirler.
 • oksidasyona neden olan serbest radikaller temel olarak oksijen kaynaklı metabolitler, (süperoksit anyonları o2-, hidrojen peroksit h2o2, hidroksil radikali oh0) hipoklorik asit, kloraminmler, azot dioksit, ozon ve lipit peroksitlerdir. bunlar organizmalar tarafından hücre içinde mitokandriyal solunum zincirinde, ya da hücre dışında, özellikle de fagositler tarafından oluşturulur.

  serbest radikal oluşumuna sigara, hebisit ve pestisitler, çözücüler, petrokimya ürünleri, ilaçlar, güneş ışınları, x-ışınları, hatta yiyeceklerde bulunan bazı bileşikler neden olur. hatta egzesizler de oksijen kullanımındaki artışla beraber serbest radikal oluşumuna neden olur.

  kaynak ve daha detaylı bilgi için:
  http://www.genetikbilimi.com/…erbest_radikaller.htm
 • kuantum kimyasına göre ancak iki elektron bir bağın yapısına girebilir.serbest radikaller dış orbital yapılarında bir veya daha fazla sayıda bağ yapmamış elektron taşıyan, elektrik yüklü veya yüksüz olabilen atom veya moleküllerdir. en dış elektron zarfında bir elektron kaybetmiş olduğundan bu elektron açığını kapatabilmek için başka atomların elektronlarını paylaşmaya çalışırlar. elektron çiftleri kararlıdır ve insan vücudunda hemen tüm elektronlar,elektron çifti halinde bulunur, serbest radikaller ise bu elektronları birbirinden ayırarak reaksiyonu durdurur.
  bir bağ koptuğunda elektronlar ya bir atoma katılır ya da ayrılırlar. eğer birlikte kalırlarsa oluşan atom bir iyon olur, eğer ayrılırlarsa da serbest radikaller oluşur.
  sonuçta serbest radikal kendine bir çift elektron alarak elektron çifti haline geçer, diğer elektron serbest radikal olur.
  egzersiz serbest radikal oluşumuna neden olmakla beraber yapılan çalışmalar düzenli ve tekrarlayan egzersizin serbest radikal oluşumunda azalma sağladığını göstermiştir.
  serbest radikaller hücre hasarına neden olduğundan yaşlanmanın en önemli sebepleri arasında gösterilmektedir.
  serbest radikal hasarlarını önleyen bir grup vitamin, mineral ve enzimler antioksidanlar olarak bilinir.
 • plastikten boyaya birçok organik tabanlı sentetik malzemenin üretiminde rol alırlar.yöntemlerden birinde benzol molekülünün radikaline bağlanan ethenlerle uzayan zincir reaksiyonu çeşitli inhibitörlerle durdurulur ve böylece ürün elde edilir.almanların lise müfredatına dahildir.(bkz: alman ekolü)
 • müzikle (rock, alternatif) ilgili her konuda karşımıza çıkacak, 6.nesil sözlük yazarı.
 • serbest radikaller, bedenimizdeki hücreleri parçalayarak yaşlanmaya ve hastalıklara yol açan, tahrip edici moleküler saldırganlardır.

  serbest radikaller alanında çalışan araştırmacıların büyük çoğunluğu, insanlarda görülen dejeneratif hastalıkların tahminen % 80-90’ının ortaya çıkışında, bu öldürücü moleküllerin yardımcı rol oynadığını söylemektedir.

  serbest radikalleri kontrol altına alarak sağlığımızı koruyabilmemizin mümkün olduğu iddia edilmektedir.
  modern tıp hala hastalıkları tedavi etmeye çalışmaktadır. ama zaten serbest radikallerin kontrol altına alınması durumunda böyle bir tedaviye ihtiyaç da azalacaktır.

  bu durumda beslenmeye dikkat etme, spor ve huzurlu yaşam başta olmak üzere
  çeşitli alternatif yöntemlerin de etkili olduğu söylenmektedir.

  alternatif yöntemlerden bazıları:
  detoks
  ozon tedavisi
  akupunktur
 • radyasyon, kimyasallara (yapay gıda maddeleri, ekzos dumanı vb) maruz kalma, yaşlanma gibi durumlarda doku hasarlarının oluşma nedeni olarak kabul edilen maddeler