şükela:  tümü | bugün
 • halk arasında kulaç gibi isimleri de olan yüzme şekli
  plajda önünüze geçenleri suya batırmak sureti ile ilerlemenizi sağladığından en hızlı yüzme şekli dir
 • hızlı yüzme stilidir.deği$en kol çekme ve bacak vuru$ları ilerlemeyi sağlar.çeki$ mekaniği,bir sağ-bir sol kol çeki$i ve deği$ken sayıda yapılabilecek ayak vuru$undan olu$maktadır.
 • bogulma.
  yuzmemek, ya da yuzememek de serbest yuzme kapsaminda olmalidir. adi uzerinde serbest, kamusal alan ozgurlukler alanidir. hoyt...
 • meselesi kolu cekmek, bacak vurmak olmayan stildir. tersten bakmak aslinda dogrusudur. yuzmek suda suzulmektir. ilk itisin sagladigi suyun surtunmesi olmasa sonsuza kadar surecek suzulmenin en az caba ile surdurulebimesidir. bu durumda kol cekmenin ve bacak hareketlerinin sudaki surtunmeyi en aza indirilecek kadar gerek ve yeterlikte yapilmasi gerekir. serbest stil de budur.
 • - baş yere bakacak.
  - vücudun üst kısmı her kol uzanmasında 30 derece gibi o yöne dönecek. yani vücut kazık gibi durmayacak.
  - kol atıldığında, sanki ileride bir şey varmış gibi suyun içinde mümkün olan en uzak noktaya uzanacak.
  - dizler kırılmayacak.

  şeklinde olmazsa olmaz kuralları olan yüzme stili.
 • yüzmede bir branşdır. genelde yanlış bilinen, bu branşda istediğiniz stilde yüzebileceğinizdir. fakat en hızlı yüzme stili crawlolduğu için bütün yüzücüler bu stilde yüzerler. dolayısıyla serbest bir yüzme stili değil, bir branşdır ya da serbest stil yüzme olarak da adlandırılabilir.
 • freestyle veya crawl olarak da bilinen, 4 yüzme stilinden biri ve en çok bilineni. sanıldığı gibi kafana göre serbestçe yüzmek anlamına gelmez, bir tekniği vardır. genel olarak serbest stil ilkeleri şu şekildedir (kişisel stillerde bazıları farklılıklar gösterebilir ama aşağı yukarı tekniği böyle):

  - gözler karşıya değil, her zaman havuzun dibine bakacak.
  - 3 kulaç 1 nefes, bir sağdan bir soldan nefes almayı sağladığı ve nefes almadan su içinde optimum süreye el verdiği için en dengeli nefes alma şekli (üçüncü kulacı kendinize çekerken nefes alıyorsunuz).
  - nefes ağızdan alınacak, alırken ağız tamamıyla havaya çıkana kadar kafa 90 derece ilgili tarafa dönecek ama kafanın hacmen çoğunluğu suyun içinden çıkmayacak.
  - tüm nefes verme suyun içerisinde ve burundan olacak.
  - kollar olabildiğince en öne doğru uzanarak suya girecek ki maksimum çekiş sağlansın. suya elinizi şap diye avucunuzu vurarak sokmayacaksınız, suyu kavrar gibi önce parmak uçları girecek.
  - su içinde kolunuzu kalçanıza doğru çekerken kol neredeyse tam bir yarım daire yapacak, dirsek çok hafif içe doğru kırılacak.
  - kolu çekerken el dümdüz, 4 parmak bitişik, baş parmak ayrık duracak (maksimum su miktarı çekilsin diye).
  - çekme hareketi kol düz haldeyken kalça ile buluştuğunda bitecek. hareketi toplayıp ileriye uzanırken ilk çıkan yer dirsek olacak şekilde kol 90 derece bükülerek çıkacak, öne doğru uzanırken dirsek yukarıda, parmak uçları suyu yalayarak kol tekrar düzelecek.
  - karın sürekli dibe bakar şekilde durmayacak, her kol çekilişinde o kolun üzerine yatacak şekilde tüm beden 90 dereceye yakın dönecek (maksimum hidrodinamik için). beden dönme ivmesini kalçadan alacak.
  - bacaklar her zaman birbirine olabildiğince yakın tutulacak. yüzerken düze yakın, diz çok az kırılmış şekilde, kalça ekleminden vurarak çırpılacak. ayaklar her zaman balerinler gibi uçları karşıyı gösterecek şekilde bilekten bükülecek. uzun vuruşlar yerine kısa ve seri vuruşlar yapılacak.
  - bedenin tüm yüzüş boyunca çoğunun suya batmış şekilde gitmesine dikkat edilecek. beden genel olarak su yüzeyine paralel gidecek. kafa yukarıda, bacaklar iyice batmış şekilde giderse çok fazla sürtünme yaratıp yavaşlatır. bunu önlemenin yolu da gözleri yerden ayırmamak ve ayakları sürekli çırpmak.
  - genel hissiyat olarak suyla mücadele ediyor gibi değil, suyun içinde süzülüyor hissine ulaşmak gerekiyor.

  bütün bunlar yazınca çok durdu. hepsini senkronize yapabilmesi de bayağı çaba ve eğitim istiyor ama bir kere mantığını anlayınca, işler kolaylaşıyor. youtube videoları da yardımcı oluyor görerek anlamanız için. bunlar dışında bir de suya nasıl atlanacağı (bkz: balıklama atlamak) ile havuz kenarına gelindiğindeki dönüş hareketini (bkz: flip turn) öğrenirseniz bu işi kıvırdınız demektir.

  http://upload.wikimedia.org/…freestyle_swimming.gif
  http://upload.wikimedia.org/…reestyle_swimming2.gif
 • ülkemiz denizlerinde ise genellikle şu şekilde yapılan yüzme stili:

  -gözler her zaman karşıya bakacak, kafa vücud ile doksan derece oluşturacak şekilde dik duracak, ve asla suyun içine girmeyecek,
  -bir kere nefes alınacak, nefes bitene kadar kulaç atılacak. nefes bitince bir iki dakika ayaklar yere basarak dinlenilecek. nefes toplandığında bir sonraki nefese kadar devam edecek.
  -nefes yeterse son bir iki kulaçta kafa tamamen su içine sokularak, profesyonel yüzücü imajı vermeye çalışılacak.
  - kollar olabildiğince dirseklerden kırılmayarak düz atılacak.
  -kolları su içinde çekerken, aerodinamik falan düşünülmeyecek. bir sonraki nefese ne kadar kaldığı düşünülecek.
  -su yutulursa anında yüzmeye son verilecek. ve kulağa su kaçmış numarası yapılacak.
  -genel olarak yüzüyormuş gibi davranılmayacak, aslında bu suyla bir mücadele ve siz kazandınız. plaja doğru yürürken bunun gururu tavrınıza yansıyacak.
 • kasabın hayvanın derisini belli bir stile bağlı kalmadan yüzmesidir.
 • en hızlı bu stilde yüzüldüğü için serbest stil ile crawl aynı şeye denk gelir. crawl denilen de bizim ahalinin kulaç dediğinin profesyonel biçimi. bana kalırsa bu stilin en zorlu etabı nefes kısmıdır. nefesi halleden çok rahat serbest stil yüzer. nefes ile ilgili birkaç püf noktası;

  - nefes ağızdan alınacak.
  - nefes su altında iken hem ağızdan, hem de burundan verilecek. aksi halde çıkışta genze su gidecektir.
  - su üstüne çıkıldığı an nefesin son kalan kısmı hemen verilip ardından hemen ağızdan nefes alınacak. eğer bu yapılmazsa, yani nefes komple su altında verilirse her seferinde su yutulacak veya düzgün nefes alınamayacaktır.