şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kesinlikle doğru.
    içinde irmik kullanıldıysa şerbeti dökünce iki katına çıkıyor hacmi.
  • lüzumsuz önerme.
  • şerbetli tatlıyı sevmeyenlerin psikolojik sorunları olduğunu düşündüğümden katılmadığım önerme.
  • her şerbetli tatlı aynı mı geliyor ?
    (bkz: baklava) ve (bkz: şekerpare) aynı yani ?
  • o kadar sekerli ki genzi yakiyor kismindaki genzi yakmak muhtemelen kullanan glukoz veya fruktoz surubunun eseridir efendim.
    klasik seker kullanilarak yapilan tatlilarda o geniz yakmasinin olmamasi gerekir.

ayrica, isterseniz evde daha az sekerli olarak da yapabilirsiniz.

not: baklavaspor
  • şerbetli tatlıları severim, özellikle baklava ve künefeyi. ama nedense yaşım ilerledikçe daha az sevmeye başladım. ivmeli şekilde artan bir sütlü tatlı gerçeği var...
  • sanki kriter yabancıların beğenmesiymiş gibi onlara da tattırınca beğenmediler yazmış birde te allam. ayrıca eminim öyledir o yüzden sultanahmet falan baklavacı değil de tiramisucu kaynar.
    tatlıda iyiyiz gençler, şerbetlide baya iyiyiz kabul edin.
  • ne yazık ki türk milletinin abartı düzeyde yağlı ve şekerli besinlere karşı ilgisi yüzünden kısmen haklı bir önermedir. tad alma duyusu tamamen değiştirilebilir ve geliştirilebilirdir. hem sağlık hem de herkese hitap etmesi açısından aşırı şeker kullanılmadan yapılacak olan bir baklava efsanedir diyebiliriz.
  • oldum olası sevmediğim tatlı türü. sütlü tatlılar hem daha hafif hem de nazarımda daha güzel.
  • zevkten ziyade cografya meselesidir şöyle ki:
    nordik ülkelerden, ortadoguya indikçe hava sıcaklığı artar. sıcaklık arttıkça da süt ve yumurta içerikli gıdaları saklamak zorlaşır. avrupa ortalama sıcaklığı düşük olduğundan kremalı tatlılar (tiramisu, krem karamel ve pasta çeşitleri) kolaylıkla saklanabilirken ortadoguya indikçe sıcağa dayanıklı serbetli tatlılar tercih edilmek zorundadır. bu da yüzlerce yıl neden helva~tulumba~baklava yendiğini açıklıyor.