şükela:  tümü | bugün
 • yanılmıyorsam üçü önde biri de arkada olmak üzere bir ayakta dört tane var.
 • "hıçkırığa yakalanmış bir çekirge, her hıçkırdığında istemi dışında yaklaşık 30 santimlik bir yüksekliğe sıçrar. bu onun için son derece can sıkıcı bir durumdur. çünkü çekirgeler, prensip sahibi ciddi hayvanlardır. sıçrayacakları zamanı kendileri seçmek ve belli bir plan program dâhilinde sıçramak isterler. oysa hıçkırığa yakalandıkları anda, sıçrama zamanlaması konusundaki bütün yeteneklerini kaybederler. bu da onların gururunu fena halde kırar. hayvanlar âlemine rezil olduklarını düşünürler. aralarında depresyona giren aşırı hassas çekirgelere dahi rastlanır. böyle hassas çekirgeler, uzun süren hıçkırık dönemlerinin ardından günlerce kendilerine gelemezler. kendilerine gelebilmeleri için nezleye yakalanmış bir salyangoz görmeleri gerekir. bu onlara moral olur. çünkü hayvanlar âleminde düşülebilecek en kötü durum, nezleye yakalanmış bir salyangozun düştüğü durumdur."
 • (bkz: #21097845)
 • kitaptaki ilk hikayenin ismi 'içinden geçen'. bir adamın intihar öncesi birtakım düşünceleri var, duvarda önünde intihar etmek istemediği bir örümcek ve onu nasıl etkisiz hale getireceğine dair planları var, bu sırada eşyadan kopuşuna dair birkaç kuple daha düşünüp ilmeği boyuna geçirip gidiyor. içinden bunlar geçerken boynu da ilmekten geçiyor özetle. ve hikayeyi bir ibare kurtarıyor diyebilirim, o da 'düşüncenin tırnaklarının uzaması' buluşu. uzatmalarda atılmış bir gol gibi, olayın bütününü anlamlı kılıyor.

  kitapta yer alan 22 hikayeden biri serçe parmağı. hayatının bir kısmını (iki serçe parmağını) serçelere vakfetmiş bir kişi. serçe parmağının isminin serçelerin konaklama yeri olabilme ihtimalinden geldiğini düşünüyor. bana kalırsa serçe parmakları diğer parmaklara göre daha küçüktür, sevimlidir; baş parmak bir pelikan orta parmak bir leylekse serçe parmak da bundan ötürü serçe parmaktır. arada tavsiyelerde bulunuyor, ruhu kımıldatmak gerektiğini söylüyor, küçük de olsa bir şeyler yapmak gerektiğini fısıldıyor. 0 serçe parmaklarına konacak serçeleri bekleyedursun, 'sözcük' yerine 'kelime' kelimesini kullansa fikrin olmasa da fikri yansıttığı harf topluluklarının daha bir şık duracağı hikayesinin bir kısmına bakalım, şöyle ki:

  "çok önemlidir sözcükler oysa. sadece söylenenler değil, söylenemeyenler de ... belki söylenemeyenler daha önemlidir. çünkü söylenmedikleri halde unutulmazlar hiç. önemli olmasalar hangi hafıza saklayabilir onları ömür boyu? belki ömrünü adamaya değecek güzellikte bir fikir bulamamış olan iyi kalpli insanlardan bazıları da o söylenmemiş sözcüklerin peşine düşebilir. kapı kapı dolaşarak söylemek isteyip söyleyemedikleri sözcükleri sorabilir insanlara.''

  okumayiciya not: yıllar önce yazdıklarımı okumayı seviyorum. ohm.
 • unutulmaya yüz tutmuş parmaktır.

  evrimleşiyorsak bu parmak neden hala yerinde duruyor diye düşündürür !!

  heyhat edo döneminde bir samuray için en önemli parmak değil miydi kendisi,
  veyahut haçlı ordusundaki şövelylerin bellerinde gezdirdiği tonluk kılıçlarını taşıyan bu parmak değil miydi ?

  hayat kurtarıcı, savaşçı parmak barutun bulunup mertliğin bozulduğu yıllara denk gelen bir zamanda önemini kaybetmedi mi ?

  bilgisayarın bulunmasından sonradır ki bilgi çağında kaybettiği seviyesini geri kazanarak "i" gibi önemli bir harfe basmak payesini kazanmıştır.
 • ''insanlar tükenir kelebeğim. sararmış çınar yaprakları gibi dökülürler ağaçlardan tek tek. insanlar koca adamlar gibi konuşan küçük çocuklardır aslında. gözlerine okyanus doldururlar. ceplerine gökyüzü... insanlar kafalarındaki kurtlar tarafından sinsice kemirilirler kelebeğim. insanlar en çok kendi soruları tarafından vurulurlar... " *
 • öteki adı serçe parmak. karışın resmi tarif parmağı (pratikte yüzük parmağı baskınlaşmakta). elin en işlevsiz, apandis gibi silikleşmekte olan üyesi. başparmağın ilk işaret ettiği, türkçe'de saymada başlanılan parmak ve dolayısıyla birin karşılığı. başlama biri olmaktan başka filmde serçe oluşundan pır diye uçuşuna işaret edilmekte, (bkz: hacivat karagöz neden öldürüldü/@ibisile).
 • zaman zaman insanı utandiran parmak. düşünsene o olmasa telefonu tutamayacaksın, aşağıda destek veriyor. bu güzel ve şirin parmağa bu kadar yük yüklememeliydik. huzursuz serçe parmağı sendromu.