şükela:  tümü | bugün
  • istanbul üniversitesi'nde lineer cebir, statik, dinamik, mukavemet, matematik 3, akışkanlar mekaniği i-ii gibi derslerini veren güzide hocamızdır. kendisi "kıl" olmktan ziyade idealist bir insandır. öyle ki istanbul üniversitesi makine mühendisliği 2009-2010 güz döneminde verdiği lineer cebirin ilk dersine katılımın az olmasından dolayı, o derste bütün vektörleri işlemiş, o dönemin vize, final, bütünlenme sınavında sırf inadına en kazık vektör sorularını dayamıştır.
    şöylede bir sayfası var;
    http://www.muh.istanbul.edu.tr:3500/…mik2.asp?id=48
  • suratı asıktır sürekli ama nedendir bilmem kendisini sempatik bulmuşumdur sürekli. atarlıdır bi de, ukalalığa falan sıfır toleranslıdır. sabırlıdır ama limiti aşarsanız güzel laflar yiyebilirsiniz. mesela derse geç gelen ve üstüne üstlük tahtanın önünde duran kendisinin önünden geçerek sırasına doğru yürüyen bir öğrenciye sakin bir tavırla aile terbiyesinin öneminden girip, kişilikten karakterden çıktığına şahidim. bunların yanında çok iyi ders anlatır. dersleri dinlerseniz ve not tutarsanız geçersiniz.

geçen yıl açıkçası tırsa tırsa referans mektubu istemeye gitmiştim ama vermişti mektubu sevecenlikle. gerçi 4 yıl dersine giren şahsımı hala hatırlamıyordu ama olsun. bu da böyle bir anımdır.
  • birazdan makine mühendisliğinde kısmi diferansiyel denklemler telafi sınavına gireceğim dersi veren hocadır, ellerinden öpülesidir
  • fakültenin en baba hocasıdır, halktan biridir, kendini beğenmişlere uyuz olur, söver, ders anlatımı neşelidir,beyin karıncalandırır, öğretir, düşünmeyi öğretir, sorgulamayı öğretir, soruları saçma şekilde cevaplandığında o gün henüz küfür etmemiş olduğunu hatırlatır, bedduası tutar,haksızlığa tahammül edemez,ders öğrencinin hakkı, benim sorumluluğum düşüncesiyle hasta da olsa, derse gelir, tüm süreyi maksimum verimle kullanır, anekdotları kırar geçirir, “ulan ne güldük ama, serdar babuş da olmasa çekilmez lan bu allahın belası lineer” dedirtir adama, tansiyonu yükselmesin diye gündemi takip etmeyi bırakmıştır. makinecinin okulu zaten uzar ama sırf dersine girmek için yine uzatılır o okul.
  • odasına girdiğinizde bilgisayarında devamlı türk sanat musikisi açıktır. alaturka müzikler dinler.

zamanında öğrencisi olduğum için kendimi şanslı hissediyorum çünkü idealizm kelimesinin vücut bulmuş haliydi serdar hoca. dersi bu kadar iyi anlatan bir başka akademisyen tanımadım fakültede. her anlattığı bölümde soru sorulsun ister. ön sıradaki çalışkan öğrencilerle arkadaş gibidir. öğrenciyi derse nasıl çekeceğini bilir. yoklamayla zırt pırtla işi olmaz. öğrenmek isteyen kendisi gibi idealist adamlar lazımdır ona. ve sınavı ağlatır. 3 baba soru sorar ve gerçekten de anlattığı ne varsa onu sorar. soruları öğrenciden bir zeka belirtisi ister. koy formüle bul değildir. sınavlarda sınıfa girer. ve her bir soruyu aptala anlatır gibi açıklar.

seviyoruz seni serdar hocam.