• kolpa.

geçenlerde ışid hakkında bir program yaptı bu şahıs. bir veya iki program önce, tasavvuf kökenli bir prof. ile. gündüzden de pek çok muadili gibi twitter'da reklamını yapıyor programın. kabul, anladık, tüm programcılar yapıyor. not yazdım, cevaben, "- programda bakalım bu terör örgütüne, terör örgütü diyebilecek misiniz, yoksa unsur, hareket falan gırla mı gidecek..." dedim. cevap vermesini beklemiyorum. anında retweetledi ve işte önyargılar falan gibi ayrı bir tweet ile destekledi. hani sanki itham ediliyormuş gibi. tabi hemen ak partili yandaşlarından, haklısın abi filan gibisinden bir twitlik bonuslarını topladı.

dedim ulan, bu adam aptal değil, haksızlık mı ettik, yanlış mı tanıdık, terör örgütü olarak mı bahsedecek. normalde izlemem, gece programı açtım. tabi ben haklı çıktım. hareket, unsur, yapılanma gibi ifadeler havada uçtu. vahhabilik işte şöyle sakıncaları var falan... aynı tas aynı hamam, rte kafası, hükümet ağzı.

adam eleştiriyi görüyor, karşısındakinin iddiası doğru biliyor, yapacağı program buna delil olacak onu da biliyor, normalde susulur, ona rağmen birkaç saatliğine de olsa haklıyı oynamak hoşuna gidiyor.

burasını artık kendisinden bağımsız yazıyorum. bu yapı başta recep tayyip erdoğan olmak üzere galiba akp'li yandaşların da ayırdedici özelliği. en çok yapmıyorum dediği şeyi bilin ki en büyük zevkle yapıyordur. en büyük yalanı, en çok vitrine koyduğu şeydir. en hızlı inkar ettiği, en doğru olandır.
    takiyye bir nefes alma biçimi adeta...
  • bomboş olup da kendini "çok derin" gibi göstermeye çalışan insanlara has bir iticilik var kendisinde.

yazar, şair, düşünür, tasavvuf ehli, televizyoncu, cart, curt...
  • "12 yıldır susupta 3 aydır yolsuzluk var diye bağıranlara, eskiden ortak mıydın da susuyordun? neyi kaybettin de şimdi yolsuzluk diye bağırıyorsun demezler mi?" diyen bir.. bir.. bir şey işte. bunun gibi troller futbolcu olsaydı dünya kupasını alırdık. bu kadar güzel pas verilmez. resmen al da at dercesine paslar. e be safım, "12 yıldır susupta 3 aydır paralel yapı diye bağıranlara, eskiden ortak mıydın da susuyordun? neyi kaybettin de şimdi paralel yapı diye bağırıyorsun." demezler mi?
  • twitter'daki hesabından "velev ki hırsızlık var diyelim. kusura bakmayın ama, arsızdaki samimiyetsizlik, samiminin hırsızlığından çirkin geliyor gözüme!" diyen "ecdâdçı" sunucu. yani adam resmen "samimi ol, kul hakkı yiyebilirsin. benim için problem yok." diyor. senin ben islâm anlayışını, ahlâk anlayışını seveyim.
  • önce "çay demlemeden önce 25 kez estağfurullah çekilir" deyip sonra da "vay efendim benim müthiş inancımla dalga geçiliyor" diye allahcc'ye dava açması nasıl bir çelişkidir arkadaş. hepimizin izlediği o ünlü video neredeyse allahcc'nin twitleri kadar islamla dalga geçilmesini sağladı. hayır en az 25 kez estağfurullah kadar ilginç pek çok ritüeli olan bir dinle ilgili kimsenin geyik yapmayacağını mı düşünüyordunuz, anlamıyorum ki ben sizi.
  • menzil tarikatına mensuptur, tok sesiyle etkileyici şiir okur, düşünce yapısı ve hayat görüşü ile beş para etmez olup iktidarın bayrağını taşıyanlardandır.
  • teröristlere terörist diyemeyenlerle ve terör saldırısına terör saldırısı demiyelimcilerle aynı kanalda yayın yapmayı hoş görmeyip başka şeyler programını sonlandırmış. gayet yerinde bir karar olmuş.
  • tok ses destekli abartılmış din soslu dandik romantizm, gönül insanı, muhabbet erbabı tripleri.

neresinden tutsan iç bayıcı, gereksiz.
    tam devrinin adamı.
  • twitter engellenmesi icin twitter'i kapatanlari degil, kapatilmasina sebep olacak sekilde kendi sahsi, siyasi emellerine alet edenleri sorumlu gosterdi. lutfen twitter'i sahsi emelleriniz icin kullanmayin, rica ediyorum.
  • demin bir aydınlanma anı yaşayıp istemsizce "haa, bu adam omuymuş" diyiverdim. şimdi tipik akepeli denebilecek birçok farklı tipte insan var memlekette de, yemin ediyorum bu adamın üstüne tanımıyorum. ilkin birkaç yıl önce çekmişti dikkatimi trt'de tüm öğleden sonrayı komple kapatan iftar programıyla. böyle davudi sesle şiir okumalar, konuşulan mevzudan bihaber edebiyat parçalamalar, ağızda hep aynı lakırdılar, ne uzun ne kirli denebilecek tuhaf uzunlukta bir sakal, falan ve filan. zihni bulamaca dönmüş, düşünmeye gereksinim duymadan sürekli ve boş konuşan, ne var ki söylediklerinde hep bir hikmet olduğuna inanıp milleti hizaya sokmaya çalışan akepe eşrafı var ya dört bir yanı saran; tayyipinden davutoğluna tuğçesinden nihatına uzanan. hah işte bu adam da onlardan. nereden ve nasıl geldi birden, muamma. ama nihayetinde memleket olmuş bir tiran, pardon titan saadet zinciri; en alttan en üste akar allah deyü deyü.

işte o trt zamanlarında yazmıştım şeklini şemalini bu adamın bir köşeye. bir zamanlar metin erksan'a filmler çektiren, 2. kanalında muazzam filmler gösteren, radyo 3'ünde nefis programlar yaptıran trt'nin bu tarz insanlara kalmasına içerlesem de zaten her dem iktidarın çiftliği olmuş bir kurumda günün siyasetinin hizmetçisi olan birinin arz-ı endam etmesine şaşırmamıştım.

şimdi niye geldim de bu adama mesai harcıyorum bilemiyorum. demin internette gezinirken cnntürk'te bir program yaptığını, öyle tarih filan bir şeyler konuştuğunu gördüm. hatta bu haftaki programında daha önce memlekette hiç değinilmemiş bir mevzu olarak müthiş merak uyandıran fatih kanunnamesine, kardeş katline, harem hayatına filan eğilecekmiş iki üstat ahmet akgündüz ve ahmet şimşirgil ile beraber. mideniz filan kaldırabilirse izlersiniz.

bu memleket bu ve bunun gibilerini hakediyor mu hak etmiyor mu, hakikaten artık kesin bir cevap veremiyorum. yıllardır kendi içinden çıktığım mahallenin sakinlerini eleştirip durdum okumuş cahillikleri, bu cahilliklerine karşın her şeyin en iyisini ben bilirim tavırları ve bu tavırları ekseninde bu memleketin - ister beğenilsin ister beğenilmesin -kültürel kodlarını oluşturan en önemli amillerden biri olan müslümanlıkları anlamaya, anlatmaya hiçbir gayret sarf etmediği için. islamcı dünyaya ve oradaki kimi önemli isimlere hiç yer vermeyen, onları marjinalize eden medyasına da kültür-yayın hayatına da hep laflar hazırladım. diyordum ah şunlar şunlar da keşke cnnturk'e çıksa, ntv'ye katılsa, şu gazeteye yazsa, kitabı şu kitabevinden çıksa falan ve filan. nasıl bir devran dönmesiyse artık, aklı başında malumatı yerinde mantığı kavi insanla karşılaşmak hepten imkansızlaştı artık anaakım medyada. ne umduk ne bulduk valla.
hesabın var mı? giriş yap