• maoculara göre mao zedong
  • gemide kaptanin kendisine gidilecek rotayi bildirdigi veya sozle kumanda ettigi kisi. dumeni tutan kisi sanilanin aksine kaptan degil serdumendir.
  • türkiye'de bazı limanlarda,vinç operatörünü yönlendiren formene de serdümen denildiğine rastlanılmıştır.
  • papağandır. söylenilen her komutu tekrar eder.
  • ingilizcesi: helmsman, steersman
  • gemide dümen tutan bilgili ve deneyimli tayfaya serdümen denir. kaptanın aldığı kararları uygulamakla yetkili olan kişidir. ayrıca serdümen askerlik savaş gemilerinde çavuştan yüksek bir aşamada bulunan er olarak ta bilinir.
  • (bkz: quartermaster)
  • gemiyi rotasında tutan gemici. bir nevi dümen işleticisi.

(bkz: actuator)
  • asker versiyonu olduğum sıfat. seyirlerde 4 ya da 6 saat dumenin basina geçmek cok zor oluyor. gece seyirlerinde uyukluyorum bazen. kafami aniden kaldirdigimda geminin 5 derece sancak ya da iskeleye kaydığını görüp komutana caktirmadan rotaya sokmaya calisiyorum.

en bomba olay da iki gece once seyirde herkes uyuklarken seyir astsubayinin aniden fırlayıp "iskele alabanda" diye bagirmasiydi. dumenin basinda sigaram elimde sönmüş, kafam öne düşmüş uyurken astsubayin haykirmasiyla kendime geldim ve samandiraya bodoslama girmekten son anda kurtardim.

tabi daha sonra kopruustundeki gulme krizi ve akabindeki kufre varan tartisma bütün uykumu açmıştı. netice birkac tabagin kirilmasi, yuzbasinin uyanip küfürlerle kopruustune dalmasi oldu. bu yuzden carsimi kestiler ama komutan sağolsun bu seferlik affetti de su an carsidayim.
  • kum pistte çime nazaran daha iyi ve istikrarlı sonuçlar veren, ödüllü koşularda mutlaka yazılması gereken sporcu kardeşimiz.

ayrıca; (bkz: taykut)
hesabın var mı? giriş yap