şükela:  tümü | bugün
 • travma dı$ı bir nedenle serebral kan akımının kısa ya da uzun süreli yetersizliğine veya beyindeki bir damarın yırtılması sonucundaki kanamaya bağlı olarak aniden gelişen bölgesel nörolojik bozukluklardır.halk arasında bilinen adı inme dir.
 • beyin kan akımının azalmasına bağlı vücutta lateralizasyonla bulgu veren(sag tarafta güçsüzlük gibi) veren nöroloji ile değil fizik tedavi ile iyileşebilen,altta yatan etyolojik nedeni ortadan kaldırılması ile tekrarlama şansı azalan hastalık.%85 embolik %15 kanamaya bağlıdır.
  risk faktörleri ht,sigara içmek,hiperkoagulapatiye sebeb olan durumlar(doğum kontrol hapı içmek),kolestrol,kalpte aritmi dir.
  eger hasta ilk üç saatte hasteneye başvurabilir ise tpa tedavisi ile hasta tedavi edilebilir. eğer hasta ilk üç satte bir hastaneye başvuranmamışsa ilk 6 saatte endovaskuler girişim ile şifa bulabilir.ölümcül ve ağır sakatlık bırakan bir hastalıktır.
 • en sık emboli atılan yani etkilenen a.cerebri media'dır. bu arter beyinin dış yarım küresini besler. hasarında wernice ve broca gibi konuşma sahalarının yanı sıra duyusal hasarlarda olur. yani özetle hemiparezi ve hemipleji olur.(yani vücudun yarısını hissetmez ve hareket ettiremez.)

  posterior cerebral arter etkilendi mi homonim hemianopsi olur.(aynı tarafı göremez her iki gözde de.) ve temporal lobu beslediği için thalamus etkilenir.

  carotis interna ilk a.opthalmica bu da a.centralis retina'yı verir. yani carotisten gelen bir emboli ya a.cerebri media'ya(a.carotis interna'nın devamıdır.) ya da a. centralis retina'ya atar.

  ayrıca a.cerebri media'nın bir dalı olan ve perforan arter olarak da geçen ,basal ganglionları besleyen a. thalamostriata da denir. capsula interna,putamen ve globus pallidus'u besler. stroke arteri olarak bilinir. hipertansiyonda en fazla kanayan arterdir.
 • bazi kisilere gerceklesmesi tarihte su sekilde anilmaktadir.

  (bkz: vaka-i hayriye)
 • %85'i tromboz yada emboli sonucu tıkanmadır. %15'i ise hemorajidir.(yani kanamadır.)

  en sık aterosklerotik tromboz'a bağlı tıkanmadır %75'i de orta serebral arter'dedir.

  2. en sık svo'nun nedeni embolidir. bu da en sık orta serebral arter'e atar. kaynak ise carotis arter'dir.

  burada amaç iskemiye uğramış ama tam olarak ölmemiş penumbra bölgesini kurtarmaktır. bu bölgeye yeterli hidrasyon , oksijen ve glukoz'un verilmesi gerekir.