şükela:  tümü | bugün
  • 4 senelik okulda 5 sene eşya hukuku okumamı sağlamıştır. sınav kağılarında kendi kitabından başka yerde yazan hiç bir görüşe itibar etmezdi. kemal oğuzman'dan görüş bildiren bir sınav kağıdına düşük not vermesinin ardından şöyle dediği rivayet edilir:
    - bunu oğuzman yazarsa doktrin olur. siz yazarsanız saçmalık.

pijamaları paçalarından sarkar, hep aynı bayık renklerde buruş kırış takımlar giyerdi,çipil çipil bakan gözleri vardı.
    öğrencisiyle iletişimi sıfırın altında bulunan bu nedenle sosyal zekası konusunda son derece menfi kanaatim bulunan bir hocaydı.

sağ başta:
    http://web.deu.edu.tr/…k/alumni/lkdiplomatoreni.jpg
  • göttingenli akademisyenlerdendir.

http://kisi.deu.edu.tr/seref.ertas
  • kulakları çınlasın orjinal bi hocaydı. böyle derse gelirken kitaplarını gözlükçünün verdiği bez bir poşette taşır sonra o poşeti bi güzel alaşağı ederdi. bu arada kıravatın boyuyla - iman tahtasının hemen altında biterdi- kopmamıza sebep olurdu.fakültemizin nadide ikoncanı da diyebiliriz yani. yuvarlak masa toplantılarında ise herkesin ilk oturduğu yerde oturmasını ister - ilk ders kağıda yuvarlak bir masa çizer ve kroki yapardı- yer değişikliği asla kabul etmezdi. nitekim tuğçe arkadaşımız toplantılardan birine katılmayınca, mustafa benim yanıma kaymış ve ders sonu geri dönüşümde sayın hocamız mustafaya bakarak, "ee tuğçe sen nasıl buldun oturumu" şeklinde bir sual arz etmiştir. mustafanın şaşkın, nası lan, yok artık bakışları arasında biz kopmaya hoca da tuğçe demeye devam edegelmiştir. sonra sen niye orada oturuyorsun diye mustafaya ayar veren hocamız; peki bu tuğçe niye gelmedi şeklinde gıyapta kızcağıza da azar kayarak durumu toparlamaya çalışmış ve her zamanki gibi kendini haklı çıkarmıştır. bir oturumda da çocuğun birinin adı tufan olmasına rağmen mütemadiyen tayfun diye seslenmiş, çocuk bikaç kez uyarınca, senin adın tayfun bundan sonra diyerek ne kadar dediğim dedik biri olmadığını! göstermiştir.
  • kişisel web sitesinden sınav sonuçlarına yapılan itirazları reddedilen öğrencilere cevap vererek veryansın eden hocadır kendileri. eğer dersine girmiş bir öğrenciyseniz bu şeref hocanın yorumları asla yabancı gelmez size. hocamızın güzide incilerinden birkaç örnek vermek gerekirse:

"itiraza utanmıyor musun? klasiklerden 00 puan, testlerden 55 puan aldın. neye güvnerek itiraz ettin. vize notun bile yok. okuma yazma bilmeyen bir vatandaşın çözdüğü bir miras olayını çözememişsin. hangi yüzle hukuk fakültesi diploması istiyorsun.. en kötü insan bilmediğini bilmeyendir. tanrı bu gibilerden tüm insanlığı korusun."

"benim devamlı, ön sıralarda oturan, sempatik öğrencim. sana itiraz yakışıyor mu? seni tanıdığım için kağıdını çok dikkatli değerlendirdim. klasiklerden 00, testlerden 50 puan aldn. basit bir olayı çözememişsin. ben sana ne diyeyim. kafanı çok fazla rakamlarla karıştırma, iyi bir tatil yap, gerçekten kuşadalı isen orası bunun için ideal bir yer. biraz çalış ,başarılı olabilirsin. ama lüzumsuz bu itiraz sana hiç yakışmadı."

"itiraza utanmıyor musun? klasiklerden 08 puan, testlerden 33 puan aldın.. bu senin kaçıncı itirazın. devamlı itirazla başarı kazanacağını mı sanıyorsun?"

"kızım senin aklından zorun mu var ? esasen kağıdın başarısız iken yanlışlılık sana geçer not vermişim. ama aldığınn iyi vize notu hatırına verdiğm notu geri geri almıyorum fakat sana helal da etmiyorum. yaptığın gerçekten ayıp. diğer arkadaşlarının geleceği ile oynuyorsun. seninle özel olarak görüşeceğim."

kaynak: http://kisi.deu.edu.tr/seref.ertas/itiraz.html
  • ahahaha, klasikten 10 puanı bile çok gören hocaymış lan bu, allah kolaylık versin. onca nota baktım, neredeyse hepsi "klasiklerden 00 puan, testlerden 55 puan aldın." gibi...
    neyse ki testten geçebiliyor sanırım öğrencileri.
    bir de itiraz edenlere "itiraza utanmıyor musun?" diye soruyor, delirtir be adamı. *
  • vakti zamanında nevzat koç'la birlikte dokuz eylül üniversitesi hukuk fakültesi'nin meşhur double team'ini oluşturan hocamız. geçen on küsur yılın ardından sempatik bile geliyor bugünden bakınca o kabus dolu vizeler, finaller.

ah kör olmayasıca nostalgia.*
  • dekanlığı döneminde hukuki dayanağı olmayan kayıt parasına karşı çıkanları bölücü ilan ederek hedef göstermiş profesör.
    haber şöyle:

---izmir'de kayıt parası ödemeyen öğrenciye dekanın 'bölücülük' suçlaması

geçen haftalarda ankara üniversitesi'nin uyguladığı harç parası dışında "etkinliklere katılım ücreti" başlığıyla zorunlu para ödeme uygulamasının bir benzeri de dokuz eylül üniversitesi'nde de yapılmış ve öğrenci kolektifleri eylem başlatarak parayı ödememişlerdi.

öğrenciler geçen sene kendilerinden istenilen 50 ytl'lik kayıt parası için de açtıkları davayı kazandılar.

---öğrenciler yasal dayanağı olmayan kayıt paralarını ödemiyor

pazartesi günü deü hukuk fakültesi dekanı prof dr şeref ertaş fakülte panosuna astığı bir yazı ile kayıt yenileme harcını ödemeye karşı çıkan öğrencileri kast ederek "bölücülükle" suçlamıştı.
    http://img383.imageshack.us/…/6819/yeniresimeq2.jpg

parasız eğitim taleplerinin "bölücülük" olmadığını söyleyen öğrenciler harç parası dışında istenilen paranın yasal bir dayanağı olmadığını dile getiriyorlar.

"bizler üniversitelere yeterli kaynak aktarılmadığını biliyoruz. ancak bunun çözümü; öğrencilerin, öğrenci ailelerinin sırtına kayıt parası, kimlik parası gibi sebepler ile yüklenilmesi değildir. bunun çözümü eğitime bütçeden daha fazla kaynak aktarılması, eğitime verilen önemin arttırılması, üniversitelerin temel amacının işletme mantığı değil bilimi gerçekleştirmek olmasıdır."

öğrenciler ayrıca ülkede son dönemde yükselen linç kültürünün söylemleriyle fakülte dekanının kendi öğrencilerini "bölücü" diyerek hedef göstermesinin bir hukuk fakültesinde hakkını arayan öğrenciler açısından akla gelecek son şeylerden birisi olması gerektiğini söylüyorlar.

http://bianet.org/…grenciler-yaz-rehavetinden-cikti
  • hala yağ yeşili takım elbisesini giyip gitmediğini, kravatının hangi yanda olduğunu merak ettiğim eşya hukuku hocamdı, kıymetli insandır,hocadır.
  • esya hukuku hocamin cogunlukla goruslerine katildigi ve kitabini tavsiye ettigi adamdi. ama benim derslere gitmedigimden bunu bilmeyip hep aksi gorusteki oguzman'i alarak seref hocanin goruslerine karsi cikan bi vize ve final kagidi verip nasil gectigimi kimse cozemedi. oguzman hocam mezarinda gobek atmistir allah rahmet eylesin.