şükela:  tümü | bugün
  • kadir has in yeğeni olan eski fenerbahçeli futbolcu. vakti zamaninda milli takım kaptanlığı yapmışlığı da varmış.
  • 1955-1969 yılları arasında fenerbahçe de oynamış efsane futbolcu. abisi mehmet ali has tır. orta sahanın dinamosu lafınının türkiyede ki ilk adresidir. fenerbahçe ile 2 istanbul ligi 5 lig şampiyonluğu ve başta 1968 balkan kupası olmak üzere sayısız kupa kazandı. jübilesine özcan arkoç ve uwe seeler gelmişti. orta sahada enerjisi gole dönük oyunu ile tanınırdı. *
  • fenerbahçe'de ilk birkaç yılında santrfor, ve bazı maçlarda da sağaçık olarak oynamış, ilerleyen yıllarda ise o zamanın wm sisteminde sağhaf, yani 4 numara olarak hizmet etmiştir. yapılı gövdesi ve uzun fuleleriyle insanı ah keşke şimdi santrforumuz olsa diye hayal ettirir.
  • barcelona'da forma giyen ilk türk futbolcudur. *

ispanyolcam yok ancak anlaşılıyor: http://www.sport.es/…-jugaron-con-barcelona-4345513

(bkz: seyit cem ünsal) *
    (bkz: rüştü reçber) *
    (bkz: arda turan) *
  • fenerbahçe tarihinin gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden olup; kulüp tarihinin en parlak dönemlerinden 60'lı yılların fenerbahçe'sine dair akla gelen ilk isimlerdendir.

bu zamanlarda adı fazla bilinmiyor olsa da, 1950'li yıllarda doğmuş birçok fenerbahçeli'nin hafızasında eşsiz bir yere sahiptir. birçoğunun da fenerbahçeli olma sebeplerindendir.

aynı zamanda fener ol kampanyası kapsamında üretilmiş olan efsanelerin imzalarının yer aldığı triko formada imzası olan futbolculardan biridir.
  • gün itibariyle hayatını kaybederek camiamızı bir kez daha derin üzüntüye boğan fenerbahçe'mizin has evladı.
  • (bkz: #90869648)

bu entryi, geçtiğimiz bayram sabahı yazmıştım.

birden, yerli yersiz düşmüştü aklıma. isminin ne kadar az hatırlandığını gördüğümde utanmıştım, bir o kadar da kendimden. zira 10 seneyi aşkın süredir yazardım ve ben de unutmuştum böyle bir efsaneyi.

içimden geldiğince, dilim döndüğünce yazdım bir şeyler. hiç değilse hayattayken birazcık daha hatırlanması için; "fenerbahçeliler daha kendi efsanelerini bilmiyor" diye üzmemeleri için.

bugün vefat haberini alınca içim ürperdi.

bu arada tanıdığım veya yakınım değildi. fakat beni fenerbahçeli yapan babamdan, fenerbahçe'ye dair adını en çok duyduğum isimdi şeref has. arayıp haber verdiğimde 65 yaşındaki adamın ağlamaklı sesini duydum. yeni yetmeler bilmez belki ama fenerbahçe ismi bugün halen daha türk futbolunun zirvesinde kalabiliyorsa şeref has da o ismi o zirveye çıkarmış olan efsanelerdendir.

en azından geç de olsa, hayattayken hatırlamış olmanın buruk tesellisi içinde anıyorum kendisini.

mekanın cennet olsun, nur içinde yat.
  • özellikle 60'ların fenerbahçe'sini çok iyi bilen dostlarımın büyük saygı ile andığı biriydi. allah rahmet eylesin. fenerbahçe camiası bir efsanesini daha kaybetti. ailesi ve tüm sevenlerinin başı sağolsun.
  • bizzat izlediğim fenerbahçeli futbolcular içinde ergun öztuna ile birlikte benim için ayrı bir yeri olan oyuncumuzdu şeref has. ilk milli lig şampiyonu olduğumuz sezondaki final maçının ikinci ayağındaki 4-0'lık maçın bir golü de ona aitti. ilginçtir, fb'de sağaçık olarak başlayan kariyeri, santrfor, sonrasında sağ-sol, hatta orta haf (stoper) olarak devam etmiş ve hepsinde de takıma başarı ile hizmet vermişti.

bir zamanlar, aynı metin oktay'da olduğu gibi alkol problemi olduğu yazılıp çizildi, sonradan kendisi ile ilgili pek bir haber çıkmaz olmuştu. 55 yaşında ölen ağabeyi mehmet ali has'ın yanına gitmiş demek.

kulüp camiası ve sevenlerinin başı sağ olsun. ışıklar içinde uyusun.

edit : kendisi hakkında eski bir entrim de varmış : (bkz: #27020119)

bir edit daha : renkdaşlarım adına utandım. 3 saattir eski yıldızımız ve türk futbol tarihinin önemli isimlerinden biri hakkında benden sonra tek entri girilmemiş. ama levent'te görülen yılan hakkında benden sonra 40 kadar entri var. bu ayıbı da buraya not edelim.