şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karadeniz müziği kemençe sanatçısı. hem çalar hem okur.

  denemek için...
 • karadenizin en iyi yerel sanatçılarından biridir. sade kemençe ile türkü ve oyun havası söyler. önceden sadece doğu karadenizde bilinirlerdi. fakat şimdi
  karadeniz kanalları sayesinde bu sanatçılar ekranlarda birçok kişiye ulaşmaktadır.
 • sadece kemençe ile çalıp söyleyen karadeniz türkücüsü. sadece yerel karadeniz türküleri söyler ve bu alandaki en iyilerden bir tanesidir. birçok gence örnek olmuştur. bir süreden beri mavi karadeniz tv'de program yapıyor ve en çok izlenen programlardan.
 • yaşayan en iyi karadeniz türkücüsü. bir yürek, bu kadar türküyü aklında tutan ve yazan bir bedende bu yaşa kadar nasıl sağlıklı kalır diye düşündürür.

  goryanalı hüseyinden sonra bu kültürün son temsilcisidir. bu kadar net.

  https://www.youtube.com/…ature=youtube_gdata_player
  https://www.youtube.com/…o_cupg-e6k&feature=related
  https://www.youtube.com/…fwn0wr7wa4&feature=related
 • 09/01/2013 tarihinde çekilen ve 19/01/2013 de mavi karadenizde yayımlanacak program çekimiyle son kez televizyonlara çıkacağını belirtmiş türkücü. 09/02/2013 deyse istanbul çekmeköy çamlıbahçede son kez sevenleriyle buluşup bir gece düzenleyeceğini belirtmiştir. karadeniz müziğinin en son ve en sağlam halkalarından biri olan şeref kara 33 yılını ve 28 kasetini harcadığı sanat hayatına son verecektir. göreceksiniz... 9 şubatta yanında olmayan türkücüler onun türküleriyle nam yapıp adam olacaklar.

  şu ana kadar söylediği türkülerin %95 ini kendinin yazdığını belirtmiş ve hiç bir hak talep etmeden herkesin bu türküleri rahatlıkla kasetlerinde kullanabileceğini kendisini aramalarına bile gerek olmadığını ifade etmiştir.

  karadenizden koca bir yıldız kaymıştır.
 • bu videoda 2:50 den sonraki türküsü beni benden almaktadır. gurbetçilere gelsin.

  http://www.youtube.com/watch?v=lvtw_hkeby4
 • maçka galyanlı yayla uşağı.
 • gerçek bir karadeniz sanatçısı, siz popüler olan selçuk balcıları filan dinlersiniz ama gerçek karadeniz türküleri bu adamın okuduklarıdır.

  pek çoğu yaşanmış hikayeleri anlatan uzun muhabbet havalarıdır.
 • kemençeyi bırakmasıyla bizleri derin üzüntülere gark eden üstad.

  üşüyoruz şeref reis

  yorgun yaylacı bu kemençeyi arabada ne zaman açsam sisli bi havada köy yolunda yaylaya çıkıyormuşum gibi hissederim. yol kenarında sırtında ot/ odun yüklenmiş teyzeleri görecekmişim gibi gelir... az ilerde bir çeşme çıkacak karşıma, buz gibi yayla suyu içebileceğim sanki...

  ah beni beni. özledim amk.