şükela:  tümü | bugün
 • bir adet howard hawks filmi; gary cooper başrolde görünen güzide bir amcamız.

  "savaş bana ters, benim dinimde savaşa yer yoktur" diyen bir çiftçinin, 1. dünya savaşı sırasında sürüsüyle alman askerini esir alması ve bir dolu nişan kazanması sonucu bir savaş kahramanına dönüşmesinin hikayesi bu.

  hawks'a "en iyi yönetmen oscar'ı" adaylığı getiren filmimiz savaşın kötülüğünü, sefaletini göstermesi ve savaş sahnelerinin gerçekliği açısından takdir edilirken, gizliden gizliye, "bakın savaşa gidin, fedakârlık edin, sonunda kahraman olursunuz, kutsanırsınız" demesiyle de bence adice bir yapım ve milliyetçi amerikalı'ların alışık olduğumuz türden propagandası olmuştur diyorum şimdilik.
 • dilimize "kahraman cavus" olarak cevrilmistir
 • howard hawks'ın tek hakikaten boktan, sinirleri bozacak derecede manipülatif ve propagandacı, seyirciyi aptal yerine koyan filmi. oscarlarda en başarılı filmi de budur.
 • vaktinize, elektriğinize, gözlerinize kısaca herşeyinize yazık. boktan filmdir.

  --- spoiler ---
  daha filmin başında kilise de ayin yapan topluluğun huzurunu bozmak için, tabanca ile ad ve soyadının baş harflerini ağaca yazan alvin york efendi. tilki avı sırasında manitayı görünce birden imana ve de kuvvete gelerek, kıçımızla güleceğimiz şekilde çalışmaya ve de dindar olup kilise kapısı aşındırmaya başlıyor.

  hele birinci dünya savaşı çıkıpta, dallama fransızların kıçını kurtarmayı ulvi bir görev gören amerikanın, belirli yaş grubunu silah altına almasıya götü tutuşan alvin efendi. hemen papaza gidip aldığı akılla mehzep uydurup vicdani ret olayına girişiyor.
  tabii amerigan hökümatı bu ayakları yemeyince, alvin efendi tıpış tıpış akere gidiyor. tam iki tane çavuş kendisine vicdani retçi olduğu için ayar olmuşken, atış eğitimi sırasında gösterdiği performansla götü kurtarıp göze giriyor.
  komutanları yanına çağırıp gerekli gazı ve de kitabı verdikten sonra ' hadi bakalım on gün kafa izni sana' diyerek memleketine postalıyorlar. eleman kitabı alıp tepenin yamacına çöküp, kendince vatan-görev-din üçgeninde gidip geldikten sonra, filmin boktan senaryosu ve de gidişatına uygun olarak. vatan millet sakarya diyerek, yallah franasın yollarını tutuyor.
  akabinde yukarıdaki entryde yazılı olan über kahramanlıklarından sonra, memleketine dönüp kahraman gibi karşılanarak, düzenli mantitası ile çiftliklerinde keyiflerine bakıyorlar.

  --- spoiler ---

  lanet olsun içimdeki torrent sevgisine.
 • 1941 yapımı howard hawks filmi.
  film gerçek hayatta da yaşamış olan alvin york 'un öyküsünü anlatır. 1. dünya savaşında 100'den fazla askeri tek başına esir alan filmde başarılı bir oyunculuk sergileyen gary cooper ilk oscarını kazanır. zaten film 11 dalda oscara aday olmuş 2 tanesini kazanmıştır.
  ancak filmin dili fazla "propaganda" kokar. 2. dünya savaşı öncesi çekilen bu film neden abd'nin savaşa girmesi gerektiğini anlatır gibidir.
  zaman zaman savaşı sorgulaması, oyunculuklar ve savaş sahneleri fena olmasa da; hem dini ve milliyetçi didaktik yapısı nedeniyle abd dışında oldukça eleştirilir.
  film ülkemizde aslan yürekli çavuş adıyla 1946 da ilk kez gösterilmiştir. orijinalı siyah beyaz olsa da renkli dublajlı versiyonu trt'de de gösterilmişti tek kanal yıllarında.