şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bbc'nin haberine göre amerika'da yakalanan 10 rus ajanı karşılığında rusya tarafından serbest bırakılcak rus bilimadamlarından biri. diğerleri için (igor sutyagin) (alexander zaporozhsky) (gennadiy vasilenko)
 • kizi yulia skripal ile birlikte, yasadiklari ingiltere' nin salisbury kentinde zehirlenmis eski rus istihbarat ajani http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-43291394

  2006 da yine ingiltere' de cayina katilan polonyum 210 zehirlenerek oldurulen bir baska eski rus istihbarat ajani icin (bkz: alexander litvinenko)
 • zamanında 100k dolar karşılığında mi6'e rus ajanlarının kimliklerini verdiği için rusya tarafından sinir gazıyla zehirlendiği iddia edilen eski ajan.
 • ajan, kizi ve olaya ilk mudahale eden ingiliz polis dedektifi halen hastanede ve durumlari kritik. eski rus ajan ve kizinin olay gunu ziyaret ettigi mill pub ve zizzi restoraninda sinir gazi kalintilari bulunmus, chief medical officer olay gunu saat 13:30 dan sonra bu mekanlara gidenlerin tedbir olarak elbiselerini ve tum esyalarini yikamalarini ve islak bezle temizlemelerini onerdi.

  ingiltere' de sorulan diger bir soru da neden bu adam* abd ile rusya arasindaki ajan takasi sonrasi ingiltere' ye geldikten 8 yil sonra zehirlendi?

  diger onemli bir konu da mi6' in birlikte is yaptigi ajanlari koruyamamasi, bu konuya da birkac yazar gazetelerdeki yazilarinda deginmis. basbakan theresa may 2006 da zehirlenerek oldurulen alexander litvinenko' nun esi marina litvinenko' ya mektup yazip bu tip olaylarin tekrar yasanmayacagina dair guvence vermis sonrasinda da bu olay yasandi... en zor sey ingiltere' de kremlin karsiti rus olmak olsa gerek, her gun gittiginiz zincir restorandaki ya da pubdaki calisan kiz rus ajani olabilir ve tadi, kokusu ya da rengi olmayan bir damla kimyasalla birkac dakika da ya da surunerek birkac haftada caresiz bir sekilde goz gore gore olume gidisinizi tum dunya izleyebilir.
 • theresa may'in bol keseden tehditlerini gördükçe, kendisinin yeni franz ferdinand olduğundan feci şekilde şüphelendiğim kişi.

  ekleme: (bkz: #75028336)
 • british prime minister may: russian state is guilty of attempted murder of former spy sergei skripal and his daughter. :

  ingiliz başbakanı may: rusya, eski casus sergei skripal ile kızını öldürmeye çalışmaktan suçlu bulundu.

  rusya'nın suçlamaları reddetmesinden dolayı, 23 rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildi.

  başbakan may, 23 diplomata ülkelerini terk etmeleri için bir hafta süre verdi ve artık burada hoş karşılanmadıklarını belirtti.

  skripal ve kızı hastanede tedavi görmekte ve durumları ciddi.

  birleşik krallık, 23 rus diplomatı sınır dışı ediyor.

  kaynak: bbc
  russian spy: uk to expel 23 russian diplomats
  14 march 2018 uk

  the uk will expel 23 russian diplomats after moscow refused to explain how a russian-made nerve agent was used on former spy in salisbury, the pm says.

  theresa may said the diplomats, who have a week to leave, were identified as "undeclared intelligence officers".

  russia denies being involved in the attempted murder of former spy sergei skripal and his daughter yulia.

  ıt refused to meet mrs may's midnight deadline to co-operate in the case.

  cnn linki

  uk to expel 23 russian diplomats over spy poisoning

  (cnn) the uk will expel 23 russian diplomats from the country after concluding that the russian state is responsible for the attempted murder of former russian spy sergei skripal and his daughter yulia in the english city of salisbury.

  this will be the single biggest expulsion of russian diplomats in over 30 years, prime minister theresa may said wednesday. they will have only one week to leave.

  "for those who seek to do us harm, my message is simple. you are not welcome here," she said in a statement to the house of commons following a meeting of britain's national security council.

  the skripals are critically ill in hospital after being exposed to the nerve agent, known as novichok and developed in russia, on march 4. thirty-eight other people in salisbury were seen by medics after the exposure. one, a police officer, remains hospitalized.

  may said monday it was highly likely that moscow was behind the poisoning. the russian ambassador to the uk was summoned to the uk foreign office to explain whether the attack was directed by russian authorities, or whether moscow had lost control of the nerve agent.

  russia denies any involvement in the attack.

  cnn's joshua berlinger wrote from hong kong and laura smith-spark wrote from london. cnn's emma burrows, radina gigova, mary ılyushina, nick paton walsh and judith vonberg contributed to this report.
 • ruslar tarafından zehirlenmemiştir.

  (bkz: ingiliz askeri laboratuvarın skripal açıklaması)
 • suriye saldırısının ana sebebidir. suriye saldırısı kimin işine yarıyorsa o yapmıştır mantığı komplo teorilerini gündeme getirir tabii. ruslar 5 yıldır izliyor. bir sürü para var ingiltere'de. zamanlama ilginç.