şükela:  tümü | bugün soru sor
 • martin jacques mystere'in eğitim gördüğü yıllardaki en yakın arkadaşı, ve 1978'e kadar asistanı. mohemjo daro'dan birlikte ders alırlar, ve daro her ikisine de birer tabanca hediye eder, martin iyi tarafı, rus orloff kötü tarafı seçer, martin'in silahı bayıltır, orloff'unki öldürücüdür, tek gözünü kaybettiği macerasından sonra da tamamen düşman kesilir martin'e, kara adamlarla iş birliği yapar, her türlü pisliği wardır, ben çok severim, hepimiz gibi karı kız davasından bu hallere düşmüştür.
 • son maceralarda saygı değer bir iş adamı kimliğinde görünür. arkeoloji olayında martinden daha aşmış birisi varsa o da sergej orlofftur. har zaman martinden bir adım öndedir kendisi.
 • tibet'deki egitimlerinde martin'in kankasi olmasina ragmen gucun karanlik tarafina gecmistir..
  martin'i tek engel olarak gorur karanliklarin onunde, hep ona karsi calisir.. keldir..
 • çoğu kez martin mystere'i öldürmeyi deneseden bunu başaramamıştır (yada başarmak istememiştir)
  martin amcamız kendisine halen daha iyimser gözle bakar ve yeri geldikçe kendisini över
  (bkz: paladin/43)
  bu bağlamda daha bir değer kazanır martin amcamız,
  çoğu zamanda sergei de martin'i över,
  ve kendisinin olayları çözemediği zaman martin'i izler ve onun sayesinde sonuca varır,
  kendisi bir çok kazadan kurtularak martin'ide dumurdan dumura uğratır...
 • yüzünde bir maske mevcuttur,
  bir kaza sonucunda (yanılmıyorsam bunun için martin'i suçlar) yüzüne bakılamıyacak kadar kötü yaralanır,
  ve kendisine sağ tarafını kapatacak şekilde bir demirden maske takar,
  bir macerasında
  yüzü iyileşmiştir, ama kendisi halen bu maskeyi kullanmaya dewam eder,
  gerekçe olarakta kendisini suratını düzelttirdiğini unutmasıdır,
  tıpkı martin'in özel silahını unutması gibi
  (bu olaylar özel ciltlerinden birisinde anlatılıyordu ama adını hatırlayamıyorum...)
 • sergei orloff, kopmu$ olan sag eline daro'dan aldigi silahi yerle$tirmi$tir. japonya 'da gecen maceralarda laserion tadinda bir robot da kullanarak yine muhte$em ki$iligini ispatlami$tir. martin mystere denen sumuklu dudukten daha karizmatik ve ba$arilidir. java bunun kankasi olsa dunyanin amina koyacak bir adamdir orloff.
 • şahsen ben, kingpin'i örümcek adama, luthor'u süpermene, tilki ekrem'i aynalı tahire tercih etmeme rağmen orloff'tan hiç hazzetmem. silik bir kişi bence.
 • sir erdoquan'ın bahsettiği olaylar maceraperest çizgilerden çıkan 2. martin mystere cildi olan xanadu'da anlatılıyordu. bu uzun macera, sergej orloff-martin mystere çekişmesi açısından mühim bi sayfa oluşturduğundan kelli biraz bahsetmekte sakınca görmüyorum* . macerada martin amcamız* yıllardır unutmuş olduğu ışın tabancasını* birden hatırlamasıyla (ben de 'abi nerde bu martinin silahı yaw? , hiç kullanmaz oldu artık' diye düşünüp duruyodum, unutmuş meğer) sergej ile geçmişini sorgulamaya başlar ve sergej'in aslında süper iyi bi insan olduğunu, kut humi'den ışın tabancasını aldıktan sonra değişip şerefsizliğe başladığını düşünür ve kut humi'ye bu yüzden uyuz olur. hatta 'ulan belki asıl şerefsiz bendim de tabanca yüzünden iyi oldum' diye kişilik bunalımına düşer*. neyse, asıl önemli olan sergej'in yüzünün iyileşmiş olması, ve martinin ışın tabancasını unutuğu gibi, bunu unutmuş olmasıdır. maceranın en sonunda* sergej'i yüzü iyileşmiş, ışın tabancalı kolundan yoksun ve martin'e olan düşmanlığından uzak görürüz. bu durum okur için şaşırtıcıdır ve -en azından benim için- üzücüdür de. fakat tahmin ediyoruz ve umuyoruz ki sergej orloff karakterinin sonu anlamına gelmemektedir bütün bunlar. (ah ne badireler atlatmıştır o)
 • sergei hakkında detaylı bilgileri martin amca'nın devam ciltinde okumak mümkün
  (bkz: buz ve ates adasi)
 • martin mystere maceralarının bir nevi kaptan kanca'sı. martin amca ile amansız mücadelesi ve tuhaf dostluğu düşünülürse yin yang'in karanlık tarafını temsil ediyor da diyebiliriz kendisine.

  bir de, karakterlerin isimlerinden ve kökenlerinden yola çıkarak bir yorum yapacak olursak: çizgi romanın ilk çıktığı ve popüler olduğu yıllarda da etkisini koruyan abd - sscb soğuk savaşı dolayısıyla olacak, bu karakter yer aldığı her macerada zeki, hırslı, ama her dâim kaybetmeye mahkûm tarafı temsil etmektedir. bu da epey manidardır.