*

şükela:  tümü | bugün
 • sergey genadiyevic nechaev iyi bir egitim almadan kendisini yetistirdi. koy ogretmenligi yaptigi sirada 1868-1869 yillarinda ogrenci harektlerine karisti. yurtdisina kacti.* orada bakunin ve ogarev'in guvenini kazandi. kurlu duzeni yikmak icin her yola basvurulmasini oneren catechisme revolutionnare* adli yapti bakunin ile birlikte kaleme aldi. rusya'ya donup naradnaya rasprava* adinda gizli bir dernek kurdu. ivonov adli bir ogrenci nechaev'e guvenisizligini ve onun kimse tarafindan gorevlendirildigini dusunmedigini soyleyince 21 kasim 1869'da moskova universitesi'nin arka bahcesinde onu oldurttukten sonra cesedini havuza attirdi. bu olay rusya'da buyuk tepki yaratti. o sirada dostoyevski "bir buyuk gunahkarin hayati" adli bir kitap yazmaya calisiyordu. bu kitabin ana karekteri cinler'deki unutulmaz nikolay vsevolodovic stavrogin idi. bu olayi duyunca sosyalistlere ve nihilistlere ozellikle kizgin olan dostoyevski kitaba baska bir unutulmaz karakter daha ekleyerek* ismini cinler olarak degistirdi. sergey nechaev'i peter stepanovic verhonevsk olarak dramlastiran dostoyevski bir cok kisye gore yazilmis en iyi siyasi romani yazdi. (bkz: cinler) sergey nechaev bu olaydan sonra isvicre'ye kacti bakunin ve ogarev onunla butun iliskilerini kestiler. 1871'de birinci enternasyonal tarafindan kinanan nechaev zurich'de tutuklandi* ve ulkesine gonderildi. 1873 yilinda omur boyu hapise mahkum edilen nechaev supheli olumune* kadar petersburg'daki petropavlosk kalesinde kaldi.
 • devrime giden yolu ve mücadeleyi devrimin kendisinden daha çok seven anarşist kişi.
  yurtdışında sürgündeyken anarşist düşünür bakunin i bile kandirmiş ve kendi örgütüne üye yapmıştır.
  edward hallett carr ın yazdığı romantik sürgünler kitabında yaşamının enteresan detalarını okumak mümkündür.
 • bakunin'le bir gönül ilişkisi olduğu iddia edilen, ve bu yüzden bakunin'in eşcinsel olduğuna dair göndermelere konu olan rus kişi.

  (bkz: anarşist dedikodu mekanizması)
 • entrikacı, devrimci, terörist, nihilist, eşcinsel, anarşist, dolandırıcı, manyak, kaçak, sürgün, katil....
 • hani bir ideal düşünün, son derece de rasyonel bir ideal olsun. işte bu ideale saplantı boyutunda bağlanan, onun gerçekleşmesi dışında hiçbir sorunu kabul etmeyen, teoriden nefret eden bir tür çılgın eylem adamı.

  öylesine bir eylem adamı ki bu, düştüğü hapiste adamlarında bir şekilde gardiyanları ayartıp bildirilerini dışarı sızdırabilecek kadar esnek ve tutkulu.

  ve yine öylesine bir eylem adamı ki bu, bakunin'in gizli mektuplarını "ileride birgün lazım olur" hesabına çalıp şantaj niyetine kullanacak kadar gayri-dost ve hatta anti-dost bir şahsiyet.

  ama her ne olursa olsun anomali tarihinde yer edindi kendine. çekici ve nefret uyandırıcı...
 • sovyet birliği sinemacılarından biri..
 • c) şehir dedikoducularından, orospulardan ve dedikoduların toplandığı ve yayıldığı diğer özel yerlerden bilgi;

  "abi nerde nechaev?"
  "ilik gibi bir bilgi kaynağı buldu, onu emiyor yukarda"

  (4) kamuoyunu horgörür. tüm dışavurumları ve ifadeleriyle varolan toplumsal etiği horgörür ve ondan iğrenir....

  " abi son yaptığımız tren saldırısına halk öfke kustu,cenazede"
  " gidip cenazenin üstüne kusamadınız di mi bu kadar adam. sikmişim halkın öfkesini."
 • bakunin ile nechaev'in ilişkisi varsa mevlana ile tebrizi'nin de ilişkisi vardı; aşil ile patroklos'un ilişkisi varsa kayıp zaman'da charlus ile morel'in de ilişkisi vardı. dorian'da, dorian ile basil'in ilişkisi varsa yakın çevremizden rimbaud ile verlaine da ilişkisi vardı. birbirini tamamlayan böylesine karmaşık figürler bir tarafa, şayet ki dosto'nun cinler'de anlattığı gibi biriyse kral adammış. yani ben stavrogin'e öyle yalvarmış, kapalı toplantılarda herkesi etrafına toplamış böyle bir anarşist ile kanka olmak isteyebilirdim.
 • dostoyevski'nin ecinnilerin baş karakterini oluştururken kullandığı esin kaynağı.