şükela:  tümü | bugün
 • sovyet film yonetmeni.
 • cocteau gibi jarman gibi anger gibi lirik sinemada düş sanatını anlatan ermeni yönetmen çehov "herşey güzel olmalıdır " düsturuyla yaşamıştır. vardanov da onun üzerine bir filmi mevcuttur. narın rengi adlı filmi bir rus klasiği gibi okunmalıdır.
 • gürcistan doğumlu, ermeni asıllı, sovyet yönetmen, istanbul için şu kelamı etmiştir; ''bu kentteki kültür karmaşası, kültürlerin üst üste yığılması, bana kolaj tekniğiyle yapılmış bir resmi anımsatıyor. sanki benim filmerim gibi!... istanbul sokaklarında coca-cola'dan, fransız filmlerinden geçilmiyor. oysa istanbul bir türk kenti, ama sokakları paris sokaklarından farksız. hepimiz kendi kültürümüzü yitirme tehlikesiyle karşı karşıyayız.''
 • otoriteler tarafından 20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri olarak gösterilen sergei parajanov 1924'de tiflis'de doğmuştur. ilk önemli çalışması olan shadows of forgotten ancestors potemkin zırhlısı ile karşılaştırılmış, ancak rejime ters düşen tavırları yüzünden kara listeye alınmıştır. parajanov ermenistan'a hakop hovnatanian'ın dökümanterini çekmeye gider ve sonrasında en önemli yapıtlarından sayat nova'yı 1968'de tamamlar. ancak sovyet yönetimi filmi sansürler ve color of pomegranate adıyla kendi görüşlerine göre değişik bir versiyonunu ortaya çıkartır. 1973'de tutuklanan sanatçı, dünyaca tanınan birçok sanatçının da protestolarıyla sovyetler tarafından tutukluluğunun dördüncü yılında salıverilir. tiflis'e dönen parajanov'un film çekme isteği rejim tarafından engellenir. tutukluluk yıllarında sinema dışında birçok sanatla uğraşmış olan sanatçının yazıları, çizimleri ve kolajları günümüzde sanat eserleri olarak sergilenmektedir. 1984 yılında gürcistan hükümetinin yardımlarıyla rejim tekrar film çekmesine izin verir ve sanatçı sayat nova'dan tam 15 yıl sonra legend of suram fortress ile birçok ödül ve saygınlık kazanır. ashik kerib (1998) adlı eseri yakın arkadaşı andrei tarkovsky'e adayan sanatçı, tutukluluk yıllarındaki zorlu şartlardan dolayı zayıf düşmüş ve 1990 yılında son başyapıtını yarıda bırakarak göçüp gitmiştir. son eseri parajanov: the last spring (1992) arkadaşı mikhail vartanov tarafından tamamlanarak sinema tarihindeki yerini alır.
 • ermeni kökenlidir ve asıl ismi sargis hovsepi parajanyan 'dır.
 • çok isimli, çok kökenli, çok acılı, bir garip simyacı. ashik kerib, rüyalara girmiş tablolar gibi, gürültülü müziğiyle zaten muazzam bir çalışmayken, bir de azeri türkçesi diyalogları ile bizim için iyice tuhaf bir deneyim oluyor...
 • besiktas'ta kopya dvd sini bulduğum ermeni yönetmen.
  benim filmlerinde en etkilendigim kisim sayat nova'nın çıldırma kismidir, etkileyici ve sindirmesi zor bir bolumdur. istanbul'a geldiğinde ara güler'in çektiği fotoğraflari şaheserdir, mutlaka gorunuz, pradjanov'un gozlerinin icine bakiniz.
  ayırica ermenistan'da bulunan ev müzesinde yaptigi kolaj calismalari görülmeye değer. kolajlari da filmleri gibi nasıl üstun bir zekanin yuzyilin en carpici yonetmeninin ic dunyasini yansitabilir.
 • kargart geceyarısı filmleri gösterimlerinin üçüncüsünün yönetmeni olmuştur. gösterilecek filmler:
  "sergei paradjanov"/belgesel
  24 dakika
  ingilizce altyazı

  "aşık garip (ashik kerib)"
  1988 / 74 dakika
  ingilizce altyazı

  hazırlayan: kargart ve serdar kökçeoğlu

  * 9 ocak cuma, saat: 23:00
  * gösterimler ücretsizdir.
 • kino imzalı, guzel bir derleme. 1/6 2/6 3/6 4/6 5/6 6/6
hesabın var mı? giriş yap