*

şükela:  tümü | bugün
 • tarihin en buyuk bestecilerinden biridir, son romantik olarak da bilinir. piyano koncertolari kusursuzdur. ilk senfonisinin ugradigi hezimetin ardindan bunalima girmi$, doktorunun onu uzun suren seanslar sonucunda tedavi etmesinin ardindan 2. piyano koncertosunu ona adami$tir.

  eserleri icin:

  (bkz: rachmaninoff etudler)
  (bkz: rachmaninoff piyano koncertosu no 1)
  (bkz: rachmaninoff piyano koncertosu no 2)
  (bkz: rachmaninoff piyano koncertosu no 3)
  (bkz: rachmaninoff piyano koncertosu no 4)
  (bkz: rachmaninoff piyano sonatlari)
  (bkz: rachmaninoff preludler)
  (bkz: rachmaninoff suitler)
  (bkz: rachmaninoff triolar)
 • shine'dan sonra dinlediğim ve hüngür hüngür ağlamamak için kendimi zor tuttuğum konçertoların sahibi... tek kelime ile "muhteşem"..
 • shine filmini daha bi anlamlı kılan konçertonun sahibi sanat-i insan..
 • shine filmiyle herkesin farkına vardığı
  üstün müzisyen
 • müzikal dehasıyla piyanoyu kusursuz biçimde kullanan harika müzisyen. 2. ve 3. piyano konçertolarını yazan benzersiz besteci. bu eserlerinde müziği ince ince işlemiş, insan üstü melodiler yaratmıştır kanımca.
 • tam ismi sergei vassilievich rachmaninoff(kısaca svr yani nickim).aşırı disiplinli bir hoca eşliğinde sürdürdüğü piyano eğitimine ellerinin inanılmaz büyüklüğü ve üstün müzikal düşünce üretme yeteneği eklenince birbirinden zor 4 piyano konçertosu bestelemiştir.shine'dan sonra meşhur olan 3.konçertosunda ne olup bittiğini anlamak isteyenler gölgede bırakılan ikinci konçertoya kulak vermelidir.ikinci konçertonun öyküsü ilginçtir:konservatuarı birincilikle bitiren ve yeteneği kabul gören rachmaninoff ilk senfonisini besteler.eser ağır eleştiriler alır.svr depresyona girer ve birsey besteleyemez hale gelir.dr. dahl tarafından hipnoz tedavisine alınır ve kendisine seanslar sırasında doktor tarafından "konçertonu besteleyeceksin,çok güzel olacak"şeklinde telkinde bulunulur.kendini toparlayan rachmaninoff 2.konçertosunu bestelemeye başlar,eser büyük başarı kazanır.
  rachmaninoff çalmayı güç kılan teknik olarak tam bir olgunluğa erişmeyi gerektirmesi yanında parçadaki kuvvetli ve değişken duyguların da yakalanması zorunluluğudur.bugün bir virtuozite gösterisi olarak ele alınan bu parçalar yalnız teknikle çalındıklarında hiçbir tat vermeyecektir.aynı zamanda 20.yüzyılın en büyük pianisti olan svr kusursuz bir zamanlamayla çaldığı bu eserlerde duyguyu ön plana çıkarır.
  2.konçerto için sviatoslav richter, evgeny kissin; 3. için vladimir horowitz, van cliburn ve martha argerich kayıtları edinilmeye değer gerçekten iyi kayıtlardır.
 • piyanist ve orkestra sefi. klasik muzik donemini sonlandiran ve 20. yuzyil muzigini aydinlatan sanatcidir. silotti den ders alarak yetismistir ki silotti de liszt'ın ogrencisidir. rus devrımınden sonra ulkesınden ayrılmıs once isvıcreye sonrada amerıkaya yerlesmıstır. eserlerinde tchaikovski izleri gorulur, eserlerı melodı ve armoni zenginidir. besteci kimliginde oldugu kadar pianist kimligindede oldukca basarılıdır.
 • ev arkadaşımın çılgınca sevdiği çok kocaman elleri olduğu söylenen ünlü piyanist.
 • yağmurlu havada yürürken dinlenmesi büyük keyif veren piyanist.
 • bilmem kaç yıl sonra 2. piyano konçertosunun bir bölümünün celine dionun all by myself adlı şarkısında kullanılmış olan,"bunu da bi insan evladı nasıl çalabilir" dediğim bestelerin sahibi,gıpta ile dinlediğim müzik dehası.
hesabın var mı? giriş yap