şükela:  tümü | bugün
  • sovyet sineması'nın efsanevi yönetmenlerindendir. 1904-1985 yılları arasında yaşamıştır. destalinizasyon sonrasında sanatsal faaliyetlerde ve dolayısıyla sinemada etkili olan rejim muhalifi entelektüellerden farklı olarak muhaliflik konusunda çekimser kalmıştır. böylece devrimin ilk zamanlarında ve stalin döneminde etkili bir propaganda aracı olan sovyet film endüstrisinin bu işlevini stalin döneminden sonra, çok sınırlı da olsa, kısmen devam ettirmiştir. bunun bir sebebi de, kendisinin eisenstein, pudovkin gibi ustaların dönemine bizzat tanıklık etmiş olmasıdır. eserlerinden özellikle, skandenberg` : 1953`, otello` : 1954`, lenin v polshe` : 1966`, mayakovsky smeyotsya` : 1975` anılmaya değer.

    (bkz: sovyet sineması)
  • cumhuriyet'in onuncu yılında, mustafa kemal'ın onuncu yıl nutkunu bugünlere taşıyan görüntüleri çeken kişi. aynı zamanda paşa'nın istediğiyle,cumhuriyetin onuncu kuruluş yıldönümü nedeniyle,"türkiye'nin kalbi çankaya" adlı bir belgesel çeken genç yönetmen.
  • efendim yamulmuyorsam o zaman atatürk'ün nutuk'u okumasını çekmek için avrupa'dan da yönetmenler gelmiş, ancak sadece bu rus yönetmenin görüntüleri elde kalmıştır. sebebi ise avrupa'lı yönetmenlerin kablolarının bir kaza sonucu askeri bir aracın üstünden geçerek kabloları koparmasıdır. daha kalın olan rus yönetmenin kabloları ise aynı kazayı kopmadan atlatmış ve görüntüleri günümüze taşımıştır.
  • 1938'de tüfekli adam'ı çekmiştir.

    "bir zamanlar emekçi kitlelerde ürküntü yaratan tüfekli adam bugün bu kitlelerin koruyucusu durumuna gelmiş kızıl ordu’nun temsilcisi olarak korkutmuyor artık."
  • tam adi sergei yosifovich yutkevich olan, 15 eylul 1904, st. petersburg dogumlu, rus yonetmen/senarist. 24 nisan 1985 yilinda moskova'da hayata gozlerini kapatmistir.