şükela:  tümü | bugün
 • sovyet sineması'nın efsanevi yönetmenlerindendir. 1904-1985 yılları arasında yaşamıştır. destalinizasyon sonrasında sanatsal faaliyetlerde ve dolayısıyla sinemada etkili olan rejim muhalifi entelektüellerden farklı olarak muhaliflik konusunda çekimser kalmıştır. böylece devrimin ilk zamanlarında ve stalin döneminde etkili bir propaganda aracı olan sovyet film endüstrisinin bu işlevini stalin döneminden sonra, çok sınırlı da olsa, kısmen devam ettirmiştir. bunun bir sebebi de, kendisinin eisenstein, pudovkin gibi ustaların dönemine bizzat tanıklık etmiş olmasıdır. eserlerinden özellikle, skandenberg` : 1953`, otello` : 1954`, lenin v polshe` : 1966`, mayakovsky smeyotsya` : 1975` anılmaya değer.

  (bkz: sovyet sineması)
 • cumhuriyet'in onuncu yılında, mustafa kemal'ın onuncu yıl nutkunu bugünlere taşıyan görüntüleri çeken kişi. aynı zamanda paşa'nın istediğiyle,cumhuriyetin onuncu kuruluş yıldönümü nedeniyle,"türkiye'nin kalbi çankaya" adlı bir belgesel çeken genç yönetmen.
 • efendim yamulmuyorsam o zaman atatürk'ün nutuk'u okumasını çekmek için avrupa'dan da yönetmenler gelmiş, ancak sadece bu rus yönetmenin görüntüleri elde kalmıştır. sebebi ise avrupa'lı yönetmenlerin kablolarının bir kaza sonucu askeri bir aracın üstünden geçerek kabloları koparmasıdır. daha kalın olan rus yönetmenin kabloları ise aynı kazayı kopmadan atlatmış ve görüntüleri günümüze taşımıştır.
 • tam adi sergei yosifovich yutkevich olan, 15 eylul 1904, st. petersburg dogumlu, rus yonetmen/senarist. 24 nisan 1985 yilinda moskova'da hayata gozlerini kapatmistir.
 • 29 ekim 1933'de cumhuriyetin 10.yıl kutlamaları için bir çok ülkeden davetli çağrılır. sovyetler birliği iki bakan gönderir. bu arada sergey yutkeviç de törene davet edilmiştir. yutkeviç, tıpkı diğer ülkelerden gelen meslektaşları gibi etkinlikleri ve konuşmaları filme alacaktır.

  yutkeviç hazırlık yapmak için sabah erkenden törenin yapılacağı hipodroma gider. diğer meslektaşları gibi kamerasını hazırlayıp konuşmaların yapılacağı kürsüye kablo çekerken utanır. rus kameramanın utancının sebebi kablosudur. diğer kameramanların kabloları serçe parmağı kalınlığındayken yutkeviç'in kablosu neredeyse insan bileği kadardır.

  binlerce kişi hipodromdaki yerini aldığında atatürk ve davetlilerin gelmesini beklemektedir. atatürk, hipodroma bir otomobille girer.

  topluluğu, herkesi selamlar, kürsüye çıkar ve konuşmaya başlar. bu sırada yutkeviç kamerasını çalıştırıp kayda başladığında o esnada çevresindeki meslektaşları feryat figan koparır. atatürk'ü hipodroma getiren otomobil kamera kablolarının üstünden geçmiş, hepsini kopartmıştır. ortada bilek kalınlığında bir tane sağlam kablo vardır. o da yutkeviç'in kablosudur.

  işte biz o tek sağlam kablo sayesinde günümüze kadar ulaşan tek kayıtla cumhuriyetin 10.yıl töreni ve atatürk'ün 10.yıl konuşmasını hala izleriz.
 • onuncu yıl kutlamaları için türkiye'ye gelmiş olan rus yönetmen.
 • ilk olarak ismi ankara türkiye'nin kalbidir olarak düşünülen, cumhuriyetin 10. yıl kutlamaları ve türkiye'deki yeniliklerin sergilenmesi amacıyla cumhuriyetin ankara ile olan ilişkisini ele alan sovyet yapımı belgesel filmin yönetmeni.