*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 16.07.1988 doğumlu barcelona'lı orta saha oyuncusu. guardiola'nın şans vermeye başlamasından sonra yavaş yavaş futbol piyasasında kendini göstermeye başladı. 1.90'a yakın boyunu sanırım eski kaleci olan babası carlos busquets'den alıyor diyecektim ama o da kısa bir kaleciydi, demek ki genetik değil. umarım futbolculuğu babasının kaleciliğine benzemez.

  (bkz: ukte dolması)
 • 16 temmuz 1988 sabadell-barcelona doğumlu ispanyol futbolcu.babası carles busquets eski bir barcelona futbolcusudur.
  barcelona genç takımına 2003-2004 sezonunda katılan sergio,2007-2008 sezonunda josep guardiola tarafından barcelona b takımına dahil edilmiştir.
  bu sezon toplam 17 maçta görev yapan busquets ismini çoğu futbolsever ilk kez duymasına rağmen,yaya toure ve seydou keita gibi iki üst düzey orta sahanın arasında forma şansı bulabilmesi barcelonanın ve özellikle guardiola'nın gençleri ve altyapıyı ne kadar önemsediğini göstermektedir.puyol,xavi ve iniesta gibi yıldızları dünya futboluna armağan eden barcelona sergio ile 4 yıllık bir anlaşma yaparak bir çok dünya kulübüne örnek bir altyapı organizasyonuna sahip olduğunu göstermiştir.
 • boyu posu oynadığı yer için uygun. teknik kapasitesine baktığımızda ise, barcelona standartlarını bir kenara bırakacak olursak dünya standardının çok üzerinde. sadece gerektiği kadar ısırmıyor diyebiliriz. bir dmc kesinlikle daha enerjik ve basan bir topçu olmalı; fakat saydığım özelliklerden sadece bu eksik olanı en rahat geliştirilebilecek bir özellik olmasından busquets'in önü açık gibi.

  kendisi hakkında belirteceğim en olumsuz nitelik ise, faul pozisyonlarıdna ortaya çıkıyor. bir faule maruz kaldığında (aslında çoğu zaman faul de değil) busquets'imiz sanki bacağı kopmuşçasına yerlerde kıvranır, 2-3 takla atar. bu hareket bir maç içerisinde birkaç kez tekrarlanır. bu tip hakemi etkilemeye yönelik davranışlar sanırım bir süre sonra alışkanlık haline geliyor. yani insan "yav biraz da dürüst olayım artık" dese bile neredeyse bir tike dönüşen bu gösteri devam ediyor. o yüzden buna da bir çözüm bulsun yetenekli topçumuz. işte o zaman dadından yinmez.
 • valdes'ten sonra katalan kontenjanindan istihdam edilen bir diger zayif halkadir, olmayacaktir.
 • katalan olmasa barcelona klübünün önünden geçebilir miydi merak ettiğim futbolcu.barcelona takımının bütün akışını bozmaktadır kendisi ve hala ısrarla oynatılmaktadır. ilginç tabi.
 • en fazla hüseyin cimşir kadar yetenekli olan bu arkadaşımızın mütemadi olarak ilk onbir çıkması barcelona'nın ne menem bi sistem oturttuğunun göstergesidir. bir takım düşleyelim ki gökhan zan bile, yasin sülün bile sırıtmasın.

  (bkz: doğma büyüme barcelonalı olmak)
 • eğer yaya toure'nin sakatlığı falan yoksa da bu adam ısrarla oynatılıyorsa yuh derim. öyle bir arkadaşımızdır kendisi. ha eyvallah pas yeteneği fena değildir, güzel müdahaleler de yapar, kademeye de iyi girer ama fizik olarak zayıftır hele aynı mevkideki rakibi yaya'ya göre çöp gibin bişeydir. ayrıca tamam sporting gijon'a tenerife'ye karşı falan oynarken göze batmaz ancak büyük maçların ağırlığını kaldıramamaktadır (bkz. ilk yarıdaki 1-0'lık el clasico).

  kısacası, geçen seneye göre bir hayli aşama katetmiş bir eleman olsa da, hala barcelona klasına yakışır bir oyuncu değildir ve kanımca olamayacaktır.

  edit: adam kendini geliştirdi baya baya sağlam oyuncu oldu beyler. olamayacaktır diyen bana da kapak oldu. olsun ulan yine sevmiyorum seni.
 • oleguer ve valdes'ten sonra son katalan torpillisidir. faul hatta faul olmayan müdahalelerde dahi oscarlık performans sergilemektedir kendisi bu konuda golden globe sahibi takım arkadaşı dani alves'i geride bırakmıştır.kendisi nou comp'tan ziyade hollywood setlerinde görmek te beyzball sopasıyla ağzına ağzına vurma isteğimi bir nebze olsun törpiliyebilir.