şükela:  tümü | bugün
  • 2017 aralik ayinda kafa naklini 150 doktor ve hemşire ile gerçekleştirmeyi düşünüyor gerçekten heycan verici hemde ürkütücü bi durum.
  • resmi facebook sayfası linki, üstelik bir türk ajans tarafından oluşturulmuş;

https://www.facebook.com/…omd/posts/394312270939686
  • ilk kafa naklini ya da diğer bir adıyla ilk tam vücut naklini yapacak ekibin başındaki doktor.
    iki üç yıl önce "kafa nakli" yapılacağı haberini okuduğumdan beri bu operasyonun yapılmasını bekliyorum, tarihi 2017 aralık ayı olarak tahmin edilirken şu an 2018 yılının başları olarak dile getiriliyor, operasyon gerçekleşir ve hasta hayatta kalıp bilinci açık hale gelebilirse benlik, beyin ve ruh kavramları hakkında uzun tartışmalara girileceğini tahmin etmek zor değil.
    benim tahminim; ruhu bilemem ama her şey yolunda giderse hastanın aynı bilince ve anılara sahip fakat farklı vücudu bulunan bir "kişi" olacağı.
  • dünya nüfusunun artmasına mı yoksa azalmasına mı neden olacağını kestiremediğim cerrah.
  • yakında ilk canlı beyin nakli ameliyatını deneyecek olan italyan cerrah. kısa süre önce ölü beden üzerinde başarıyla gerçekleştirilen bu ameliyatı yapabilirse, kendisi, tıp tarihine geçecektir.

http://www.hurriyet.com.tr/…apmaya-hazirim-40650111
  • 2013 yilinda yayinlanan makalesini soylenenlere gore bu yil sonunda valery spiridonov yerine baska bir gonullu uzerinde denemeyi planlayan doktor.
    benzer calismalar avrupa ve amerika'da yasak oldugu icin cin ve guney kore'de yurutulmektedir.
    kendisinin de dahil oldugu bir calismada servikal spinal kordun % 90'ı koparilan bir kopegin peg polieteriyle buyuk oranda normal hayatina donduruldugu rapor edilmistir. baska bir calismada ise yine ayni madde kullanilarak omuriliginden tamamen izole edilen farelerin motor fonksiyonlarinda kismi iyilesme gozlemlenmistir.

ozet; kafa nakli hikayelerini bir kenara birakirsak anladigim kadariyla bazi polieterler iyidir.
  • üst edit: türkiye inovasyon ve girişimcilik haftası 2017'de keynote speaker olarak davet edilmiş; fakat etkinlik saatine kadar hiç bir açıklama yapmamış olup, konuşma saati öncesi ağır bir hastalık geçirdiğini bildirerek etkinliğe katılmamıştır.

turin (torino) üniversitesi mezunu ve aynı okulda 22 yıl cerrahlık yapmış bir bilim insanı. kafa nakli açıklamaları ve kadavradan kadavraya yapmış olduğu iddia edilen nakil ile 2017 yılının son çeyreğinde medyada yer bulmuştur.

şahsi olarak ise; ben bu adama "kafakoparanus" diyorum.

bir kaç aydır adamı takip ediyordum. açıklamaları; ona karşı yapılan çıkışlar. youtube'da tedx limasol konuşması harici pek de birşey yok gibi.

fırsatım olsa dinlemek isterdim. ameliyat sürecinden ziyade neden "bu yolu" seçtiğini sorup laflamak pek de kötü olmaz sanırsam.

kısmet umarım denk geliriz bir yerde.

edit: imla & üst edit
  • ilk kafa naklini gerçekleştireceğini belirten kişi. canavero, 2015 yılında yaptığı bir tedx konuşmasında oldukça cesur bir iddiada bulunarak 2017 yılında ilk kafa naklini gerçekleştireceğini söylemişti fakat gerçek şu ki; ilk kafa nakli gerçekleştirilmedi. son yıllarda yapılan organ nakillerinin hepsinin farklı yan etkileri var ve alanında uzman kişilerin yıllarca süren iş birlikleri sayesinde gerçekleştirildi. kafa nakli gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan teknoloji ve yöntemler ise henüz o kadar gelişmedi.
  • hala kafa nakliyle ilgili haberleri çıkan adam.

bu olay mgs'nin virali değil miydi?
  • 2019 yılına gelindiği halde o kafa naklini yapamamış hiç de yapamayacak doktordur. kaynak

yazının özeti: kafayı bedene yapıştırmak değil bilincin gelmesi önemli.

hesabın var mı? giriş yap