şükela:  tümü | bugün
 • the good the bad and the ugly ile western filmlerinin babasını yapmıştır. o zamanlar moda olan sıpagetti westernlerin aksine dönemin gerçek giysilerini, ortamlarını filmlerine aktarmış, yaptığı dönem filmlerinde aynı zamanda toplumu sosyal ve ekonomik olarak incelemiştir.
  bu filmden sonra üçlemesi*ne çalışmaya başlamış ve ilk olarak once upon a time in the west'i çekmiş bu filmden sonra üçlemenin ikinci filmi olan once upon a time in the revolution'ı gerçekleştirmiş ve üçlemenin son filmi olan once upon a time in america ile sinema tarihine tekrar geçmiştir tam 3 saat 40 dakikalık muhteşem film 10 yıl sonra yüzyılın en iyi filmleri arasına girecektir.fim müziklerinde her zaman ennio morricone ile çalışmıştır.
  bu filmden sonra leningrad filmi için çalışmalara başlamış fakat ne yazık ki filme başlayamadan hakkın rahmetine kavuşmuştur. kendisine allahtan rahmet, sevenlerine başsağlığı dilerim.
 • tum filmlerini daha senaryo yazilirken sahne sahne nasil cekilmesi gerektigini bilen biri ve tum film muziklerinin* yine daha senaryo yazilirken tamamlanmasini saglayarak, cekimler esnasinda calmis, bu sayede oyuncularin olaya daha rahat konsantre olmalarini saglmistir. once upon a time in the revolution' dan sonra yaklasik bir 10 sene hicbir filmi bizzat yonetmemistir ama bazi acemi yonetmenlerin filmlerinde yardimci olmustur.
  ayrica iki tanede reklam filmi cekmis ve bunlarlada odul almistir. 10 senenin sonunda once upon a time in america' nin romani olan serseriler' in haklarini alinca bu filme baslamistir.
 • clint'li spagetti üçlemesinin üçünde de esas oğlan clint'e bir ara dayakla olsun, çölde susuz bırakmakla olsun afedersiniz amı götü dağıttıran yönetmen, nasıl bir altmetin vardır burda bilemiyorum..
 • kovboy filmlerini genelde ispanyol collerinde cekmi$ ve bu filmler konularinin gectigi kitada o zamanlar hic taninmami$, direk avrupa pazarina surulmu$lerdir.
  ayrica paramount'un the godfather'in yonetmenligi icin teklifini "ben kendi mafya filmimi kendim yapacagim" diyerek reddetmi$, birkac sene sonra once upon a time in america'yi yonetmi$tir,(tren istasyonundaki biletci roluyle de cameosu vardi, pardesulu deniro'nun kar$isinda me$hur muzigin ilk kullanildigi sahnede). fakat yine kendisi sonraki yillarda bu red kararindan oturu pi$manlik duydugunu soylemi$tir. ("imdb'den bilgi araklarken bunu bildirelim, terbiyesizlik artistik yapmayalim" orgutu sozluk masasi $efi carlos flagg cotarellito cayman islands'daki internet cafeden bildirdi.)
 • western tarzı filmlerd de sanat olabileceğini göstermiş bir yönetmendir. gelmiş geçmiş en iyi iki western filmi yönetmiş (iyi kotu cirkin ve bir avuc dolar için) muhteşem bir yönetmendir. filmleri yıllar sonra bile aynı tadla seyredilen bu güzide şahıs ne hikmetse hiç oscar alamamıştır.
 • özellikle clint eastwood'la çalıştığı üçlemedeki yakın plan çekimleri, yönetmenin filmlerindeki kullandığı çok sevdiği bir tarzdır.
 • yakın plan çekimlerin ustası olan,yaptığı her film bir daha yapılamayacak derecede muazzam ve eşsiz, italyan peygamber-yönetmen. quentin tarantino nun, filmlerinde yakın plan istediği zaman "bana bir sergio leone verin" demesi yeterliymiş.
 • (bkz: #9440307)
hesabın var mı? giriş yap