şükela:  tümü | bugün
  • kurtce sarkilari turkce'ye cevirip kaynak gostermeyen, sarkinin anonim oldugunu veya sarkinin kendisine ait oldugunu belirten sanatcilari twitter da ifsa eden twitter profili ismi. twitter adresi : @eyalet_lordu. simdiye kadar ifsa ettigi sanatcilar arasinda ıbrahim tatlises, mahsun kirmizigul, burhan cacan ve hatta serdar ortac gibi sanatcilar var.
  • hesabı takip ettim az önce. fantastik bi hesap. tek kelimeyle bayıldım. emek verildiği çok belli oluyor.
  • bu gün yine fantastik bir olay gerçekleştirmiş twitter hesabı.

mustafa yıldızdoğan'ın türkiyem parçasının çalıntı olduğunu ortaya çıkardı. gelecek yanıtı sabırsızlıkla bekliyoruz.
    https://twitter.com/…ordu/status/895568859704553472
  • türkiyem şarkısının çalıntı olduğu konusunda attığı twit çok sağlam polemiklere gebedir.ç
  • gerçekten çok inandırıcı kanıtlarla öne sürmüş ilgili arkadaş. açıkçası ben inandım.

yahu cidden kafanız mı güzel? kürtlerin yaşadığı travmanın farkındayım ancak insan biraz mantıklı hareket eder. eğer böyle bir olay varsa çıkartırsın tüm kanıtları ortaya koyarsın. şu tarihte şu grup şu kasedi - plağında şarkıyı kaydetti.

boğuk bir ses ardında, saçma sapan bir görüntü önünde (rojava üniversitesi diye bir şey çıkıyor google'da, saçmalığı görüntünün kendisi değil manüpile edilmiş hali) 1986 koma qamışlo, 1993 yıldızdoğan yazmak gerçekten aşırı inandırıcı. buram buram kolpalık, iftira kokuyor. haberler bu tweetten sonra ortaya çıkıyor, bir kaç sene sonra ithamlar ispatlanmadan yıldızdoğan'a iftira baki kalacak ne yazık ki. bu da burada dursun.

üstelik 1986'da melodisi ortaya konmuş bu şarkıyı kürt halkı zaten bilmiyordu kaç yıldan beri sanki. böyle bir şey olsa onlarca kez önümüze düşerdi. bu son söylediğim güçlü bir argüman değil farkındayım ancak yıldızdoğan gel bu ithama karşılık ver demekten daha olağan. ispatsız, dayanaksız suçlama yapamazsın beyfendi.
  • bu adamın paylaştığı şeylerin yarısı türkü. ezilenlerin milliyetçiliğiyle kafayı bozmuş bir arkadaş.

"şu şarkıyı şu kürt sanatçı söyledi"den öte geçmiyor. ulan o kürt sanatçı da anonim olan melodileri kullanmış olmayasın? genelde bahsettiği kürtlerin şarkılarını türkler çaldı oluyor, kültürel etkileşimi de es geçiyor.

devletin türkmen türküsü diye geçtiği bla bla bla. yahu, kürtler de türkmenden almış olmasın? ben de bu adamı yazık ki gerçekten ciddiye almışım.

ek1: anonim melodilerin, anonim olduğu belirtildiği taktirde eserlerde kullanılması hiçbir şekilde kültür talanı değildir, sanat hırsızlığı hiç değildir. ve hala ilgili arkadaşın kanıtları "şu şunu şurada söyledi"den öteye geçmiyor. hak veriyorum, sözlü kültür, resmi ya da ticari kayıtlar da pek yok. ancak bu arkadaş, bahsettiği gibi ister onlarca sene üzerinde çalışsın, ha biz bunu 198x'de şu düğünde duyduk yaklaşımı ile çözemez.
  • sanat hırsızlığını ve kültür talanını 'kültürel etkileşim ' sanan arkadaşları ortaya çıkaran hesaptır.
    türkiyem şarkısının orijinal melodisini ortaya çıkardıktan sonra melodiyi çalanlar tarafından hesabı kapatılmıştır.
    elbet konu bir hesabın açılması kapanması ya da bir halk türküsünün melodisinin çalınmasından daha fazlasıdır.
    ortada kültürel haklarını savunamayacak bir halk var .
    sanat hırsızlığına dur diyecek bir kurumu ve bu kuruma sahiplik edecek bir devleti yok .