• 'şerefine kozmos’ isimli kitabın yazarı. felsefe eğitimi almış. 'sokrates’in kontörü biterse’ ve ‘günaydın baba’ adlı tiyatro oyunlarını da o yazmış, ayrıca şarkıları da olan bir yazar.

mesela
    https://www.youtube.com/watch?v=6ijisihwgla

şerefine kozmos adlı şiir kitabının kapak resmini sanatçı mehmet güreli yapmış ve kitabın içinde; “serhan’ın şiirleri" kelimelerin buluşmasından öte kendilerine yer arayışları, anlam bulmaları üzerine; hüzünlü, düşündürücü ve samimi deyişler…’’ şeklinde bir yorumu var güreli’nin. araştırınca serhan kansu’nun sözcü’de çıkan bir röportajına denk geldim,
    buyrun:
    http://www.sozcu.com.tr/…yatimda-daima-siir-olacak/

serhan kansu’nun tarzında yeni bir şeyler var. tanrıyla atışan, mikro kozmos ve makro kozmos arasında gidip gelen biri var kitapta. gerçekçi bir bakış açısı var, hayali de barındırıyor ama onu da gerçeklerle istiyor.

hayvanlara insanlardan daha çok değer verdiği görülüyor, hatta bir şiiri şöyle başlıyor:
    “kendine bakan tek canlı insandır. insanı hayvandan ayıran akıl değil aynadır…’’

kansu’nun kusurlu bir ‘mükemmellik’ görüşü var. tanrı da bundan payını almış, kendisi de.
    bir şiirine örnek vereyim mesela;
    “iki kadeh rakı koyacağım o gece geldiğinde
    biri duble olacak, gelmişime geçmişime…
    diğeri tek, senin şerefine
    sonra kalkıp deme sakın beni çarpar diye.
    yalnızlığıma yanıp da içtiğim son kadehte
    ah be azrail sen olmasan kim sevecek beni ölesiye…’’

2017’nin başlarında ikinci kitabı çıkacakmış; büyüklere hitap eden bir çocuk romanı. ‘sırtımdaki okyanus’.
    evcil hayvan dükkanındaki cam bir akvaryumda doğan, dünyayı hiç görmemiş yavru bir kaplumbağa yanındaki yaşlı kaplumbağa rafi’ye sorar. "–özgürlük nedir rafi, daha büyük bir akvaryumda olmak mı?’’

felsefecilerin kafasını seviyorum neticede...
  • kalbiyle düşünen felsefeci. aynı zamanda yazar; ama yazmadıkları daha enteresandır. bir hayvan, orman, temiz hava aşığı. zaman zaman seminer, workshop falan düzenler. şarkı söyler, gitar ve bağlama çalar. önü daha da açık olsun.

şimdiye kadarki eserleri:
    - (2016) şerefine kozmos
    - (2017) sırtımdaki okyanus
    - (2017) en güzel adam
    - (2018) aşkozof
    - (2019) kartal kız - evren ve yıldız
    - (2019) kardan adam uçmalı
    - (2020) adını arayan aslan
    - (2020) pervin teyze nasıl basket oynar?
    - (2020) nietszche ile yaşam ve felsefe
    - (2020) ibn rüşd ile yaşam ve felsefe
    - (2020) descartes ile yaşam ve felsefe
    - (2021) roli
    - (2021) kadınlar erkekler ve bazı ihtimaller
    - (2021) spinoza ile yaşam ve felsefe
    - (2021) herakleitos ile yaşam ve felsefe
    - (2021) at atabildiğin kadar
  • yazar, felsefeci.
    bir şiir kitabı, en güzel adam adında bir tiyatro oyunu, (bkz: sırtımdaki okyanus) adında bir çocuk romanı, ‘(bkz: kadınlar erkekler ve bazı ihtimaller): adında aşk ve felsefe konulu bir kitabı var.

duyulduğu üzere yeni bir hikâye ve üç kitaplık çocuklar için felsefe serisi hazırlığı içindeymiş. çocuklar için felsefe başlığı altında felsefe, yaratıcılık ve yazarlık seminerleri ve eğitimleri veriyor. yetişkinler için de yaratıcılık ve düşünme üzerine seminerleri var. bir tanesi (bkz: ilber ortaylı), ahmet ümit, hasan ali toptaş gibi isimlerin de katıldığı troyazar uluslararası edebiyat festivali’nde oldu.

en son kısa roman ya da uzun hikâye denilebilecek gençlik kitabı ‘(bkz: kartal kız: evren ve yıldız)’ raflardaydı. farklı olmuş gerçekten. evren, doğa ve özne arasındaki ilişki kuantum, biyoloji ve felsefeyle bezeli bir tabakta sunulmuş. en ilginç yanı kitabın ikinci yarısında aynı hikâyenin diğer karakterin gözünden tekrar okunması ve bu karakterin bu sefer insan olmaması…

çocuk ve gençlik kitapları sadece çocuklar ve gençler için kesinlikle değil. kitaplarının alt metinlerinde daima felsefi bir damar olan yazar çocuksu bir cümlenin altına pek çok evren sığdırıyor diyebilirim. hem doğu hem de batı felsefesinden esintiler olan yazar türkiye’nin değerli isimlerinden. kafa açan yenilikçi düşünceleri var.
    bu adamın kendini bir yöne hapsetmemesi bana özgürlük kokusu veriyor. bu kokuyu seviyorum.

kitapları hakkında yazılan yazılar. ntv, sözcü, ve birgün
  • yazdıklarıyla hem duygularınıza hem de aklınıza dokunan, "şerefine kozmos" un yazarı, tiyatrocu ve şair.

cevapları bulmak için önce sorularınız olmalı. bulamayacağınız cevaplar için bile. şiirleriyle yeni şeyler hissettiriyor, yeni şeyler sordurtuyor.

onu bir oyunda izleme sansim da oldu. yazarligi kadar oyunculugu da etkileyici. ileride cok izlenecek, taninacak. demisti dersiniz.
  • siir kitabi serefine kozmos'un en son siiri, romantizmalar. bi baskadir. defalarca okudum. beni benden alir.

-- romantizmalar --

mevsim gecislerinde
    romantizmalarim aziyor
    tüm eklemlerim terk,
    her tarafim iklim büklüm.
    hep seni özlüyor kisin ortasinda bedenim,
    yaz gibi...
    vardir ya
    hic izlenmemis filmlerin
    unutulmayan sahneleri
    itiraf edemedim bir türlü,
    aslinda ne cok sevdim seni..
    rüzgarinin öpüsü, günesinin teni
    bendim hep sevilmek icin ezberleyen
    peki bu ne yalnizlik tanrim
    her sene on iki ay süren..
  • alabora aşk filminde, samet ismindeki özürlü genci canlandıran ve oyunculuğuyla parmak ısırtan aktör, yazar.
hesabın var mı? giriş yap