şükela:  tümü | bugün
 • kelime anlami islamin uygulanmasi olan, ozellikle ceza hukukunun islamdaki kurallara gore belirlendigi yonetim bicimi.
 • "şeriatın kestiği parmak acımaz" sözü, şeriatın ne boyutta kabul edildiğini simgeler niteliktedir. insan etrafta, kimi katilleri, onursuz, seciyesiz, tıynetsiz insanları görünce, bazen "şeriattaki gibi cezalandırılsalar keşke" diyor ister istemez. can alanların, aldığı canı, hayatını mahvettiği insanı kendine skor sayarak etrafta gezinmeleri, bu rahatsızlığı bana hissettiriyor.

  fakat şeriat kullar içindir, din kulları, devlet kulları, tebâlar, tâbiler. insanlar için değildir, nedenleri sorgulamaz ve kurallarını çağa uygun olarak yenilemez. rütbecidir, sınıfçıdır, sistemdir ve içinde insan varsa çürüyecektir. eşitlikçilikçi değil cezacı öğretmendir ve bu bile herhangi bir yerde bulunmaması için yeterlidir. sen kimsin ceza veriyorsun? "beni ben mi yarattım lan" misal.
 • evrensel anlamda hukukun genel ilkelerinden öğüt verici değil yaptırıcı olma ilkesini sallamayan teist hukuk modeli.dünyada ki herhengi bir rasyonel ceza hukuku kitabını açınız, "adam öldürmeyin sakın, öldürürseniz cezası şudur, yok sebebi muhtelif ise kıyas yoluna gidiniz." gibi bir maddeyle karşılaşmazsınız.bunda karşılaşırsınız.
  kıyas gibi abuk bir yöntemle, kıyaslanacak milyarlarca olay ve ihtimali düşünmek durumunda bırakılan ve uzun vadede kıyas adedini kendi iyiliği için görmemezlikten gelen hakimin taşağının keyfi modeline kapı aralamıştır.
 • ayrıca ticaret, borçlar, şirketler, gümrük, iş hukuku ve tonla hukuk alanında sıfıra yakın madde içerdiği için, "orada da kıyas yoluna gidelim anasını satiim..." diyerek kıçında kıyaslanacak hadis, ve tevatür üreten sistem.
 • me$ru kelimesinin turetildigi kelime .
 • başları açıkken 1 kadına bile sahip olamayan, ama şeriat geldiğinde 4 kadına sahip olma hayalini yaşayan erkeklerin arzu ettiği yönetim biçimi :p
 • gunumuzdeki islam seriati sadece kur'an'a dayali degildir, hatta kuran'dan cok fikha dayalidir. fikh ise kuran'in bir yorumu oldugundan seriat cogunlukla dolayli yonden kuran'la ilintilidirt. bunun yaninda kuran'da hicbir sekilde yer almayan kimi kavramlar (bkz: recm) da seriatin kulturel alt yapisi ile ilgilidir
 • islami fasizmin kendini mesrulastirma araci.
 • din insanligin afyonudur ve seriat malesef overdose dur!

  ilgilisine not: 1 yil sonra sozlugun tozlu sayfalarindan bu entariyi bulup cikarip, zamanin otesine yollayacak enerjiyi ve kararliligi kendinizde bulmussunuz, tebrikler. "okudugunu anlama diyince okudum anlamadim" parcasi da benden size bonus track. sozlerini ozel istek uzerine yolluyorum, tam oluyor.