• bu adamlar şeriat getirmek istiyor mu istemiyor mu tartışmasından önce bence görülmesi gereken gerçek, eğer isterlerse bunu bile başarabilecek kadar, hem de halkın kendiliğinden bunu istemesini sağlayabilecek kadar kuvvetli oldukları. "şeriat sorulmadan getirilir bi kereeaaa çok mantıksız bulduğum başlık" seviyesindeki yorumlarınızı okudum ve altını çizmek istedim ki şeriatı asarım keserim kafasıyla milletin üstüne zorla salmak zaten bu devirde ve coğrafyada gerçekçi de, başarılı da bir yaklaşım olmaz. başarı şeriatı demokratik yolla getirmektir veya ismini şeriat değil de islami düzen koyup, ılımlı islam cumhuriyeti koyup, veya mevcut ismi değiştirmeye hiç kasmayıp, gerekli çoğunluğun rızasını da alarak istediğin kararı alabilmek, aldırabilmektir.

şahsen böyle bir planın varlığından ara sıra gelen krizler şeklinde korkuyor olsam da serin kafayla çok da olası bişey olmadığını, şeriatın buralarda kimsenin işine gelmeyeceğini, böyle bi amaca sahip olmak için bu tiplerinin topunun embesil olması gerektiğini düşünüyorum (ve her şeyden çok eminim ki embesil değiller).

ama manipüle edilmeye çook müsait, bilgisiz eğitimsiz bir toplumuz, laf cambazlığına direncimiz sıfıra yakınsıyor ve en olmaz denen şeye bile bikaç senelik sistematik bi pr çalışmasıyla sempati duymaya başlamamızı sağlayabilecek kadar kurnaz tipler var karşımızda. o yüzden "bu ülkenin insanları asla böyle bişeye izin vermez!!!! burda böyle bişey olmaz!!" şeklindeki romantik zihniyetin bi an önce gözünü açması gerektiğini düşünüyorum. bugün bu ülkeye şeriat ya da başka herhangi bi saçma sapan düzen gelmiyorsa bu, bu millet izin vermediği için değil, o heriflerin işine gelmediği içindir. bu kadar toz pembe bakmanın ruh sağlığına etkisi büyük ve günümüzü güzel geçirmemize yarıyor evet ama yine de gerçekler her zaman daha çekici ve yararlıdır.

"gerçekten de felaketler ortak bir şeydir, ancak başınıza geldiğinde inanmakta güçlük çekilir. dünyada savaşlar kadar vebalar da meydana gelmiştir. vebalar da, savaşlar da insanı hazırlıksız yakalar. (...) bir savaş patladığında insanlar : "uzun sürmez bu, çok aptalca!" derler. ve kuşkusuz bir savaş çok aptalcadır, ancak bu onun uzun sürmesini engellemez. budalalık hep direnir, insan hep kendisini düşünmese bunun farkına varabilirdi. bu açıdan burada oturanlar da herkes gibiydi, kendilerini düşünüyorlardı; bir başka deyişle hümanisttiler; felaketlere inanmıyorlardı. felaket insana yakışmaz, onun için felaket gerçekdışıdır, geçip gidecek kötü bir rüyadır, denir. ancak her zaman da geçip gitmez, kötü rüyalar arasında insanlar geçip gider ve önlemlerini almadığından başta hümanistler gider. yurttaşlarımız da başkalarından daha az ya da çok suçlu değildi; alçakgönüllü olmayı unutuyorlardı, hepsi bu ve kendileri için hâlâ her şeyin olanaklı olduğuna inanıyorlardı; bu durum da felaketlerin olanaksızlığını varsayıyordu. işlerini yapmayı sürdürüyorlardı, yolculuklar ayarlıyorlardı ve düşünceleri vardı. geleceği, yolculukları ve tartışmaları ortadan kaldıran bir vebayı nasıl düşüneceklerdi ki? kendilerini özgür sanıyorlardı, oysa felaketler oldukça kimse asla özgür olmayacak."
    -veba, albert camus
  • 10 sene önce...
    - hilmullah abi on sene sonra pkk lılar davulla zurnayla karşılanacak diyolar..
    - olur mu lan öyle şey. adamı sikerler..
    şimdi....
    - hilmullah abi on sene sonra şeriat gelicekmiş diyolar..
    - olur mu lan öyle şey. adamı sikerler..
    ve hakikaten siktiler...
  • ortadoğu'da abd'nin bir numaralı belası haline gelmiş ve neredeyse soğuk savaş çıkartmak üzere mevzilenen iran'a karşı ne halt edeceğini bilemeyen bir abd, bu büyüyen tehlike karşısında şeriata geçmiş ve din kardeşi olmuş, ordu ve genç nüfus olarak son derece kuvvetli bir türkiye'nin bir anda karşı saflarda yer almasını istemeyecek kadar dış politikasını planlamıştır diye düşünüyorum. dünyadaki roller artık yavaştan yerine oturmuş durumda. türkiye, ortadoğu'nun modernist islamcı ülkesiyken ve abd tarafından diğer islam ülkemeri için rol modeli olarak kullanılırken, iran oyundaki kötü çocuktur. bu rolleri ve oyunları hakikaten görmüyor olmak için dış politika ve gündemle hiç ama hiç ilgilenilmiyor olması lazım ki sanırım burada da durum bu şekilde. yazılan sığ yorumlar ve inanılmaz gaflar arka arkaya okuyanı dumur etmeye yetiyor bu konu hakkında.
  • "şeriat istiyor musunuz" sorusu yerine "hukukumuz içerisinde islam hukuku kuralları yer almalı mı" sorusu sorulursa gerçek sonucun bulunabileceği referandum.

ayrıca referandum kısa ve orta vadede mümkün olamasa bile türkiye'nin gerçek fotoğrafının belirginleşmesi açısından en azından geniş katılımlı bir anket olarak gündeme gelmelidir. sonucu gerçekten merak ediyor ve dayanaksız akıl yürütmelerden ziyade bilimsel sonuçlara güveniyorum.
  • su an yanina bir iki susleme maddeyle paket halinde ve cok guclu bir propagandayla oylamaya sunulursa ulke genelinde %50'den fazla "evet" cikacagina, orta ve dogu anadolu sehirlerinde daha yuksek oranda kabul gorecegine "neredeyse degil" direkt emin oldugum referandum.

mesela bir madde soyle olabilir;
    "bosanmis bir kadinin evli bir erkekle halk icinde konusmasi esitlik ve ozgurluk ilkesi geregince devlet tarafindan her sekilde guvence altina alinmistir; fakat bazi(burasi mahalle baskisi ve onun gudumlu mahkemelerinin takdirine birakiliyor) kapali mekanlarda yapilacak gorusmeler ozellikle evli olan kadini "supheye, kedere, huzursuzluga dusurebilecegi" ve yuce ahlakiyla taninan toplumumuzca da siddetle kinanan "dedikodu mekanizmalarina mahal verebilecegi" hasebiyle magdure es ve onlarin cocuklarini korumak adina cezalandirilacaktir. cezanin icerigi ayrica kanunla duzenlenecek olup bazi fasist seriat ulkelerindeki gibi recm usuluyle degil, cogunlugu dindar halktan mutevellit 21. yuzyil ulkesine yakisir bicimde ifsa etme, kirbaclama gibi daha ilimli seriat uygulamalari yoluyla cezalandirilacaktir. aile ve ozellikle annelik mertebesi her seyden onemli goruldugunden "bu maksatla alınacak tedbirler" esitlik ilkesine aykiri sayilamayacaktir."

ne dersiniz; bence evet!.. sonucta esitlik, ozgurluk diyor, ilimli diyor bir kere kati demiyor. onu gectim aile diyor ulan magdur diyor cocuk diyor anne diyor. oyyy canim annemmm; buna evet de yetmez amin deyin ulannn!..
  • bir süre sonra sorma gereği duymayacakları için yapılmasına gerek kalmayacak olan referandum.
  • gönüllerden, hırsızın kolunu keserseniz bir daha hırsızlık yapabilir mi, çeşitlerinde sloganlar geçiyor. yoo yoo, geçmiyor, geçirmiyor, dedirtiyor, iddia ediliyor.
  • hayır seçeneği türkçe,evet seçeneği arapça yazılı olacak referandumdur
  • pkk'nın olası bir karakol baskınından sonra diyarbakır bombalansın mı referandumu yapmak gibi bir referandum... iki oylamada da evet oyu çıkabilir, iki oylama da sonuç itibarıyla barbarca olabilir.
hesabın var mı? giriş yap