şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de var olan bir yanlış düşüncenin doğrusudur. insanımız zannediyor ki şeriat; bir anda darbeyle, devrimle, kanunla gelecek. insanımız sanıyor ki şeriatı hacı-hocalar, molallar, dinciler getirecek.

  hayır, şeriat yavaş yavaş günlük hayatın en kılcal pratiklerine değin sızacak ve sekülerlerin tepkisizliğiyle günden güne şiddetini arttıracak. belki resmi şeriat yönetimine geçilmeyecektir ancak fiilen şeriatın ağırlığı hissedilecektir.

  ha nikah memuru ha müftü denecektir.

  asker yemekhanede allah demiş tanrı demiş ne farkeder denecektir.

  pembe otobüs tacize karşı önlemdir denecektir. istemeyen binmez denecektir.

  başbakanın anıtkabir'de dua etmesinde ne var ki denecektir.

  kadınlar şort giydiği için şiddete maruz kalacaktır ancak bunun sebebi dinci yobazlığa değil de erkek şiddetine bağlanacaktır. belki mağdurlar suçlanacaktır.

  orduya maneviyat lazım denilerek bizzat seküler kişiler dahi ordunun islamcılaşmasına göz yumacaktır.

  alkolü siyah poşette taşımaya razı olacaktır.

  şimdi bir çırpıda aklıma gelen bu saydıklarımın yanı sıra fesli, sakallı meczupların marjinal söylemlerine kapılıp onlarla dalga geçeceğiz. onları tehlikeli bulacağız ancak şunun farkına varmalıyız ki şeriatı o mollalar, o aşırılar getirmeyecek. biz aşırılarla meşgulken şeriat inceden yaşamımıza sızacak ve ehven-i şere razı ola ola şeriatın gelmesine maalesef biz izin vereceğiz.

  ayrıca eğitimin dinselleşmesinden, kamunun dinci cemaatlere peşkeş çekilmesi gibi büyük çaplı durumlardan bahsetmedim. sadece ufak gibi görünen günlük pratiklerden bahsediyorum.
 • filmin ilk yarısı bitti bile. kalan yarısı daha da çabuk ilerleyecek.