• 60'li 70'li yillarin en unlu turkce pop produktorlerinden. donemim populer sarkicilarindan senay'in da kocasi idi hafizam beni yaniltmiyorsa. onun sarkilarinda da imzasi vardir. hayat bayram olsa aklima geliyor hemen..
    70'lerin sonunda oldugunu saniyorum..
  • önder bali'nin en yakın arkada$larındandı ve yaptığı çoğu prodüksiyon ve aranje i$lerinde önder bali ile birlikte çalı$ırdı. dönemin ünlü $arkılarından sev karde$im'de kendisinindir. karısı için;

(bkz: senay yuzbasioglu)
  • 1969'da kıyafet değişimi sırasında sevgilisiyle öpüşen ajda pekkan'ı gazinonun sahibi kovuyor. şerif yüzbaşıoğlu da "elbise değiştirmeyi fırsat bilip kulis'de sevgilisi ile öpüşen bir sanatçıya ben artık çalmam" diyerek ajda'yı boykot ediyor.

dalyaraklıktan başka bir şey değil ajda pekkan'a yapılan. "o zamanlar öyleymiş canım" değil olay, yalamalık, kıskançlık, "elin ingilizi bizim kızı götürüyor" muhabbeti, mahallecilik. şimdi yapsınlar ya bırakın ajda'yı, demet akalın'a böyle tafra, ne kadar virtüöz olursa olsun ancak düğün salonunda çalarlar.
  • müzik yapımcısı, bestekar, aranjör, orkestra şefi, piyanist.

1932 yılında istanbul'da doğan şerif yüzbaşıoğlu 1956 yılında istanbul belediye konservatuarı'ndan mezun oldu. küçük yaşta müzik çalışmalarına başlayan ve konservatuarın keman, obua, piyano bölümlerinden mezun olan yüzbaşıoğlu, kısa sürede başarılı olmuş ve kendisini tamamen müziğe adamıştı. mezun olduğu konservatuarda armoni öğretmeni ve istanbul şehir korosu'nda şef yardımcısı olarak görev yaptı. 1957 yılında ismet sıral topluluğu'na girerek hafif batı müziği çalışmalarına başlayan yüzbaşıoğlu, 1960'ta kendi adına kurduğu toplulukla çalışmalarını 10 yıl sürdürdü, birçok müzisyen yetiştirdi.

1965 balkan müzik festivali'nde "en iyi orkestra" ödülünü kazanan yüzbaşıoğlu, 1968'de de apollonia müzik festivali'nde "perhaps one day" adlı bestesiyle dördüncü oldu. yaptığı bestelerin çoğu, 1970 yılında ikinci evliliğini yaptığı şenay yüzbaşıoğlu tarafından söylendi.

şerif yüzbaşıoğlu 1981 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.
  • bugün 39. ölüm yıl dönümü olan müzisyen.
  • mfö' nün fö' sünün müzik hocası.
hesabın var mı? giriş yap