şükela:  tümü | bugün
 • denizli'nin leblebisi ve ayakkabı yapımı ile bilinen ilçesi.
 • leblebi, testi ve urgancilik yapimiyla da meshur bir ilcemizdir.
 • memleketimdir. insanları birçok diğer anadolu küçük yerleşim biriminde olduğu gibi, şehirde yetişmiş kesime göre oldukça muhafazakardır. yıllarca uzun saçlarımla akraba ziyaretine giderken, "aha şimdi dalacaklar" "allah,köşeyi tutmuşlar,yedirecekler bu saçları bana" dediğim, ahalisinin eğer saçlarınız uzunsa ve üstüne üstlük keçi sakalınız varsa sizi bakışlarıyla nazar manyağı yapabilecekleri şirin bir ilçemizdir.tarımla uğraşılınır, tütüncülük ilk sırayı alır, ek olarak küçük sanayileşme hareketlerinin başında leblebi tavaları ve urgan yapımı gelir.
 • kizilhisar adi bir rivayete gore eskiden var olan agalik sisteminden gelmektedir. soyledir ki; agamiz kizil sacli ve cok sinirli bir sahistir. kucucuk bir olayda insanlari asmaktan cekinmez. hal boyle olunca millet diken ustundedir. bu yoreye gelecek olanlar surekli "aman ha, kizil aga asar" diyerek uyarilir. tabii bir de denizli sivesi ile okuyunca bunu "kizilaasar" oluyor. hatta bu kizil aganin milleti asmak icin kullandigi agac daha hala ilce merkezinde dimdik ayaktadir. (bkz: urban legend)
 • denizli otobus garinda " aaa koyune, aaa koyune " diye birsey duyarsaniz, bilinki o minibus aslinda serinhisar'a gidiyordur.
 • leblebinin bunca farklı şekle bürünüp daha da lezzetli hale getirildiğine tanık olduğum denizli ilçesi. yol üstünde yan yana dizilmiş onlarca dükkanın rafları çeşit çeşit leblebiyle doludur ve her biri de birbirinden enterasan,lezzetli ve ilginç görünümlüdür.
 • uzunca bir süredir, çorum leblebisi diye satılan leblebilerin üretildiği ilçe.
  kızılhisar olan adı; 1987 yılında ilçe olabilmek için, iktidara* hoş görünmek maksadı ile serinhisar olarak değiştirilmiştir.
  yerlileri hala kızılhisar derler buraya.
 • leblebi üretimi,lezzeti ve kalitesi konusunda çorum'u sollamış ve çorum'a bile leblebi satan fabrikaların olduğu denizli-antalya yolundaki küçük ilçe. çukulatalı leblebi, acılı leblebi vb. gibi çeşit çeşit leblebi üreten dükkanlar vardır anayol üzerinde. günlük taze kavrulan sarı leblebilerinin aroması mükemmeldir, şehirde yediklerimizle alakası yoktur. denizli yönünden girdiğinizde sağ tarafta yol üstünde tavsiye edeceğim dükkan karakaya kuruyemiştir. yok yok ve tezgahtar arkadaşlar çok ilgili. gram usulu herşeyden istediğiniz kadar alabiliyorsunuz ve herşeyi tatmak mümkün.
 • özala yüzde olarak en yüksek oyu cikaran beldedir. bu yüzden özal ödül olarak kasabayi ilce yapmaya karar verir. ama adi kızılhisar olduğu icin özal'a batar bu durum. ilce yapmak icin adinin degistirilmesini emir buyurur ve adi serinhisar olarak degistirilip ilce yapilir. kızılhisar adinin da eskiden, selcuklu zamaninda, bölgenin kontrolu icin yapilmis kizil tugladan yapilma hisardan aldigi rivayet edilir ama hisardan eser yok simdi. leblebi ve tarim baslica gelir kaynagidir. turkiyede uretilen leblebinin %80'i bu küçük ilcede uretilir ve efsane lezizdirler efenim.