şükela:  tümü | bugün soru sor
 • otomobil kullanmanın inceliklerindendir. orta şeritte seyrederken, aniden kendini sol şerite atmak gibi tehlike içeren hareketleri incelikli olarak yerine getirip, kazasız belasız gidilecek yere varabilmenin yollarıdır. bu taktiği kullananlara, serit solucani adı verilebilir.

  taktik 1: geçmek istediğiniz şeridi dikiz aynasından dikizleyin. şerit boşsa, lay lay lom diye şeridinizi değiştirebilirsiniz.

  taktik 2: geçmek istediğiniz şerit vızır vızır bir trafik içeren bir durumdaysa, dörtlüleri yakıp ya allah diye kornaya basarak aniden arabaların arasına atlayabilirsiniz. durur arkadan gelirler nasılsa.

  taktik 3: geçmek istediğiniz şerit duran bir trafik halinde tıklım tıkışık araçlarla dolu ise, bir sürü sinir içindeki sürücüye dikkat etmeniz gerekir. yine dörtlüleri yakın, elinizi de camdan çıkararak burnunuzu yavaşça diğer araçlardan birinin önüne sokun. yavaş yavaş ilerlemeye devam edin.

  taktik 4: aracınızda başka birisi varsa kullanabileceğiniz bir taktiktir. yanınızdaki insana hasta veya daha iyisi hamile taklidi yaptırarak dilediğiniz şeride geçe geçe gezebilir, eğlenebilirsiniz. varacağınız yere herkesten önce varabilirsiniz.

  taktik 5: "ne gerek var şerit değiştirmeye" diyerek aynı şeritte kaplumbağa hızı ile seyredin. arkanızda kalan sinir içindeki bir sürücü, eninde sonunda şerit değiştirmenizi sağlayacak şık bir hareket yapacaktır. şimdiden geçmiş olsun.
 • uygulamada matematiksel zeka isteyen taktiklerdir.

  örnek : öndeki arabanın tamponuna tam gaz ile yaklaşılır. arada 20 cm kadar bir mesafe kaldığında, gazı hiç çekmeden, geçeceğiniz şeritteki arabanın tamponunun tozunu alacak şekilde önüne direksiyon kırılır. o anda, tetriste dakikalarca bekledikten sonra gelen uzun çubuğun, boşluğa oturma anında yaşattığı hazzın aynısını yaşarsınız.
  birde bunun üç şeritli taktiği var. bu da oxoxox oyununa benzer. çaprazda üç tane o'yu, yani üç arabalık boşluğu gördüğün anda çekeceksin çizgiyi.
  bu şerit değiştirmelerden sonra, arkada bıraktığınız dingiller arkadan türlü hareketler yapacaktır, aldırmayın. adam olsun yolun hakkını versin denyo. istanbul trafiğinde keyif pezevenkliği yapmanın anlamı yok. yol boşsa basacaksın, bitti.
 • bugun sol seride bi baktim trafik akiyor. arka arkaya arabalar. sola gecemedim. boyle sıkışık trafikte sol seride nasil atlarim sozluk.
 • burdan taktik almaya gelen arkadaşım; sen atmasan daha iyi olur, çünkü bulunduğun şerit senin gibiler yüzünden öyle.