şükela:  tümü | bugün
 • japonya'da uzay ve havacilik dairesinde calisan gogsumuzu kabartan vatandasimiz. ayrica kendisi nasa'da iki yillik astronotluk egitimini tamamladigindan ilk turk astronot olarak da tanimlanabilir. endustriyel yapı tasarimlari ve big bang teorisi uzerine calisiyor. biraz once tv'de seyrettim icimi gece gunduz calisma azmi kapladi.
 • japonya da devlet memuru statusunde calisan bir kisi. japoncayi cok iyi konusmaktadir. 8000 kadar sembolden yaklasik 3000 kadarini kullanabiliyor. tv de katildigi murat birsel in programinda, dorduncu boyut, big bang gibi siradan insanlara uzak kavramlari, net ve basit cumleler ve yine cok basit cizimlerle aciklamistir. yine ayni programdaki "japonlarin basarisinin sirri nedir?" sorusuna "japonlar abd den aldigi ileri teknolojiyi isleyip daha gelistirerek tekrar abd ye geri satmayi akil edip uygulayabiliyorlar. eger turkler de satin aldiklari teknoljiyi sadece kullanmakla kalmayip gelistirebilirlerse bizim de basarili olmamamiz icin hic bir sebep yok" yanitini vermistir.
 • bes cayi programinda 11inci boyut teoremi ile cambridge universitesi tarafindan 100 yilin bilimadamlari kitabina alinmaya layik goruldugunu anlatan insan. dinledikce ne kadar buyuk bir zeka oldugu ortaya cikiyor..

  ote yandan murat birsel'in "yahu seni kaybetmeyelim, hazir gelmisken bir turk kizi ile evlendirelim" yorumu adamin tum bilimsel kimligini bir anda bitirmis, adamcagizi bir televole kahramanina cevirmistir.

  yıllar sonra gelen edit: istese atom muhendisi bile olabilirdi

  daha uzun yillar sonra gelen edit: adamin fikirleri ilgimi cekmisti, ilginc fikirleri var demistim. meger hepsi baskalarina aitmis.. murat birsel hakkinda yaptigim yorumun ise hala arkasindayim..
 • cok basarili bir bilim insani. aramizdaki tek fark; onun cok iyi matematik bilmesidir. yok iste anasini satiiim matematige basmiyor kafam!
 • 22 mart 1973'te almanya'nın köln kentinde doğmuş, gurbetçi bir ailenin oğlu olan genç bilimadamıdır. ailesinin 1981'de türkiye'ye kesin dönüş yapma kararı üzerine kendisi küçük olduğu için alışması amacıyla önceden bursa'daki mimar dayısının yanına gelip eğitim hayatına burda başlamıştır ancak daha sonra ailesinin türkiye'ye dönme kararından vazgeçmesiyle türkiye'de ailesinden uzak bir şekilde devam edeceği hayatı başlamış olur. okuduğu okullar sırasıyla bursa ozel inal ertekin ilkogretim okulu, bornova anadolu lisesi, bursa anadolu lisesi ve yıldız teknik üniversitesi mimarlık bölümüdür*. eğer bu bölümü kazanmasaydı odtü'de mühendislik okumak isteyebileceğini belirtmiştir. 2007'de önce kitabı çıkacak olan, ilgi görürse de filmi çekilmesi planlanan "evrim"in senaryo yazarıdır ayrıca kendisi. ata uzay asansör'ünün mimarı olan serkan anılır şu ödülleri kazanmıştır;

  2001 : nasa başarlı genç bilimadamı ödülü
  2003 : ceo (center of excellence) başarı ödülü
  2004 : cambridge üniversitesi fizik ödülü
  2005 : bilim ve teknoloji çalışmalarıyla amerikan şeref madalyası ödülü
 • yildiz mimarlik mezunudur, bugun okulunu unutmayarak bir grup ogrenciye ve akademisyene arastirmalari hakkinda sunum yapmıs olan, ufuk acici bir insandır.
 • yıldızda verdiği konferansta mühendislik konularına merak salmış bir mimar edasıyla sunumunu yapan insan.
  tamam "bilmiyorum", "o konuyu düşünmedik" demek çok erdemli bir davranış ama nedense bende konusuna hakim olmayan bir insanmış gibi bir izlemin uyandırdı.
  ayrıca kişideki japon hayranlığı da dikkatimizden kaçmadı...

  edit akbayram: bu arkadaşın ytü'deki verdiği konferansı dün gibi hatırlıyorum. nedense yeterince sert
  yazmamışım, ama o zaman adama karşı hissettiğim şey, "ulan saçmalıyor ki bu adam, bilim adamı değil."di. o konferans salonunda bulunan ve bu şahsın anlattığını açık ağızla dinleyen onlarca mimar ve mühendis adayı; şu an okullarını bitirmiş ve şu güvendiğimiz şirketlerde bir şeyler yapıyorlardır şimdi. vay halimize...
 • 18 haziran akşamı bursa anadolu lisesi mezunları ile bir kokteyle katılıp, 19 haziran günü okulun öğrencilerine konferans verecek olan bilim adamı.
 • bu kadar önemli bir türk hakkında sadece 15 entry girilmesi biraz düşündürücü olsa da eminim değeri zamanla daha iyi anlaşılacaktır. kendisi türkiye'nin teknoloji alanında dünya devlerini yakalaması için çılgın bir çaba içindedir. bu azminin örnek alınması gerekiyor.

  blogundan ilgili bir yazı: http://anilir.blogcu.com/7652191/

  parktaki bir balonun patlamasi sonrasi edit: yazdiklarimi ibretlik olarak kalmasi nedeniyle tutacagim..
 • istanbul teknik üniversitesinde 16 ocakta* konferans ve panelde konuşan bilim adamı.
hesabın var mı? giriş yap