şükela:  tümü | bugün
  • mevcut bilgi birikimiyle sağlık yönetimi konusunda türkiye'de otorite sayılması gereken kişilerdendir. derslerde hardcore bilgiler işler ve disiplinli yapısıyla öğrencilere korkutucu gelebilir ama gerçekten bir şeyler öğrenmek isteyen öğrenci için bulunmaz nimettir.
  • çok net söylüyorum parti kursun oy verelim.

vizyonuyla bir çok üniversite rektörünü cebinden çıkartabilecek adam. dokunduğu yere kalıcı üstünlükler sağlayan eğitimler veriyor.

bireysel/kurumsal eğitimler veren şirketine şurdan erişebilirsiniz.

itu rover >>> inceleyin buradaki takımın danışman hocası. youtube da çok açıklayıcı videoları var. grur duymamak elde değil.

dip not: 12 - 13 - 14 nisan 2018 da istanbul teknik üniversitesi robot olimpiyatlarını kaçırmayın. şurdan detay bilgilerini görebilirsiniz. çoluk çocuğunuzu alıp gidin. zaman geçirin.
  • her ne kadar anlattığı bazı uç hikayeler kolpa gelse de bir üniversite hocasında olması gereken * birçok iyi özelliği * bünyesinde barındıran ve halihazırda itü'de ders vermeye devam eden hoca, hocamız.
  • boğaziçi üniversitesi'nde bir kadın öğrenci verdiği dersin final sunumunu yaparken cinsiyetçi söylemlerde bulunduğu için bölümden atılmış, hak ettiğini bulmuştur.

edit: "yatırım almak istiyorsan kadınlığını kullan" sözünü kafaya takanlara da düşük iq'lu demiştir. hoca bile öyle söylediğini kabul ederken kendisini çok seven birkaç eski öğrencisi iftira atıldığını söylüyor. bütün sınıfın önünde söylenmiş bir şeye iftira demek de garip.
  • bir akademisyen düşünün ki istanbul teknik üniversitesi’nde takım kurup harvard'ın kabul alamadığı yarışmada ödül alsın ( https://eksisozluk.com/itu-rover-takimi--5290498) ve takım liderini kadın öğrencisi seçsin, takımın tüm televizyon programında önce kadın mühendisler konuşacak ve ülke kadınların iyi mühendis olabileceğini anlayacak desin (https://www.youtube.com/watch?v=4yytuf_6ume ) ama ekşisözlük yorumlarına bakıldığında erkek düşmanı bir öğrencinin cinsiyetçi iftirası ile karşı karşıya kalsın (https://eksisozluk.com/biri/metanoikasit ). bu yoruma eski bir kadın öğrencisi olarak sadece gülüyorum :) iş yapmayı beceremeyen herkesin iftira attığı ülkede eminim hocam siz iyi şeyler yapmaya devam edeceksiniz.
  • her şeyden önce kaliteli akademisyendir, çok okur, okutmayı da sever.

bogaziçi üniversitesi yönetim bilişim sistemleri tezli yüksek lisans programında ders verdiği süreçte kendisiyle hasbihalimiz oldu, her hafta ayrı bir kitap okuturdu;

(bkz: the goal)
    (bkz: freakonomics)
    (bkz: business analysis body of knowledge)

vizyonerdir de. ilginç fikirleri de vardır elbette, aşırı rasyonelliği bazen inanç dinamiklerinizi sarsacak seviyeye ulaşır, ama tatlı da birisidir, sonrasında hemen etrafındakilere bir dal sigara verir ve çay icmeye devam edersiniz.

boğaziçi'nde ders vermeye devam ederse, boğaziçili öğrenciler kazanır.
  • vasat bir akademisyen. burada muritleri tarafindan doyasiya ovulmus. biri vizyon demis mesela. c ile programlamaya giris dersinde, "bu ders doktora seviyesinde." der. bu mudur vizyon?

ercument ovali'nin baska bir versiyonu kendisi de iste. tamamiyle "cok laf, cok baglanti, cok reklam, az is" mottosuyla hareket eder. acip google scholar profilini inceleyin. 2012'de doktorasi bitmis, h-index'i de 3. hangi akademisyen linkedin profilinde titrini supervisor and co-founder at itü rover takımı yapar ki? daha asagida lecturer yazmis kendisi (professor degil), turkcesi okutman, yani sadece ders anlatan hoca demek.

akademisyensen yaptigin calisma ile unlenirsin. var mi oyle bir sey? yok. o yuzden gidip itu rover takimi, "240 senelik itu tarihinde yuksek lisans derecesini 1 senede tamamlayan tek ogrenci", "bilgisayar muhendisi olup turkiye'de isletme yuksek lisans ve doktora derecesine sahip olan tek kisi" gibi alakasiz seyler uzerinden kendini pazarliyor. makalelerini yayinladigi dergilerin impact factor'u 1'in altinda. muritleri anlamiyordur, o yuzden acikliyorum: rezalet.

bu arada sunu da belirteyim: ogrenci kulupleri veya takimlari bir tane danisman hocaya sahip olmak zorundadir. danisman hoca mecburi yani. o olmasa baska hoca olurdu yerine; ama cocuklar yine odulle donerlerdi yarismadan.

illa herkes mukemmel akademisyen olacak, kitlelerde etki birakacak calismalar ortaya cikaracak diye bir kaide yok. okutman olarak hayatina devam eden iyi akademisyenler de var. adamin ozgun bir tarzi, bilgi birikimi var diyorsun. bazilari ogretme uzerine idealist oluyorlar hatta. ornek bir karakteri, durusu oluyor insanin.

lakin, surekli kendi reklamini yapar. hatta sozlukte yazar olup gelip bu basliga yazmasi gayet olasi. kendi reklamini yapmadigi zamanlar da ogrencilerle kantinde cay ve sigara esliginde, bolca argo tabir kullanmak suretiyle hunharca goygoy yapar. goygoy yapa yapa iyi hoca oluyor ogrencilerinin gozunde. sonra bu ogrenciler zamanla kolpa bir tarikatin muritleri oluyor. sonra da seyhlerini ovuyorlar. lakin ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz derler. atıf sayısı, h-index, impact factor gibi objektif olcutler anlatiyor zaten vaziyetini.
  • serkan hoca gerçekten hemen her öğrencinin tercih edeceği bir hoca tipidir, kendisinden ders almak istenir. akademik kariyer olarak belki dünyanın en başarılı hocası değildir, ki öyle bir iddiası olduğunu düşünmüyorum, ancak herkesin söylediği, muzdarip olduğu, dert yakındığı avrupai kafa yapısına sahip insan eksikliği konusunda itüdeki açık görüşlü ve en vizyonlu hocalardan birisidir.

yardımsever bir hocadır numarası öğrencilerinde bulunmaktadır ve başka dersle alakalı sorulan sorulara bile görevi olmamasına rağmen yardım etmeye çalışır.

gerçek hayatta bu adamı tanımıyorsanız şöyle özetleyeyim; bir insana sempati beslemeyebilirsiniz, ancak yukardaki yazarın hissettiği nefret/içten içe kıskanma duygularını serkan hocaya karşı hissetmek için içine kapanık,asosyal, kendisinden de nefret eden biri falan olmanız lazım çünkü durduk yere bir insana bu kadar bilenmek psikolojik bir rahatsızlıktan kaynaklanmaktadır muhtemelen. özel bir husumet vs durumları hariç tutularak söylüyorum.

evet kantinde goygoy yapıyoruz kendisiyle arada, iyi ki de var serkan hoca, beraber gülmek, eğlenceyi paylaşmak güzel şeyler.
  • kendisini seven ogrencilerinin hale etkisinden** muzdarip oldugu hoca. h-index diyorum, impact factor diye bagiriyorum. herkes mukemmel akademisyen olmak zorunda degil diyorum uzerine. okudugunu algilamak konusunda bir dunya markasi olan sigara arkadaslari gelip ad hominem denen, ucuz ve acinasi tartisma hilesini kullanmak suretiyle ortaligi asilsiz ithamlariyla kirletip zirvaliyorlar.

serkan hoca gibileri ulkemizde bolca mevcut. hoca olarak demiyorum, insan olarak. her yerdeler yani. kendisi buyuk ihtimalle burayi okuyordur. kiskanma ya da nefret etme gibi bir durumum olmadi. olmasi da uzucu olurdu benim icin. onun adina utaniyorum sadece. su anki donanimiyla daha tevazu sahibi bir insan izlenimi cizebilirdi, o zaman cok daha sempatik bir insan olurdu. lakin cok matah bir sey yapmayip dunyalari kurtariyormuscasina kendini pazarlamasi mide bulandirici.

burada da hakkinda bir suru asli dayanagi olmayan methiyeler dizildigi icin, kalktim olumsuz bir seyler yazdim. niye? biri demis inanilmaz bir vizyonu var, baska biri demis soyle kaliteli akademisyen falan. ekşi sözlük boyle herkesin, her konu hakkinda, her sekilde sallayabildigi bir yer. ben de bu konularda nesnel olcutleri oturdum, siraladim. vizyon sahibi kaliteli akademisyen impact factor'u dusuk yerlerde mi yayin cikarir surekli? kapagi guzel yere atmistir, bir sekilde de devam etmektedir kisacasi.

bu arada bence serkan hoca sosyal olarak zeki bir insan. kapasitesi orta karar, bulundugu habitatta cogunluk olan insanlari kendi sosyal cevresinde toparlayarak prim yapiyor. kolay is degil. o muhabbete uzun sure katlanmak zor is zira.

sahsima yonelik saldiri girisimlerine de guldum, gectim. icine kapanik, asosyal, kendinden nefret eden bir ruh hastasi oldugum sonucu ortadaki hangi olgusal gercekler uzerinden cikarilmis merak konusu. bana da bos ozguven asilayabilir mi birileri?