şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belirli bir faiz oranında sermayenin ne kadarının yatırıma ayırılacağını gösterir.
 • (bkz: arti deger)*
 • sermaye, o yatırıma hibe edilmeyip de dolara faize:* konsa, altına yatırılsa, yumoş alınsa ne olurdu? sorusunun cevabı.
 • bir girişimci yatırım kararı aldığında, yapacağı harcamalar ile elde edeceği geliri değerlendirerek; tahmini bir saptama yapmaktadır. yatırım yapacağı malın sağlayacağı gelir, söz konusu malın üretim maliyetlerinden fazla ise yatırım kararı almaktadır.

  işte bir yatırım malından beklenen geliri o yatırım malının maliyetine eşit kılan iskonto oranına sermayenin marjinal etkinliği denir.
 • bir yatırım malından beklenen gelirin, o yatırım malının maliyetine eşit kılan iskonto oranına denir. sermayenin marjinal etkinliğini dikkate alacak girişimci bu oranı cari faiz oranı ile kıyaslamalıdır.

  yani sermayenin marjinal etkinliği, faiz oranından büyükse yatırım yapmak kârlı olacaktır, eğer faiz oranı yüksekse söz konusu girişim ölü doğabilir. bu aşamada parayı faize yatırmak en mantıklı hamle olacaktır. tabii sermayenin marjinal etkinliği faiz oranına da eşit olabilir. bu durumda piyasa dengesi ve ekonomi gidişatına göre karar vermek gerekir. neticede risk, kazandırabileceği gibi kaybettirebilir. o yüzden her iki ihtimale de hazırlıklı olmak lazım.

  kısaca bu “iktisadi levhaya” bir nevi girişimcinin yatırım rehberi denebilir. zira iktisatın özüne inmedikçe, finansal anlamda atılacak her adım rus ruletinden farksız olabilir.