şükela:  tümü | bugün
212 entry daha
 • hedonizme asıl bağlayabileceğimiz nörotransmitter olan dopamin ile karıştırıldığı olur.

  serotonin özgüven, uyku düzeni, beslenme düzeni, duygudurumu ile ilişkili olsa da bir üst entry'deki konular için yetkili merciye (bkz: dopamin) başlığından ulaşabilirsiniz. çünkü yaratıcılık, bağımlılık, ödül ve zevk arayışı ile ceza ve acıdan kaçış, çaba sonucu elde edilen güzel çıktının hazzı gibi durumlar serotonin ile değil, dopamin ile ilişkilidir.
 • mutluluk hormonu olarak da adlandırılan serotonin tıp dilinde 5-hidroksitriptamin (5ht) olarak bilinir. bu hormonunun beyin tarafından yeterli miktarda üretilememesi depresyon ve anksiyete başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilir. serotonin eksikliğinin tedavisinde daha çok bu hormonun üretimini uyaran anti-depresan ilaçlar reçete edilir. düzenli ve dengeli beslenme, egzersiz, yoga ve meditasyon ile de doğal yollarla beynimiz tarafından salgılanan serotoninin miktarını arttırabilmemiz mümkündür.
 • serotonin yukarıda entry'lerden anlaşılacağı üzere dopamin ile karıştırılan bir hormondır. serotonin bulunduğumuz yaşam koşullarından keyif aldığımızı gösteren bir hormondur, dopamin ise mevcut koşulların yetmeyip daha fazlasını isteme sebebiyle bizi arayışa çıkaran bir hormondur.
 • türk insanında bulunmayan hormondur. sokağa çık ve bak herkesin surat dümdüz ve herkes mahkeme duvarı gibi. adam öylesine yaşıyor hayatı sklms , seretonin ne gezer .
 • sayfalarca yanlış bilginin verildiği nörotransmitter.

  1-> hormon değildir.
  2-> serotonin = depresyon: yanlış.
  3-> çikolatada bulunmaz; o, beta-endorfin'dir.
  4-> yiyerek, içerek, hap veya ilaçla alınamaz.
  5-> fazlalığı şizofren etmez.
  6-> mutlu etmez.
  7-> harekete geçirmez.

  eğer canınız çay istiyorsa = dopamin.
  eğer çay içiyorsanız = glutamat.
  eğer çay sizi rahatlattıysa = endorfin.
  eğer huzurluysanız = serotonin.

  eğer napolyon, savaş istiyorsa = dopamin.
  eğer napolyon, savaşıyorsa = glutamat.
  eğer napolyon, savaşı kazandıysa = endorfin.
  eğer napolyon, yan gelip yatıyorsa = serotonin.

  bilim ilerliyor, yeni şeyler keşfediliyor, eski bilgiler eskide kaılıyor. önceden serotonin, bilim insanları tarafından abartıldı ve birçok şeyin temel sebebi olarak görüldü. fakat artık öyle pek de etkili olmadığı, serotonin kaynaklı olduğu düşünülen hastalıkların glutamat sebebiyle oluştuğu anlaşıldı. serotonin, mutluluk değil; huzur, refah gibi hislerle açıklanır oldu.
1 entry daha