şükela:  tümü | bugün
 • tüm rezervlerini tükettiğim nane...
 • formülü c10h12n2o olan nörotransmitterdir.
 • kimyasal formulu c10h12n2o olan madde.

  bunu dogal yollardan artirmak icin yemeniz gerekenler:

  cikolata, sut proteini (tryptophan), b12 vitamini (somon baligi, yumurta, yogurt, et, yulaf vs.), d vitamini (gunes isigi, zenginlestirilmis sut veya soya sutu, yumurta sarisi, balik kemigi vs.)
 • dişlerinizin arasına yanlamasına kalem koyup gülme yanılsaması yaratarak salınımını artırabileceğiniz nörotransmitter. beyne mutlu olduğunuz sinyalini yolluyor bu yöntem.

  ayrıca:

  (bkz: lsd)
 • sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevli olan bir nörotransmitterdir; yani bir sinir hücresinden aldığı elektrik sinyalini diğerine aktararak, beynin çalışmasında katkı sağlayan başrollerden biridir. taşımakla görevli olan bir nörotransmitterdir; yani bir sinir hücresinden aldığı elektrik sinyalini diğerine aktararak, beynin çalışmasında katkı sağlayan başrollerden biridir.
  serotonin beyinde salgılanır ve vücudun çeşitli noktalarında üretilir. genelde merkezi sinir sisteminde ve mide-bağırsak kanalında bulunur. merkezi sinir sistemindeki serotonin ruh hâlini, uykuyu, iştahı, konsantrasyonu, öğrenmeyi, hafızayı, cinsel ve sosyal davranışları düzenlemeye yardım eder; mide-bağırsak kanalındaki serotonin ise sindirimi.

  bazı bilimadamları serotonin seviyesindeki dengesizliklerin ruh hâlini etkileyip, özellikle depresyona neden olduğuna inanmaktadırlar. beyin hücrelerinde üretimin az olması, reseptör bölgelerinin yetersiz olması ya da serotonini üreten triptofan maddesinde eksiklik, serotonin eksikliğine yol açabilir. bu üç biyokimyasal bozukluktan biri meydana geldiğinde, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk,insomnia (uykusuzluk hastalığı), anksiyete bozukluğu, panik ataklar ve aşırı asabiyet ortaya çıkabilir.

  bu hastalıklarda destek amaçlı devreye giren anti-depresan ilaçlar serotonin düzeyine etki eder. bu ilaçlar, salgılanan serotoninin hücreler tarafından tekrar emilmesini ve dolayısıyla boşa gitmesini engelleyerek, serotonin seviyesini artırmaktadır.

  yetersiz/dengesiz beslenme (özellikle şok diyetler), egzersiz yapmama, fazla kafein, alkol ve yapay tatlandırıcılar kullanımı, ve gayet tabi ki de stres vücudun serotonin üretimini bozacağı için mümkün olabildiğince önlenmelidir.
 • bir insanın kendine yapabileceği en büyük iyilik, bunun kandaki dengesini sağlamaktır.
 • mutluluğun resmi belki de heterojen aromatiktir dedirten enzim. süt ürünlerinde, yeşil yapraklı bitkilerde, ceviz, fındık, çikolata, muz, mandalinada bulunuz. afiyetle tüketiniz mutlu bugünler için.
 • bende bulunmadığına inandığım hede. özgğveninimi de silip gittiğine inanırım
 • hic ama hic sakaya gelmeyen bir hormondur. eksikligi hayatin renksiz ve tadsiz yasamaniza sebep olur. belirtileri yukarida yazdiklarim gibi olup mtlak suretle doktora gidilmesi kanaatindeyim. bir sey daha belirteyim hap tedavisi son care olarak gorulmelidir. ondan once hayatinizi duzene sokup (ne kadar zor olsada bu boyle) yazilmis olan bir cok kitap arasindan bir seyler okumak ( david d burns - how to be happy) baya yardimci olacaktir.
 • beyindeki serotonin miktarını arttırmak isteyenler ama antidepresan almak istemeyenler iki şey yapabilirler. ilki serotonin ve melatonin in hammaddesi olan tryptophan ı sağlık dükkanlarından alabilirler. bu yoksa bol et yiyin. bu da olmuyorsa yumurta yiyin.

  ikinci yapılacak şey de gündüz bol gün ışığı alıp enerji harcayın gece de tam karanlıkta uyuyun.

  yani bütün bunları birleştirirsek binlerce yıl önceki insan gibi yaşayın. gündüz avlanmak, bol günışığı, egzersiz ve günlük, kısa vadeli başarılabilir bir amaç (başarılı bir av), sonra bol protein yani avladığınız hayvanı yemek. gece ise zifiri karanlık yani mağarada uyumak.

  bu arada yine yeniden belirtmek isterim ki serotonin bir hormon değildir. hormon kanda dolaşır. serotonin bir neuro-transmitter yani nöro-iletken dir, yani beyinde nöronlar arasındaki sıvıda dolaşır.
hesabın var mı? giriş yap