şükela:  tümü | bugün
 • yüz milyar tl israf tabiki yanlış bı miktar görelim;
  bi serpme kahvaltının maliyeti kişi başı 20 tl diyelim 100.000.000.000(yüz milyar)/20=5.000.000.000(5 milyar), yani yilda 5 milyar kez kahvaltı alınsa ve hiç dokunulmadan atılsa bu kadar israf olur. türkiye nüfusuna bölelim (düz olsun diye 100 milyon alacağım).
  5.000.000.000/100.000.000= 50, yani türkiye'deki herkes 3 aylık bebek dahil yilda 50 kez serpme kahvaltı alsa ve hiç dokunmadan çöpe atsa bu kadar israf olmuş oluyor. haberi yapan kişinin klavyeye basan parmaklarını gondikliyim..
  (bkz: hesaplayan adamlar)
 • yıllardır devasa bir israf olarak gördüğüm serpme kahvaltı olayını sonunda birilerinin farkettiğini görmemi sağlayan haber.

  dünyanın en büyük israflarındandır serpme kahvaltı. sadece sofra kalabalık görünsün diye onlarca kalitesiz ve herkesin yemeyeceği malzemeyi sofraya dayayıp milletin karnını en ucuz olan hamur işleriyle doyurmak gibi saçma bir sektör oluştu türkiye'de.

  o şaşalı görünen sofralarda açıkçası bir miligram tereyağı, kibrit çöpü* büyüklüğünde bir iki peynir, azıcık bal ve (varsa) birazcık yumurta dışında kayda değer hiçbirşey bulamazsınız.

  onun yerine o paranın yarısına bir peynirli omlet, adam gibi tereyağı ve domates salatalık maydanozdan ibaret bir kahvaltı hazırlansa çok daha makbule geçecek...
 • adam para bizim boğaz bizim diye yazmış entrysinde . kapasite bu işte yapacak bişey yok. tespiti güzel bir haber israfı engellersek bu ülke çok güzel bir noktaya gelir
 • serpme kahvaltıyı çok fazla tercih etmiyorum. ama olaya üretim ve hizmet yönünden bakın. modern toplumda bir malın üretilmesi için satılması gerekir. yani siz serpme kahvaltıya gidince oradaki dometesi zeytini üreten oraya getiren hazırlayan servis yapan kısacası bir zincir olarak herkes kazanıyor. ben bankacıyım derseniz o işletme kredi kartı kredi kullanıyor belki de sizin müşteriniz. web sitesini evde çalışıp siz yaptınız. burada sorun israf ise esas ısraf o domatesin karpuzun üretilip tarlada kalmasıdır. ya da tarlada 20 kuruş olan ürünün sofrada 2 lira olmasıdır. esas eleştirilecek olay antalyadan istanbula ürünün hala kamyon ile taşınmasıdır. meyve sebze taşıyacak ne bir gemi ne de tren olmamasıdır. çok övünülen istanbul izmir otobanının ve osmangazi köprüsünün ortasına hızlı tren yapmayı düşünemeyen ya da daha geniş anlamda üretim merkezlerini tüketim merkezlerine deniz ve demiryolu ile bağlamayan bir yapının ülkeyi ileri götürmesi mümkün değildir
 • bakü içerişehirde turistik bir mekanda kahvaltıya gittik. garson bizim balıkcılarda uygulanan meze seçimi gibi büyük bir tepside kahvaltılıkları getirdi. her tabağın bir fiyatı var, istediğin kahvaltıyı alıyorsun.

  bu serpme kahvaltı saçmalığı ancak böyle güzel bir uygulama ile biter.
 • para onun boğaz onunmuş.. bok girsin o para dolu boğazına da lokma ekmeğe muhtaç kalın, ozaman anlarsınız yediğiniz boku..
 • yemediğimiz her şey bizden sonrakinin önüne konduğu için olmayan israftır.
 • hayatımda bir kere şu serpme kahvaltı olayına oturmuş değilim. dünyanın en saçma sapan ve görgüsüzlük olaylarından birisidir bu saçmalık. aptal insanlara özenerek gidip abuk zubuk mafyatik mekan sahiplerine para kazandırmayın oğlum mal mısınız.

  alın aynı şeyleri evinizde kendiniz yapın çok hoşunuza gidiyosa ne var bi sofra kurmada.
 • hee doğru, israfı vatandaş yapıyor canım. her gün ejder meyveli smoothie içiyoruz.
 • biraz yanlış haber.

  öğrenciyken çalıştım, biliyorum; inanın bana hiç bir şey çöpe gitmiyor .d