• yemediğimiz her şey bizden sonrakinin önüne konduğu için olmayan israftır.
  • rakam abartılı neden yıllık turizm gelirlerimiz bile bu rakamın yarısı etmez ama bu böyle diye ısrafın boyutu ve niteliği değişmez. bu durum karşısında şunu diyebiliriz neden düşmanı dışarıda ararız ki, düşman içimizde, böyle iğrenç bir sistem böyle iğrenç bir sonuç çıkartır. birde bunun herşey dahil otelleri koyduğunuzda durum daha vahim...yoksul gecekonduda sadece zeytin ekmek ile beslenmeye çalışan insanımız diğer yanda çöpe giden milyon dolarlar. hani sosyal adalet. askere, savaşa göndermede o yoksul aklınıza gelir ama aç kaldığında aklınıza bir türlü gelmez....
  • sanırım şile’de geçerli olmayan israf.
    zira kahvaltı artıklarını arka taraftaki kümeste bulunan tavuklara döküp sonra “organik gezen tavuk yumurtası” diye satan birçok mekan görmüşlüğüm var..
  • serpmenin atası adeta babası davutoğlu kahvaltısı dır.
    israfı sizden öğrenecek değiliz dercesine hunharca bir masa hazırlanmış, 'napıyosunuz olm bu nası masa' gibi bir hassasiyet gösterilmeden masalara oturulmuştur zamanında.

türk kahvaltısı tabi zenginliğiyle bilinir, bir kaç kez serpme kahvaltı sipariş etmedim değil, evet ettim. fakat ürünlerin %70'inin yenmediğini farkettikten sonra serpme olayını bıraktım. yıllardır tercih etmiyorum. istanbul'da sütiş ve nezih denilen mekanlar serpme şimarıklığının doruk noktalarıdır. buraların müdavimleri de okumuş, 'eğitimli', belli bir zenginliğe ulaşmış, profesyonel ve yönetici kesimidir ağırlıkla. ee onlar olayı anlayamıyor, ne bok yediklerini idrak edemiyorlarsa, fakir fukaranın hakkını düşünmüyorlarsa eğitim ve şuur'un farklı şeyler olduğu ortaya çıkar. sonuç itibariyle vahim bir durumdur.
  • serpme yerine sperm okumak ve bir anlık gafletle "hakikaten israf, öyle kahvaltı mı olur" diye düşünmek...
  • millet aç aç...
  • dikkat çekmek için bokunun çıkarıldığı iddialardan biri daha.

100 milyar tl yi hayalinde canlandıramayacak birilerinin sallaması.

bir de serpme kahvaltıyı adam akıllı bitirin, öğle yemeğine ihtiyacınız zaten olmaz, akşamı da hafif geçiştirin bitti gitti israf.

yani demem o ki serpme kahvaltı israf değil, siz müsrifsiniz.
  • kahvaltı hayatımın her zamanında en sevdiğim öğün oldu
    ama serpme kahvaltı dendiği zaman bi duruyorum
    bin bir çeşitle sofranın hazırlanması, gelen kahvaltılıkların çoğunu geri gitmesi üzücü
    üstelik çöpe mi gidiyor yoksa bizden sonra gelene mi servis ediliyor belli değil
    eğer kahvaltı istediğimizde serpme seçeneğini talep ediyorsak daha siparişi verirken yemeyeceğimiz çeşitlerin masamıza getirilmesini istemiyoruz
    örneğin 4 kişi gittiysek 2 kişilik kahvaltı yeterli geliyor, yetmeyenleri yeniden sipariş vermek kolay ama sofrada kalanların geri gitmesi tamamen israf
    hele bazı kahvaltıcılar var ki onlara gerçekten bayılıyorum
    serpme kahvaltı sunuyorlar ama porsiyonlar küçük küçük, minnoş minnoş.
    “porsiyonlarımızın küçük olmasına bakmayın, siz bittikçe isteyin biz yenileriz, yeter ki ziyan olmasın” demeleri beni çok mutlu ediyor.
    gereksiz büyük tabaklarla gelen reçeller, ballar, yağlar her seferinde masadan geri gideceğine bu şekilde olması çok daha mantıklı
hesabın var mı? giriş yap