şükela:  tümü | bugün
  • 1998 finlandiya doğumlu, gerçek adı joona sotala olan profesyonel starcraft oyuncusu.

2018 yılı blizzcon global champion. yani starcraft 2 oyununda 2018’e damga vurdu. 2017’de büyük başarıları var. güney kore hegemonyası dışından gelen son yılların gördüğüm en baskın oyuncusu, muhteşem bir zerg.

bu heyecanı en son stephano yaşatmıştı ama bu çocuk çok daha güçlü görünümde. makro, mikro, early agression, endgame, zamanlama, sezgi her şey, her şey var.

taeja da askerden gelip döndü. 2019 şahane bir tvz senesi olabilir.
  • kusursuz oynayan ve özellikle zvt zvp zvz fark etmeksizin her ırka özel bitirici taktikleri olan bir oyuncu.. şu an için dünyanın en iyi starcraft oyuncusu olarak gösteriliyor (ki öyle zaten).. şaşırtıcı nokta ise, koreli olmamasıdır.. yani starcraft taki koreli tekelini yıkmıştır tek başına..

özellikle multitasking olayını bitirmiş, robot tabir ettiğimiz korelileri bile şaşkınlığa gark etmiştir..

kendisinden sonraki en iyi oyuncular yani kendisine en yakın rakipleri, dark (kore deki en iyi zerg oyuncusu ve kore'nin en iyisi olarak gösteriliyor), stats (dünyanın en iyi protoss oyuncusu), maru (dünyanın en iyi terran oyuncusu), raynor (avrupadaki en yakın rakibi zerg oyuncusu) denilebilir.. raynor dışındakilerin tamamı koreli bu arada..

bu arada güncel versiyonda, zerg ırkı için ciddi avantajlar olduğunu düşünüyorum.. umarım gerekli balance güncellemeleri gelir.. çünkü bütün dünya zerg üstünlüğünden şikayetçi.. bir tek dark ve serral değil.. hiç şaşırtmıyor bu durum.. *

zerg'in ön çıkan avantajlarına gelirsek, bunlar çok yönlü ve bitirici saldırı çeşitliliğidir.. serral gibi multitasking i iyi yapan birinin de dünyada bugün yenilmez olmasının sebebi budur zaten..

o kadar çok sakat unit var ki pisliklerde; baneling, broodlings, nydus worm.. hele bir swarm host nydus worm kombini var ki, bu kombini durdurmak neredeyse imkansız durumda.. hiçbir counter taktik sökmüyor... zerg hiçbir kayıp vermeden karşı tarafın ekonomisini de ordusunu da bitme noktasına getirebiliyor.. bu durumdan rahatsız zerg oyuncusu dışında kalanlar..
  • adam tasak gecmek icin finlandiya'daki siradan turnuvalarda terran oynuyor. kendisinin insan oldugunu sanmiyorum insan saniyede ortalama 8 tusa nasil basabilir? bak ortalama diyorum, arada 2 katina da cikiyor bunun...