şükela:  tümü | bugün
 • bir pazar günü koskoca bir salonda tek başıma izlediğim filim. bilet alırken salon neden bomboş diye şüphelenmedim değil.

  filmi bitirmek için kendimi epey zorladım. devrede çıkayım dedim, dışrdda patlamış mısırcı dayı beleş çay ikram edince ayıp olur diye tekrar girip izlemeye devam ettim.

  filmi izlememe neden olan tanıtımındaki hacker kelimesiydi. fragmanı falan izlemedim. muhasebeciler basit bi küfür için ayaklanmış, ondan da haberim yoktu. acep nasıl bir hacker tasavvur etmişiz diye almıştım bileti.

  neyse, ulaş bahadır isimli oyuncu yönetmen isimli arkadaşı bir yerlerde görürsem bana brüt 20 tl borcu olduğunu hatırlatacağım.

  adam parayı banka hesabından film indirir gibi bildiğin download etti. üstelik altta "connecting server" yazarkene.
  sene 2019'a göre ilginç bir yöntem.

  filmi izlediğime pişman mıyım ? evet. oyunculuklar genel anlamda çok yetersiz, yüzeysel. az da olsa ucundan küfür ekleyeceğim diye bastıra bastıra küfür sahneleri var.

  böyle aksiyonlu film çekecem diye arka plana aksiyonlu müzik konunca olmuyor aga. olamıyor.
 • once upon a time in america isimli sergio leone' nin yonetmis oldugu filmin roman' i.
  yazari ise harry grey
  (bkz: http://us.imdb.com/details?0087843)
 • bütün zamanların en iyi filme aktarılan romanı. (bkz: once upon a time in america)
 • peter mullan'ın yönettiği 2010 yapımı iskoç drama filmi.

  film 60'lar glasgow'unda bir serserinin oluşumunda yer alan toplumsal ve genetik faktörlerin tümünü tek karakter üzerinden ele alıyor. anlatısı bana kalırsa romantik, karakterin oluşumu ise trajik.

  film öfkenin, fakirliğin, aile ilgisizliğinin, yanlış arkadaş seçiminin boğuk, karanlık bir çığlığı gibi. holywood tarzı filmlerden hoşlanan bünyeler için de film salondan ilk çeyrekte çıkışlık, sıkıcı ve gereksiz.

  --- spoiler ---

  trajik kahramanımız mülayim, derslerinde başarılı bir çocukken yaşadığı bir dizi olaylar sonucu (down fall) atom fiziğine de profesörlüğüne de lanet olsun diyip; ergence isyan, adam bıçaklama, kavga, seks, çete olaylarına giriyor ama hiçbir sahne bize pek bir gerilim veya heyecan yaratmıyor anladığım kadarıyla da zaten yönetmenin amacı bize amerikan ergen filmi izletmektense 60lar iskoçyasının alt sınıf gençler için nasıl bir dünya olduğunu gözler önüne sermek ki bu bakımdan film bence gayet başarılı. filmi izlerken yer yer imge ve ses yönünden kübrik özentisi yerler gözüme çarptı kübrik kadar etkileyici olmasalar da kendi içindeki sosyal gerçeklik perspektifine göre bence sahneler çok da fena olmamış

  --- spoiler ---
 • madımak filminin yöneten zat'ın yeni filminin ismi

  (bkz: serseriler filmi)