• bilim adamı olarak dolaşan deniz gökçe'nin karısının kafasından 1 kavanoz bokunu boşalttığını unutup serserileri kirletmeyin lan.
  • serserilik yapıp eşini dövmekte bir problem yok ama. tek sorun serseriyle evlenip şiddet görmek. zaten çok saçma sen niye şiddet görüyorsun ki(!)
  • ne olursa olsun ama ne olursa olsun insanların bu başlıkta yazılan kavramı içselleştirmemesi lazım. bir kaç arkadaşım erkek arkadaş tercihlerini düzenli olarak problemli yaptılar. fakat ne kadar problemli karakter olursa olsun çevredeki insanların "zaten böyle olacağı belliydi, kadının suçu" mantığıyla bakmaya hakkı olamaz.

bu bakış açısı hem kadını kendisine yöneltilen şiddete karşı korumasız duruma düşüren hem de bunu zihninde normalleştiren ruh haline sokacaktır. diğer yandan erkek serseri duruşunun böyle bir eylem içinde olmaya müsait olduğunu düşünerek şiddete meyilli olacaktır.

inanın bu ülkede kadına yönelik şiddet inanılmaz büyük bir sorun ve ağızdan çıkan her söze, internet ortamında yazılan her yazıya insanların dikkat etmesi gerekiyor.
  • kendi içinde tutarlı olsa da eksik, yanlı ve biraz da abartılı bir söylemdir.

şiddet görmek için evli olmak gerekmiyor öncelikle. evli olmak şiddeti de facto aklayan bir durum oluyor. bu kurumda iki taraf da birbirilerine galebe çalma yarışına giriyorlar.

elekduvar sitesinde otururken üst kattaki komşularımdan örnek vereyim. haftada üç net duyulan kavga intikal ediyordu. kasının adama saydıklarının (hem içerik hem süre olarak) beş'te birini ben söylesem adam bana saldırır. kendisi darp suçuyla yarfılanır ama ağır tahrikten indirim de alır. şimdi kadın nasıl olsa vuramaz diye bastıkça basıyor gaza. adam da susuyordu. hakikaten silik bir adamdı. yani karşılık verse maddi manevi zarar görecek biri.

aha şimdiki evimdeki görevli. bunun da karısı sümsük. ver ediyor zopayı. bunlara gelince de "kocasıdır döver. "

yani yasalar toplum ve devlet bir şekilde mevcutta güçlü olanı kolluyor. beyaz yaka ailesinde tazminat, nafaka zırt vırt baskısıyla erkeği yıldırırlen, kapıcıya gelince kadını mahkum ediyor dayağa.

ikinci husus ise bu şiddet olaylarının çoğunun erkeğin reddedilmesi nedeniyle yaşanması. adam terk edilip kadına musallat oluyor. bugünkü sözlük emrahı arkadaşın anlattığı olay gibi.

mesele şiddetin kadına ıygulanması değil esasen. senelerce vatandaşına "sana bu hastanede bakmak benim işime gelmiyor" diyerek sağlık hizmetini keyfi olarak savsaklayan devletin, bu hususta da "beni uğraştırmayın" mantığıyla adalet sağlama vecibesini savsaklaması.
  • görmüş, geçirmiş, belli bir entelektüel birikime sahip kadınların "erkek dediğin masaya yumruğunu vuracak, yeri gelince dövecek yeri gelince sövecek" dediğini duyunca çıldırıyorum, ben erkeğim sen benim cinsimi orda yüceltirken ben bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorsam burada bir terslik vardır. yukarıda bahsettiğim donanımdaki kadınların böyle erkeklere gidip de sonra şiddet görünce zırlaması bence de çok saçma.

lakin her şey öyle değil işte. gerçekten çok zor şartlar altında büyüyen kızlar da var. annesinden, babasından, abisinden gerek fiziksel gerekse psikolojik şiddet gören de var. ailesi bu kızlara hayatı zehir ediyor, o da kendisine değer verdiğini düşündüğü ilk erkeği bu hayattan bir kaçış yolu olarak görüyor. ailesinden görmediği sevgiyi, saygıyı ondan göreceğini düşünüyor fakat öyle olmuyor, o hayattan kaçmak için sığındığı erkek de ayrı bir orospu çocuğu çıkıyor o da şiddet uyguluyor en sonunda da öldürüyor.

şimdi sorarım size, ikinci paragrafta bahsettiğim kızların/kadınların ne suçu var? kendisine değer vermeyen, sevgi göstermeyen bir aileden dünyaya gelmiş bu kızın ne suçu ne günahı var? sosyal çevresi onu bu durumlara itiyor, hayata zaten doğuştan 1-0 yenik başlarken yaşı ilerledikçe daha da kötü hale geliyor.
  • yine rezalet bir başlık.
    (bkz: götoş)
  • herkes hata yapabilir ve bu sadece kişinin kendisini bağlar.

bizi ilgilendirmemesi gereken konu.
  • valla biraz acımasız olacak belki ama varoş kültür cilveleri bunlar..

yapacak bir şey yok..

o kıza kibar, eğitimli, saygılı, efendi bir erkek göster, adam yerine koymaz..

göster bi kop koyu sakallı, elinde tespih, beyaz gömlek, siyah ceketli, gırtlaktan bacımlı, gardaşlı konuşan birini "işte erkek" diye dibi düşer..

efendi, kültürlü bi erkeği "karı gibi" diyerek aşağılayan "karı" ları gördüm..

"etek giydiririm" diyen barzolara hak veren kadınları gördüm.. etek giymeyi aşağılama unsuru olarak konuşan adama hak veren kadın bunlar..

valla yapacak bir şey yok.. evrim, seçilim falan yani..
  • belki o zırlama kısmını da seviyordur.

bi de boyle düşün.
  • şiddet gören kadınlar ya evlenirken fikri bile sorulmamış, ya da karşısındaki insanı tanımasına çok da izin verilmemiş oldukları için doğru olmayan önerme.

üstelik çocukluktan itibaren öğretilen hatta dayatılan ataerkil sistem, maalesef kadınlara gösterilen doğru erkek prototipin aslında yanlış olması kadınların yanlış erkekleri seçmelerine sebep oluyor. aynı şekilde şiddet gösteren erkekler çoğunlukla toplumdan ve ailesinden bunu gördüğü için kadına şiddet uyguluyor. doğru yetiştirilen erkek ise ne yazık ki meriç gibi karalamalarla baskınlanmaya, küçük görülmeye çalışılıyor.

bir insanla evlenmeden önce onu iyi tanımak gerekiyor, buna fırsat verilmesi gerekiyor. keşke bütün aileler elalem ne der'i değil kızının mutluluğunu düşünse.
hesabın var mı? giriş yap