şükela:  tümü | bugün
  • mühendislere bir türlü anlatamadığım gerçek. falanca paralı seminer sonunda sertifika verilir koşarak gider alır. bir yerde 2-3 saatlik kurs olur verir parayı sertifika alır. gezi olur sertifika verilir geziye katılır alır. 4 yıl sonunda bir dosya dolusu sertifikayla iş başvurusuna gidince acı gerçekle yüzleşir. masaya yığılan onca sertifikaya 10 saniye bir bakıp elinin tersiyle masanın kenarına sıyıran ik'cı akabinde let's continue in english diyerek devam eder. sertifika almaktan ingilizceye vakit bulamayan mühendisimiz her soruya what diyerek elenip yerini ingilizce bilen sertifikasız mühendise bırakır.
  • ingilizce bilen sertifikali muhendisin onune gecmemesi icin o pmp yi almalisin dostum.
  • kapitalizmin yeni keşfi sertifikalardır.
    sürekli tüketilen bir şeydir sertifika.
    önce daktilo vardı. sonra yerine bilgisayar geldi, sonra lotus 123 ve pw. sonra office, ardından bir dünya uygulama, yetmedi, öfke kontrolü, nefes terapisi, bok püsür. üniversiteler de boş durur mu onlar da sürekli eğitim merkezleriyle bu işlere soyundular. liderlikten tut da stres yönetimine kadar her alanda bir sertifika yarışı başladı.
    kişinin iş hayatında temel donanımı çalışacağı alan ile ilgilidir. bunla ilgili donanımının yeterliliğine kendisi karar verecektir, lakin oto boka para verip sertifika almak yerine eksiklikler ve ihtiyaçlar üzerinden bir planlama yapmak son derece faydalıdır.

aslında her birey kendisiyle ilgili gztf (swot) analizi yapmalıdır.
    güçlü yönlerim neler, zayıf yönlerim neler, fırsatlarım nedir, tehditler nelerdir.
    zayıf yönlerini güçlendir, tehditleri ortadan kaldır, fırsatları kullan, güçlü yönlerini işine kanalize et.
    problem çözülür.
  • bunu bir de pedagojik formasyon alanlara sorsana delikanlı
  • 3-5 tane bende toplamıştım üniversitede iken. para verip aldığım olmadı ama sanırım 3-5 tl sertifikalandırma ücreti verdim bazılarına,bazıları ise ücretsiz idi.
    arkadaşlarımdan 150-200 tl verip bilmemne sertifikası için seminerlere gidenler bile vardı.
    sonuç olarak diyeceğim şu ; girdiğim hiç bir mülakatta sertifikanı göster diyen olmadı.
    ingilizce belki bir nebze,ama o da ik cı cv de görüp çağırsın diye,yoksa mülakatta konuşmana bakıyorlar zaten.