şükela:  tümü | bugün
 • yeri geldiginde bir tür sapan aparati..
 • içinden sıvıların geçebildiği esnek aparat, aynı zamanda iğne falan vurulurken kolu bacağı sıkmak için kullanılır, bir süre sıktığı yeri morartır. eczanelerden ve hastane çöplüklerinden temin edilerek sapan lastiği olarak kullanılabilir.
 • kolu sikarak, igne yapmadan once damar bulmak icin kullanilirdi eskiden. lastik oldugundan acitirdi. simdi bunun yerine sadece igne yapmak icin uretilmis kayislar var.
 • izmir'e "gavur izmir" denmesinin bence en onemli sebeplerinden birisi de, yaz aylarinda ulastigi hissedilebilir ortalama sicakligin boyutlaridir. hele ki takvimler temmuz-agustos aylarini gosteriyorsa, o zaman "gavur genitali gibi cayir cayir yanmak" deyiminin bas destekleyicisi olur. is bu sebepten izmir folklorunun en onemli motiflerinden birisi de yaz aylarinda sokak aralarinda yapilan su savaslaridir.

  cocuklugunu izmir'de gecirmis ve en az bir yaz boyunca cephede kiran kirana carpismis cengaverler bileceklerdir ki bu savaslarda, serum lastigi gibi basit ve ucuz, ancak balistik, lojistik ve muhimmat konularinda benzerlerine ustunluk gosteren silahin kullanicisi zafere giden yolda emin adimlarla ilerler, dusman orduyu cok gecmeden derbeder eder.

  bizim zamanimizda oyle bes metre menzilli, pompali, yanarli donerli su tabancalari zaten yoktu. su tabancasi adi altinda mevcut bulunan modeller; "tosunoglu kardesler plastik ltd. sti."nin urettigi kiytirik, kendine hayri olmayan, iki saniyede bosalip ancak uc saatte yeniden doldurulabilen cibilliyetsiz nesneler idi. bu tip bir su tabancasini kusanip da 'ben de savasa katilmak istiyorum' diyen ordunun fasulyeler bolumune dahil edilir, sonradan gerekirse ya curuge cikarilir ya da balondan yapilma su bombalarini doldurmak gibi angarya ve yorucu bir isle gorevlendirilirdi.
  savas ilan edilip de, mahallenin camisine yakin(cephane icin essiz kaynak cami sadirvanlaridir) yerlerde karargahlar kuruldugu vakit herkes onceden eczanelerden temin ettigi ya da annesi-babasi doktor, hemsire olanlarin evdeki cam kapakli ilk yardim dolabindan asirdigi serum lastikleri ceplerinden cikarirdi. serum lastikleri de kendi aralarinda uzunluklarina gore siniflara ayrilir, herkes boyunun ve kilosunun el verdigi olcude uzun lastikler secmeye dikkat ederdi. cunku serum lastigi esnek yapisi dolayisiyla oldukca fazla su ile doldurulabilir, sosis seklindeki dolmus serum lastigi bele dolanabilir, ya da omuzdan sarkitilabilir, bu sekilde hem bir tatli su rambosu karizmasina sahip olunarak iyice gaza gelinir, hem de cephane doldurmak icin sik sik sadirvan cevresindeki karargaha geri donulmek zorunda kalinmazdi.
  serum lastiginin bir diger onemli avantaji da, atis menzilinin genisligi ve su cikan agzina parmakla yapilan cesitli sikistirmalarla yakalanabilen "cok yonlu tazyikli atis" (mass destruction) ozellikleridir.
  su savaslarinda elinizde serum lastigi gibi bir silah, basinizda iyi bir komutan ve gelismis savas taktikleriniz varsa zafer kacinilmazdir.

  ikindi ezani yaklasip da cami muezzininin islak ama magrur komutanlari avludan kovalamasiyla, serum lastikleri bir sonraki cetin savasi beklemek icin yerlerine kaldirilirdi.
 • (bkz: turnike)
 • damar bulmak için kullanılan lastik* ile, serumun şişeden çıkıp vücuttaki damar yoluna ulaşana kadar geçtiği hortum aynı şey değildir. birbirinden farklı malzemelerdir ve farklı amaçlarla kullanılırlar. alternatif olarak; turnike, yani damar bulmaya yarayan lastikle sapan yapılırken, şeffaf olan serum hortumu ile lisede derste sıra altındaki kola içilebilir.

  bahsedilen lastik ise damar bulmak için kola bağlanmak, acil durumda damarı sıkarak kanı durdurmak içindir.
 • vücut geliştirme egzersizleri için yardımcı olabailecek bir aparat.özellikle bacak ve kol kasları için kullanılabilir.ayrıca dans ederken bacağınızı havaya daha fazla atabilmenizi sağlamak için de bire bir.tabii ki öceden bacaklar açılabilecek seviyeye getirilmelidir.zira kaskatı bacakların neresini havaya atacaksınız.hatta arası açılmamış bacakla ,bacak atmayı yeterince denerseniz diğer ayağınızı yerden kesip düşmeyi başarabilirsiniz.
  neyse kullanılışına gelirsek:mevzu-u bahis lastik alınır kafanıza göre tek kat,iki kat (artık direnci ne kadar arttırmak istiyorsanız) dolanır.kafi kerte ağır görünen bir koltuğun,divanın ayagına takılır.diğer tarafına da ayak takılır.burada dikkat edilmesi gereken husus kıllardır.çorap falan tavsiye ederim.çok fena acıtıyor çünkü.bundan sonra da bacağı atmayı düşündüğünüz tarafa doğru:kaldır,indir,kaldır,indir,kaldır,indir...
 • konya'da geçen hastane günlerimin özetidir. bilumum nedenden götürüldüğüm hava hastanesinde koluma takılan serumlardan çok nedense turnike amacıyla kullanılan lastik kalmış. bir seferinde yatağımda bulduğum, hemşire tarafından atılmayan lastik. bir de kokusu tabii...
 • efendim malumunuz bu lastik bir hortum şeklindedir. yazın serinlemek, şakalaşmak isteyen genç dimağlar tarafından en yakın eczaneden bir tomar alınır bir ucu açık bırakılırken diğer ucuna güzelce düğüm atılır. peki ya sonra* serum lastiğinin açık olan ucu okul bahçesindeki çeşmelerin ucuna sokulur ve sıkı sıkı tutulur. sonra çeşme son raddesine kadar açılır. etrafa biraz su sıçrattıktan sonra görülür ki serum lastiği adeta bir salam kıvamında şişmekte, içi su dolmaktadır. serum lastiğinin içine yeteri kadar su dolduktan sonra açıkta olan uç çeşmeden parmaklar vasıtası ile kıstırılarak çıkarılır ve en yakındaki hedefe ucu bırakmak suretiyle tazyikli su boca edilir.
 • bazı ihtiyarlar gözlüklerinin her iki ucuna bağlarlar bundan, böylece gözlük kafaya daha sağlam oturur. sanki namaz kılmıyorlar da bungee jumping yapıyorlar. bazı ihtiyarlar da külot lastiği takarlar gözlüğe. genşler ise quicksilver, oakley v.s. marka lastik takıyorlar.