• allah rahmet eylesin. çok dertliydi 'bu çalışmalarımı akademisyenler kaale almıyor' diye..haklıydı, çünkü hakkari dağları'nda bir zamanlar türk kavmine mensup birilerinin yaşadığını ispat ediyordu. hem de hiç öyle cumhuriyet türkçülüğü'nün abuk teorilerine bulaşmadan. çıktığı dağlar, gezdiği coğrafyalar çok çetindi. sağlığını tehlikeye attığını söylemişti. nefes almakta zorlandığı yerlere gitmişti. sadece ve sadece bir kameranla tırmandığı yerler olmuştu.. hamdolsun yaşarken tanıştım, konuştum kendisiyle. taştaki türkler'e yenisini ekleyin..
  • servet somuncuoğlu, dünyanın her yerinde taşların üzerindeki resimlerde ve damgalarda türkleri buldu, çalışmaları kazım mirşan'ın çalışmalarını destekler kanıtlar ortaya koydu. dünya ve türk tarihini baştan yazacak belgeler elde etti, "sibirya'dan anadolu'ya taştaki türkler" ve "damgaların göçü" gibi çok önemli eserler ortaya koydu. belgeseller hazırladı... 49 yaşında ansızın bir kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı... kaybımız ve acımız çok büyük...
  • bu sabah kalp krizi geçirerek vefat ettiği söylenen gazeteci, belgeselci.. daha dün o her biri sanat eseri olan muhteşem fotoğraflarına bakmış, kendimi moğolistan'da gelincik tarlalarında, kırgızistan'ın tepelerinde hissetmiştim. üstad bugün ölmüş.. "karlı dağlardaki sır"la beraber.. ruhu şad olsun.
  • 2013 yılının bizden çaldığı başka bir değer daha.

hep sövüyorum bu 2013'e. uğursuzluğun 13'te mi be olm? niye güzel insanları götürüyorsun?
  • trt'de prodüktördü. iyi bir belgeselciydi. çalışkandı. heyecanlı, coşkulu, hızlı düşünen biriydi. ama en önemlisi iyi insandı. üsküdar'da çay içmeye vakit kalmadı, hep saygıyla, sevgiyle hatırlayacağım.
  • 6 ağustos 2013 tarihinde selçuk yula ile birlikte aramızdan ayrılmıştır. uçup gittikleri yer uçmak olsun diye dilediğim insanlardandır.

--- spoiler ---
    servet somuncuğlu, “batı merkezli tarih”e çok büyük bir darbe indirmişti.
    türk dünyası başın sağolsun...
    trt’de uzun yıllar prodüktörlük görevini yürüten somuncuoğlu, “tarihin büyük ihanetleri”, “günle gelen”, “günün içinden”, “müzikli edebiyat” ve “yeni bakışlar” isimli birçok programa adını yazdırdı. servet somuncuoğlu, “anadolu’yu vatan kılanlar”, “tarihimize şan verenler” ve “gönül dünyamızı aydınlatanlar” isimli senaryolar yazdı. somuncuğlu’nun “saymalıtaş gökyüzü atları”, “gallemit”, “adanmış bir ömür: çetin berkmen’in anıları”, “sibirya’dan anadolu’ya taştaki türkler” ve “damgaların göçü: kurgan” isimli kitapları yayımlandı. prodüktörlüğün yanı sıra fotoğraf sanatçılığı da yapan somuncuoğlu, rusya, çin, moğolistan, kırgızistan, azerbaycan, kosova, macaristan ve avusturya gibi dünyanın birçok ülkesinde fotoğraflar çekti. somuncuoğlu’nun, dört yılda 150 bin kilometre kat ederek hazırladığı “karlı dağlardaki sır” isimli belgeseli, türksav 12. türk dünyası hizmet ödülü’ne layık görüldü. servet somuncuoğlu, “sibirya’dan anadolu’ya taştaki türkler” kitabı ile 2008 yılı türkiye gazeteciler cemiyeti sedat simavi sosyal bilimler araştırma ödülü’nü kazandı. somuncuoğlu, “türk edebiyatı” ve “atlas” dergilerinde yazılar da kaleme aldı.
    --- spoiler ---
  • tanıdığım sevdiğim bir candır.
    heyecanlı, çalışkan, duyarlı, duygusal, hasas.
    son iki aydır özellikle kalbinin çok kırıldığını hissediyorum.
    yolu nur, ruhu huzur içinde, mekanı cennet olsun.

ethem sarısülük ile ilgili :
    http://www.facebook.com/…35255640963&type=1&theater
  • bir sonraki calismasinda yaninda olacaktim; beraber belgesel çekecek, dag, tas gezip iz sürecektik.
    arkasindan bakakaldik.
  • ölümüyle herkesi şok eden insan. öldüğünü şu an duydum. içimden kan çekildi. facebookta sürekli yazışıyorduk. yaptığı taş-simge arşivi literatür açısından başyapıtlar arasında yer alacak.

dünya fani, burada yazı yazanların büyük çoğunluğu 50 sene sonra olmayacak. ama bu yazılar büyük ihtimal kalacaktır. belki de daha da değişecek türkçe için kaynak olacaktır.
  • vefat etmiş. mekanı cennet olsun.
hesabın var mı? giriş yap