şükela:  tümü | bugün
 • rahim agzi..
 • (bkz: rahim)
 • (bkz: cervix)
 • kaynağı latince'deki "boyun" kelimesi olan uterus boynu.
  uterus'un vajina ile birleştiği yerdir. lakin enfeksiyon kapılmaması için normalde servix tipasi ile tıkalıdır. ancak doğumdan önce bu tıpa sonsuzluğa doğru yollanır..
  orgazm sırasında şiddetle sarsılan serviks, meninin uterus'a doğru çekilmesini sağlar.
  http://www.ualberta.ca/…thcontrol/images/cervix.gif

  edit: serviks, bir nokta değildir bir boyunsu bölgedir. örneğin insan boynu, kafa ile gövdeyi birleştirir diyebilir, bunun ardından, boyun bir kanaldır diyebiliriz..
 • (bkz: hpv)
 • latince cervix kelimesinin ne yazık ki türkçeye yamanmış hali. türkçede bildiğimiz rahim ağzı işte.

  rahim ağzından rahime kadar olan bölüme rahim ağzı kanalı deniyor. bu kanalda yer alan salgı bezleri ürettiği salgılar, gebeliğe elverişli günlerde spermlerin geçişini kolaylaştırıyor, gebeliğe elverişli olmayan günlerde bu geçişi zorlaştırıyor. rahim ağzı salgıları ayrıca vajinadan rahim içine bakterilerin girişini engelliyor.

  ağzım bir karış açık öğrendiğim bu bilgiler yine hatırlattı ki, "insan vücudunun işleyişi"nden büyük mucize yok...
 • doktorların hastaları yatırıp baktıkları lokasyon.
 • türklerde neden önce doğan ikiz eşi küçük, sonra doğan büyük sayılır? yanıt bir kadın doğum uzmanından geldi:

  türklerden önce ve öte bilimsel yanı var. iki kese içinde bulunan (diamniyotik) ikizlerden önce doğan dışarıya yani doğum kanalına yani servikse* daha yakındır. dolayısıyla dölyatağında daha aşağıdadır. oysa yukardaki sonra doğacak olan rahme daha yukardan dolayısıyla ilk önce yerleşendir. (saniyelerle-saatlerle) büyük olan ilk önce yerleşir ve daha yukarıda/geride olduğu için daha geç doğar.
 • diğer bir deyişle (bkz: rahim boynu) olan serviks kaslardan oluşan silindir biçiminde bir borudur. rahmin alt kısmını oluşturur ve rahmin gövdesi ile vajinayı birbirine bağlar. sperm rahim gövdesine giderken serviksten geçer ve menstrüel kan da çıkış noktası olan vajinaya serviksten gönderilir. serviksin sümüksü sıvı (mukus) salgılayan bir astarı vardır; bu astar, iç zar parçalanıp dökülürken hücrelerin atılmasını önler. hamilelik sırasında sümüksü sıvı koruyucu bir tıkaç oluşturarak serviksi etkili bir biçimde kapatır.

  hamilelik sırasında genişleyebilen ve doğum sırasında kasılabilen rahim kasları kadın bedenindeki en güçlü kaslardandır. doğum sırasında serviks, bebeğin başının kanaldan geçmesi için 10 cm kadar genişleyebilir .
hesabın var mı? giriş yap