• zira diğer insanlar da parasını verdiği için onları bekletmeye hakkınızın olmadığını, onların işine/evine/okuluna geç kalmasına "parasını verdikleri için" hakkınızın olmadığını gösterir niteliktedir, taksi değil bu
  • bu sabah işe gelirken bir okul servisinin üzerinde okuduğum ve sabah sabah yarıldığım cümle, işi daha da komik kılan servisin bomboş servis şoförü sinirli amcanında dışarıda sinirli sinirli sigara içer durumda bekliyor olması idi.
  • sıcak bir haziran günü.

- yeter ama necmi! "servis bekletilmez, beklenir" demedik mi kaç kez?
    - biz de "soğuk servis ediniz" dedik defalarca ama hala klimayı açmıyosun cimri herif. oturur ferah evimde beklerim.
    - görmedim, duymadım senin gibisini.
  • servis...
    bekletilmez,
    beklenir.

can yücel
  • servis beklemez bekletir varyanti da varmis. cok maco duruyo be. beklenir harbi
  • her yolcunun alinacagi yer ve alinacagi zaman belli oldugundan "erken gelen bekler" seklinde gelistirilmesi gereken ilkel soz obegidir. yollar acik oldugunda servis gelmesi gereken zamandan 15 dakika once gelebiliyorsa, bu durumda "hoytt servis bekletilmez beklenir ulan" diyip gaza basip gidilmisse mantiksiz davranilmis demektir. zira siz alinacaginiz zamana gore kendinizi ayarlayip 5 dakika once orada olacakmis gibi evden cikmissinizdir. servisin beni alacagi yere ulasmak icin 5-10 dakika yuruyeyim, 15-20 dakika erken orada olmaya calisayim, ustune bir de o gun yollar tikali olsun ve servis gelmesi gereken zamandan 15 dakika gec gelsin, yani ben servisi 30-35 dakika bekleyeyim, hatta evden cikis saatimi de dusunecek olursak 40-45 dakika olmus olur bu. ben bu iskenceye katlanayim ama erken gelen servis beni 5-10 dakika beklemesin.

bu sozun zamaninda gelmeyen insani servis beklemez seklinde olustugunu ve zaman icinde futursuzluga donustugunu dusunmekteyim. erken gelen bekler canim.
  • servis - kadın analojisini gözler önüne seren nadide bir sözdür.
  • tamamiyle doğru olan bir sözdür. zira yolcuları beklerken geçen süreleri ilk binen yolcunun uykusundan çalmışsınızdır. sabah uykusunun kıymetini bilenler bunu anlar.
  • gider yapan servis şoförünün ayar cümlesi.
hesabın var mı? giriş yap