şükela:  tümü | bugün
  • gıcırdayan beşiğinden sen rahatsız olmuyorsun anladığım kadarıyla lakin kağıt gibi duvarlarıyla alt kattaki benim ne suçum var ablacım?

sesten delirdiğim gecelerden birinde yataktan fırlayıp kapısını tıkladım;

-beşik epey gıcırdıyo bi yağlayıverin zahmet olmazsa

diyerek en pis bakışımı attım. aynı gece ve sonraları ses kesildi. bu seferde bağırış çağırış. ben uyurken bizim evde yanı başımda geyik yapıyolar resmen. zaten üst komşu bitse, sitede veletlerin çığırtkanlığı - binada koşuşturmaları... velhasıl müstakil ev almadan bize rahat huzur yok arkadaş.

koyim en lüks havuzlu sitelerinize forza gecekondu amk.

başlık başıma.
  • iki paspas sopasını uc uca ekleyip, paspasın ucuna çarşaf geçirip üst pencerenin önüne uzatıp sallamak.

komşunun diyeceği: "kocamı al çarp, çocuğumu elleme"
  • biber kizartmasi yapmak ve cam yerine apartman kapısını açmak.

üzerine tanımam. bütün apartmani rahatsız etme garantilidir.
  • polisi arayip sanirim yukaridaki evden lutfen beni oldurme diye sesler geldi demek.
  • gayet güzel yöntemler edindim bu konudan zamanında çok mağdur bir birey olarak, resmen ihtisas yaptım bunun üzerine.

şimdi efendim öncelikle varsa üst komşunuzun bir üst katındaki komşunuz ve bu komşuyla da aranız çok iyiyse; hatta ve hatta bu komşunuzun da 2-3 tane ufak afacan çocukları var ise işte size etti mi 40! sizden şanslısı yoktur bu alemde artık. ha üst kattaki lanet komşunuzun, üst katındaki şeker komşunuzda çocuk yoksa da, artık bir gün yeğenleri, çocukları toplayıp misafirliğe çıkacaksınız.

evdeki tüm halıları kaldırılıp, parkeler ortaya çıkacak. eve topladığınız hazır kıta bekleyen bu ultra hiperaktif çocuklara; ne kadar sert topuklu ayakkabı varsa giydireceksiniz ve salacaksınız evin içine. asla kızım dur, oğlum aman koşma demeyeceksiniz. yarım saate kadar normalde üst komşunuz ama şu anda alt komşunuz olan o pislik komşu, raid içmiş sinek gibi evden nasıl kaçıyor, balkonda çay yudumlarken izleyebilirsiniz. teşekkürler.
  • odaklanma problemi çektiğim ve çokça çalışmam gereken şu dönemde benzer problem alt katta 3 çocuklu üst katta 3 çocuklu komşuları olan bana da hayatı zindan etmektedir.üst komşunun normal yürüyüşü bile yere vurarak. birer kez kapılarına dayandığımda alt kattakiler duruma anlayış gösterdi ve çocukların sesleri kesildi. ama üst kat kabullenmiyor, yürümeyeyim mi yani diyor. hayır yürü de ayağını yere vurma. gecenin şu saati hala güm güm güm. çıldırmak üzereyim.. vurmaktan kalorifer borusu kavladı, nerdeyse elimde boksör kırığı olacak. devam ederse gece inip zillerini basılı bırakmayı planlıyorum artık..
  • arabasının egzozuna patates tıkamak. so 90's.
  • polisle falan uğraşmayıp direkt savcılıktan şikayette bulunduğunda 700 tl gibi bir ceza verildiğini duymuştum. o cezayı aldıktan sonra eminim sesler kesilecektir. bizim üst katta da insan azmanı 2 çocuk vardı artı bunların akrabaları geldiğinde gürültüler dayanılmaz oluyordu. onca uyarıma rağmen gürültülerde en ufak bir azalma olmamıştı, birkaç defa polis gönderdim ancak 'gürültü yapmıyoruz' dediklerinde polisin yapacağı birşey olmuyor. kadın baya arsız birşeydi halı silkeleyip ya da balkon duvarlarını yıkadığında aşağı bakma zahmetinde bulunmuyordu. birgün balkonda oturan babamı yıkamıştı. bunun üzerine babam kız kardeşimi gönderiyor 'müsaitseniz bizimkiler konuşmak istiyor sizinle' diye. kadın bu sefer 'sizinle konuşacak birşeyim yok' diye kapıyı kapatıyor. bu arada ablam kendisinin yan komşusu olur ve pek asabidir! olayı duyunca o da kadınla konuşmak istiyor yine ters tepki alınca bildiğin kadını hırpalıyor!!! o günden sonra ne gürültü, ne toz, ne su. bunların anladığı tek şey dayak yani ne kadar tasvip etmesem de.
  • empati yapması sağlanabilir. sesli sevişilebilir. çoluk çocuk sahibi olan onlar, onlar düşünsün.

gelen faturaları alıp çöpe atılabilir.

telefon faturasından telefon numarası öğrenilip ; türlü eskort, arkadaşlık sitelerine üye olunabilir. cep telefonu onaysız tüm sitelere salak saçma ilanlar ile bir şeyler satılabilir. +merkezi yerlere ücreti dolgun iş ilanları yapıştırılabilir a4'ler şeklinde. susmasın telefonu.

dergi, gazete aboneliği varsa el konulabilir yine posta kutusundan.

su vanası kapatılabilir. sular kesik diye debelenip dursunlar. rahat 1 gün mala bağlarlar. bizim vanalar aynı yerde mesela.

hava durumuna bir gece önceden bakılıp, yağmurlu günün bir gece öncesi arabasının silecekleri kırılabilir.

eve itfaiye çağrılabilir. çok alakasız ve nedensiz bir şekilde.

bu arada amelie ben.
  • brezilya, sao paulo da yaşıyorum. ilginç bir şekilde evdeki yan oda duvarları inanılmaz ses yalıtımına sahip, yani yan odada parti ver ruhun duymuyor, ama üstk katta yere tüy düşse duyuyorsun. bide alt kattaki hanımefendi beyin ameliyatı geçirip iyice hassa olursa, gece 10 dan başlayarak bizi uyutana kadar sürekli interfonu çaldırıp duruyor. zırr hop sustu. bir dakika sonra bi daha, bi daha, bi daha. arkadaş fişi çek diyceksin, tamam, ama onuda her sabah takmayı unutuyorsun, ondan sonra interfon iptal. hayır aşağıdaki güvenlik de kim gelirse gelsin interfondan bizimle konuşmadan içeri almıyor. sırf interfon yüzünden millet eve gelmiyo, sucu bile telefonda abi aşağıda beklersen su göndereyim, bak kaç seferdir geri geliyo çocuk diyo. hayatımızı karattı bu interfon.
    ha bu durum türkiyeye uyar mı? yok. ama denemeye değer. ses çıktıkça çaldır dur. sen çaldırdın da diyemiyosun.