şükela:  tümü | bugün
  • insanın sesinin güzel olması doğuştan gelen bir şey olduğunu görüyorum. sonradan istedği kadar eğitim alsın ancak eğitimli bir ses oluyor, bir şarkıyı inişleri çıkışları durakları vs bilerek söylüyor ama ses yine kötü bir ses. sesin de insan vücudu gibi eğitilerek daha güzel hale gelebilen bir vergi olmadığını düşünüyorum. yoksa piyasa da onlarca müzisyen eğitim alır şarkıcı olurdu.
  • sanatsal sesler eğitimsizdir,eğitim kalıba sokar
  • ses güzelleşmez ancak kullanışlı güzelleştiği için kulağa a daha hoş gelir. beyin düzeni sever.
    (bkz: hayırlı forumlar)
  • iyi ses,iyi kulak gibi yetiler ham maddedir.doğru kullanıp bir ürün haline getirmek için teknik eğitim şarttır.insanın ses rengi güzeldir,kulağı iyidir,ritmik duygusu güçlüdür ve şarkı söylerken kulağa hoş gelebilir.ancak ileri derece kulak eğitimi,şan tekniği ile "güzel" den öte "doğru" şarkı söylemeyi öğrenebilir.bu açıdan bakınca;evet ses eğitilerek güzelleştirilir.bundan kasıt tabi ki kötü bir sesi ve olmayan bir kulağı sırf eğitimle güzel hale getirebilmek değil.öyle olsa hepimiz sabah akşam antreman yapıp ronaldo olalım ..
  • eğitimin çözemeyeceği mesele yoktur, karşılığında da emek varsa sonuçlara her zaman ulaşılır.

böyle konularda tabii eğitimden de öte belirli seviyeden yukarı çıkılmak isteniyorsa doğal yetenek de önemli bir yer arz etmekte, herkesin sesi güzel olacak diye bir zorunluluk yok.