• athena'nın altüst isimli albümünün 6. şarkısı.

sözler ve müzik gökhan ve hakan özoğuz kardeşlerden.

"kovalıyorsun kendi kendini
    hayat buysa ben yokum der gibi
    dönüyorsun hep aynı yere
    yeni baştan başlıyormuş gibi

sar yaranı mikrop kapmasın
    varsa bir bardak su iç üstüne
    geçer geçer biraz aslında
    sonra bir bakmışsın, boş bir oda

ayartıyor kalbini
    dolaşırsa kanında deli deli
    erirsin de çaresi yok
    incitiyor dur sakın ses etme

bu satırı sen yazdın bu onun suçu değil
    öyle ol istedin, geber istedin
    teker teker nasıl yazdınsa
    öylesine bakmışsın
    işte o kadar

kırar gibidir
    sever gibidir
    aslında sever gibidir"
  • athena'nın son yıllarda yaptığı en naif ve en farklı şarkı.

adeta halaytime sadness. iyi anlamda tabii.
  • içinde biraz daft punk olan şarkı.

(bkz: motherboard)

altüst albümünde melodik olarak bu kadar olmasa da diğer şarkılarında da daft punk etkisi ciddi şekilde farkediliyor. müzik tarihinde ram albümü devrim gibi bir şey, athena'nın bu sound'dan etkilenmesi de gayet güzel olmuş.
  • athenanin cok farkli kafalar yasadigi bir parcasi.

klip yorumum icin son edite bakabilirsin.

edit: az bilgi de verelim kuru kuru birakmaya gonlum el vermedi,
    giriste soldaki gitar ve biraz ilerde sagdaki klavyede delay efekti var yani bir notaya basilinca gecikmeli olarak tekrar ediyor. cok hos bir ambiyans katmis.

davulda yavas bir flanger efekti var, bu efekti tanimlamak zor, sanki ses gidip geliyormus gibi olur, uzaydan geliyormus gibi, girisinde davulun vurdugu her toma (ayakla vurulan kick degil de biraz daha parlak olan) dikkat ederseniz sesin her vurusta biraz daha degistigini duyabilirsiniz.

iki tane bas gitar kullanilmis, biri altta surekli gidisi sagliyor, ucan hali gibi tasiyor, digeri ara ara on plana cikan biraz daha parlak sesli, onda da flanger var ve ataga ciktiginda dikkatli dinlerseniz duyabilirsiniz.

kalan ses efektlerinin cogu elektro gitarla yapilmis gibi mesela bend yapip sesini acarak ya da whammy pedali ve penayi tellere surterek. eyyorlamam bu kadar.

klip sonrasi gelen edit: boyle guzel parcaya boyle guzel klip. cok dogru noktalara deginilmis. gokhan acuncu yaa diyenler acun firarda iken gokhan trash metalden ska punk ve punka 4 album yapip ustune eurovisiona da katilip turkiyenin suana kadar aldigi en yuksek puani aldi. yil daha 2004. izledigim o ses turkiye bolumlerinden anladigim kadariyla acunla gokhanin iliskisi diger juriler gibi hic patron calisan gibi de oldugunu gormedim. athena boyle bir klip yaparak ki o ses sayesinde kazandigi sohretin yeni bir zirvesinde iken acuna da bir yerde topu atmis gibi gozukuyor. stratejik olarak acunun bu klibi yayinlamasini zaten beklemiyorum hatta onceki kliplerini ilk kez acunun yayinlamasi ama bunun sessizce internete surulmesi de ihtimalleri iyice dusuruyor.

ayrica yonetmen ve goruntu yonetmeni harika bir is cikarmis. kaliteli eser icin emegi gecmis herkesin eline saglik.
  • çok iyi yol şarkısı olacağını düşündüğündüm bir parçadır.
    introsu çok iyi, çok zarif , naif ve bence athena'nın en iyi şarkılarından biridir.
  • zeytinli rock festivali'nde 5 günün sonunda aklımda kalan nadir şarkılardan. o gürültünün, alkolün içinde eve vardığımda hala bu çalıyordu aklımda. artık gökhan ve ekibi nasıl bir performans gösterdiyse valla helal olsun.
  • klibi ses getireceğe benzer.

edit: director's cut versiyonu da gelmiştir.

yapım: depofilm
    yapımcılar: cüneyt utkular, burak erdener
    yönetmen: gönenç uyanık
    görüntü yönetmeni: murat akay
    yard. yönetmen: özge cağaloğlu
    2. yard. yönetmen: burçe naz sokullu
    styling: gizem öztulca
    saç/makyaj: hediye orhan
    sanat yönetmeni: arzu kadak
    prodüksiyon: ahmet ilhan, umut ayvalı, ahmet çifci, mustafa uytun
    post-prodüksiyon: imaj
    editör: çiçek kahraman
    post-prodüksiyon sorumlusu: serkan doğru

böyle bir ortamda önemlidir: (bkz: 4 ekim star tv'nin gay kelimesini sansürlemesi)
  • klibi uzun zaman önce gönenç uyanık tarafından çekilmişti. yayına girmesi neden bu kadar uzun sürdü bilmiyorum ama çok güzel iş olmuş. şarkı zaten başlı başına çok güzel.

edit: directors cut versiyonu için buyrunuz

edit 2: bugün gönenç uyanık ile reklam seti var. tebrikleri bizzat ileteceğim. zaten günün konusu çektiğimiz reklam değil dün yayınlanan klip olacak gibi geliyor.
  • yazıktır ki bu sorunumuz hala yerli yerinde duruyor ve bu klipler bu yüzden çekilmeye devam ediyor ve hatta "acaba televizyonda bunu gösterirler mi?" diye düşünüyoruz. dilerim bundan 10 sene sonra bu kliplerin çekilmesine bile gerek kalmaz. benimki de bi' dilek işte!

mis gibi athena şarkısı, klibini görünce keşfetmem de benim ayıbım. çok seviyorum sizi özoğuz kardeşler! iyi ki sizin gibi insanlar -her şeye rağmen- var bu ülkede.

klip yönetmeni gönenç uyanık'ın da ellerine sağlık diyelim.
  • olay klip.
    athena, şekille, magazinle, jürilikle falan bi şekilde bu kadar da 'popüler kültür metası olmuşken' travestilerden bahseden klip çekme cesaretini gösterebilmiş.
    helal olsun dedim.
hesabın var mı? giriş yap