şükela:  tümü | bugün
 • ses kısılmasının tedavisi için kime müracaat edilmelidir?

  ses kısılması iki haftadan uzun sürerse ve belirli bir nedeni yoksa bir kulak burun boğaz * hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. sesle ilgili problemler, ideal olarak sesle ilgili fonksiyonlar ve sorunlarla uğraşan profesyonel bir ekip tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. böyle bir ekipte kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı, ses ve konuşma patoloğu*, müzik-şan-diksiyon öğretmenleri yer alır. ses bozuklukları, bu uzmanlardan herbirinin katkısı olabilecek farklı ve karmaşık özellikleri bulunabilir.

  kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanına ne zaman muayene olmak gerekir?

  * ses kısıklığı 2-3 haftadan uzun sürerse,
  * ses kısıklığı ile birlikte aşağıdaki belirtiler varsa:
  ** soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı bulunması,
  ** öksürükle kan gelmesi,
  ** yutma güçlüğü,
  ** boyunda şişlik,
  ** birkaç günden uzun süren tam ses kaybı veya seste şiddetli değişiklik olursa.

  ses kısılmasında nasıl bir inceleme yapılır?

  ses kısıklığı nedeniyle müracaat ettiğinizde, kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanı sizden şikayetinizle ve genel sağlık durumunuzla ilgili bilgiler isteyecektir. daha sonra bir ayna yardımıyla ağız içinden gırtlağınızı ve ses tellerinizi görmeye çalışacaktır. bu yeterli olmazsa, burundan geçirilen veya ağız içinde tutulan ve endoskop adı verilen optik cihazlarla ses telleriniz görülmeye çalışılacaktır. gerektiğinde, bu işlemler sırasında elde edilen görüntüler bir video banda kaydedilerek daha sonra tekrar incelenmek üzere saklanacaktır. muayenede kullanılan bu yöntemler hasta için çok zor değildir ve hastaların çoğu muayeneye kolay uyum sağlamaktadır.

  ses bozuklukları nasıl tedavi edilir?

  ses bozukluklarının tedavisi, ses kısıklığının nedenine göre değişir. ses kısıklığına neden olan durumların çoğu, ses istirihati ve doğru ses kullanma alışkanlığını kazanmakla düzelirler. kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanınız size ses kullanımı ile ilgili bilgiler verebilir, eğitim için sizi ses ve konuşma patoloğuna gönderebilir, veya polip gibi görünür bir neden varsa ameliyatla tedavi önerebilir. özellikle ameliyatla tedavi önerilenler olmak üzere, ses sorunu olan bütün hastalardan sigara içmemeleri ve sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçınmaları, bol su içmeleri istenir.

  ses ve konuşma patologları, bazı ses bozukluklarında sesi doğru kullanma tekniğini öğretmeye ve varsa yanlış tekniği ortadan kaldırmaya çalışırlar. bazı hastalardaki sorun, sigara içimi ve bağırma gibi ses kullanımı açısından olumsuz alışkanlıkların bulunmasıdır. buna benzer durumlarda hastanın ses çıkartma tekniği düzeltilerek ses kalitesi düzeltilmeye ve varsa nodüller tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

  ses kısıklığını önlemek için neler yapılmalıdır?

  * sigara içiyorsanız bırakın
  * kafein (kahve, kolalı meşrubatlar) ve alkol kullanımından kaçının
  *sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçının
  * bol su için
  * evinizin havasını nemlendirin
  * gıdanıza dikkat edin - baharatlı gıdalardan kaçının
  * sesinizi uzun süreyle ve yüksek şiddette kullanmayın
  * ses kısıklığı olduğunda sesinizi dinlendirin
 • bepanthene pastil kullanılır iyi gelir.
 • (bkz: güzin gürel)
 • 1 hafta susmak, tylcotil almak ve de bol su içmek yeterlidir.
 • bi susun ve yalamaya devam edin. memnuniyetinizi ilacın sahibine, memnuniyetsizliğinizi ise neyse....
 • hit hit otu, tadinin sarmisak ve sogan arasi oldugu, kokunç lezzeti ve kokusuyla, ses kisikliklarina ve ses açmaya iyi gelir.
  besiktas'da, kirk ambar 'da rahatlikla bulunabilir. bir de, strepsil pastil...
 • nodüllenilmis ve ameliyatlik hale gelmekten kaçiniliyorsa en etkili ve bir o kadar zor yöntem, konusmamaktir. fisildamak da yasaktir. bunun için, çok kullanilan cümleler ("neden konusmuyorsun?" sorusunun cevabiyla baslayin) ve tek kelimelik popüler cevaplari içeren kagitçiklar tasinmalidir cepte.
 • (bkz: bal)
  (bkz: karabiber)
  (bkz: karıştır)
  (bkz: yut)
 • (bkz: vocalzone)
 • konuşmayın. mümkün olduğunca az konuşun, öğünlerde mutlaka bi ılık çorba için. bunun haricinde adaçayını kaynatın, içine tarçın atın* sonra biraz bekletin. demlenince içine de bal katıp ılıkcana için. yatarken de sütü ılıtıp için, 2-3 güne bir şeyiniz kalmaz.

  eğer ses kısıklığınız konser sonrasıyla şahsi kanaatim konserde deli gibi her şarkıya eşlik edeyim yok efendim kol bacak dans ediyim yapmayın. ya da yapın be nolcak*